۵ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۴۱
کد خبرنگار: 2198
کد خبر: 83412723
۰ نفر

برچسب‌ها

هفت صیاد و شکارچی غیرمجاز در طارم دستگیر شدند

زنجان - ایرنا - ۲ گروه سه نفره از صیادان ماهی و یک شکارچی غیرمجاز حیات وحش از سوی محیط بانان شهرستان طارم از توابع استان زنجان، دستگیر شدند.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان زنجان گفت: جمعه /۴ مرداد ماه/ ۶ صیاد ماهی که در قالب ۲ گروه سه نفره، مشغول صید ماهی زرد پر در رودخانه قزل اوزن شهرستان طارم بودند در تور محیط بانان گرفتار آمدند.

اسماعیل قلی زاده، روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: از این صیادان متخلف غیربومی که در منطقه حفاظت شده سرخ آباد مبادرت به صید می کردند ۶ دستگاه لنسر ماهیگری و لاشه ۲۹ قطعه ماهی زرد پر که جزو ماهیان حمایت شده هستند، به دست آمد، در حین ۴۰ قطعه ماهی زردپر را با استفاده از تور ماهیگیری صید کردند، دستگیر شدند.

 وی با بیان اینکه برای صید هر قطعه ماهی زردپر مبلغ یک میلیون ریال جریمه، تعیین شده است، اظهار داشت: این صیادان دستگیر شده باید جریمه ضرر و زیان را به حساب محیط زیست واریز کنند و از جنبه عمومی جرم نیز قاضی پرونده، رای و نظر خواهد داد.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان زنجان گفت: در رودخانه قزل اوزن، انواع ماهی رودخانه ای ازجمله زردپر، سفید، فیتوفاگ، کپور و سگ ماهی و همچنین انواع آبزیان ازجمله سمور، لاک پشت و مار، وجود دارد که همواره از سوی محیط بانان پایش شده و در صورت مشاهده صیادان متخلف با آنان بدون هیچ اغماضی برخورد قانونی می شود.

قزل اوزن را می توان در میان طولانی ترین رودخانه های ایران قرار دارد که از ارتفاعات بلند کردستان و آذربایجان شرقی سرچشمه می گیرد و پس از طی کردن مسیرهای پر پیچ و خم به رود بزرگ شاهرود پیوسته و در نهایت رودخانه سفیدرود را تشکیل می دهند.

دستگیری شکارچی غیرمجاز وحوش 

قلی زاده افزود: یک شکارچی غیرمجاز نیز که به قصد شکار وحوش، وارد منطقه شکار ممنوع خرمنه سر طارم شده بود قبل از اقدام به شکار در دام محیط بانان افتاد که از این شکارچی متخلف یک قبضه سلاح ته پر تکلول به همراه سه تیر فشنگ ساچمه ای، کشف شد.

 وی تصریح کرد: پرونده تخلف برای این شکارچی خاطی که دارای اسلحه شکار غیرمجاز نیز بود،  تنظیم و به منظور رسیدگی و اعمال قانون به مراجع قضایی شهرستان طارم تحویل شد.

استان زنجان از ۲۴۴ هزار و ۶۵۴ هکتار منطقه حفاظت شده و پناهگاه حیات وحش و ۲۵۸ هزار و ۵۷۴ هکتار منطقه شکار ممنوع برخوردار است که در مجموع حدود ۲۲ درصد از کل وسعت این استان به عنوان منطقه حفاظت شده، پناهگاه حیات وحش و منطقه شکار ممنوع محسوب می‌شود که به صورت مستمر توسط محیط‌بانان سبز پوش کنترل و پایش می‌شود.

در مناطق تحت مدیریت این استان گونه‌های جانوری مختلف ازجمله آهو، کل و بز، قوچ و میش، خرس قهوه‌ای، پلنگ، سیاه گوش، گرگ، گربه وحشی، کفتار، گراز، کبک دری، کبک چیل، طرلان، دلیجه، شاه بوف و عقاب طلایی، زیست می‌کنند.

۶۰۸۴/۸۰۶۸

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =