۵ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۶:۴۱
کد خبرنگار: 1405
کد خبر: 83412868
۰ نفر
آیین زیارتی «باداراک» نشان وحدت بین ایرانیان است

ارومیه- ایرنا- اسقف اعظم خلیفه‌گری کل ارامنه آذربایجان گفت: حمایت نظام اسلامی از برگزاری مراسم زیارت مسیحیان، نشان‌دهنده آزادی پیروان ادیان در انجام مناسک و آیین‌های مذهبی و وحدت بین ایرانیان است.

گریگور چیفت‌چیان روز شنبه در دیدار با مسئولان آذربایجان غربی در حاشیه آیین باداراک افزود: ۶۵ سال است که مسیحیان این آیین را در قره کلیسا با امنیت کامل برگزار می کنند و امروز چشم مسیحیان جهان به این آیین معنوی است.

وی با قدردانی از فراهم کردن زیرساخت ها در قره کلیسا بیان کرد: در سال های اخیر توجه خاصی به این نقطه صورت گرفته و زیرساخت ها در راستای خرسندی مسیحیان حاضر در منطقه فراهم شده است.

وی با بیان اینکه این مکان محل ظهور مسیحیت است، اظهار داشت: این مکان حرمت خاصی در جهان دارد و حمایت دولت و یونسکو سال به سال موجب می شود تا شکوفایی این بنا تداوم داشته باشد.

حسن محمدزاده فرماندار چالدران نیز در این آیین بیان کرد: تدارک لازم برای برگزاری این آیین از ماه ها قبل انجام شده بود و همه مسئولان استانی نقش مهمی در این امر ایفا کرده اند.

حجت‌الاسلام ناصر خدایاری مدیرکل فرهنگ و ارشاد و اسلامی استان نیز در این دیدار با قدردانی از برگزار کنندگان این مراسم گفت: تصاویر شهدای ارمنی نصب شده در ابتدای مسیر قره کلیسا بیانگر تلاش همه مردم برای حفظ تمامیت ارضی کشور است و این روند تداوم خواهد داشت.

آیین باداراک از پنجشنبه هفته گذشته در قره کلیسای چالدران آغاز شده بود که امروز به پایان می رسد.

باداراک یکی از هفت ‌آئین مقدسی است که در تمام فرقه‌های مسیحیت به انجام می‌رسد و ریشه آن به آخرین شامی بر می گردد که مسیح (ع) در شب دستگیری خود توسط سربازان رومی با حواریون خورده است.
ارامنه ایران و جهان در این مراسم با اعمالی همچون راز و نیاز به درگاه خداوند، قربانی کردن و غسل تعمید دادن به نوزادان خود در قالب مراسم باداراک یا عشای ربانی این روز را گرامی می دارند.
در این مراسم زائران اعمال خاصی چون روشن کردن شمع، راز و نیاز با خدا، غسل تعمید نوزادان و قربانی کردن گوسفندان را به جای می آورند و با این کار از خداوند بزرگ طلب رحمت و مغفرت گناهان را می کنند.

۷۱۲۵/۲۰۹۳

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 13 =