۵ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۸:۵۲
کد خبرنگار: 2237
کد خبر: 83412654
۰ نفر

برچسب‌ها

پیشرفت فیزیکی بیش از ۹۵ درصدی سد لاستیکی گالشکلام لنگرود

رشت - ایرنا - مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گیلان در بازدید از طرح های عمرانی این شرکت در لنگرود، از پیشرفت فیزیکی بیش از ۹۵ درصدی سد لاستیکی گالشکلام خبر داد.

به گزارش ایرنا وحید خرمی عصر شنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: سد لاستیکی گالشکلام با حجم تنظیمی ۱/۱ میلیون مترمکعب و با حجم مخزن ۲۸۰ هزار مترمکعب و ارتفاع لاستیک ۵ / ۲ متر و طول لاستیک در تاج  ۵۳ متر با هدف بهبود آبیاری  ۲۵۰۰ هکتار از اراضی  شالیزارهای منطقه بر روی رودخانه شلمانرود لنگرود در حال احداث است.

وی در خصوص اجرای عملیات صورت گرفته در طرح سد لاستیکی گالشکلام بیان کرد: تا کنون  کارهای بتنی ، سنگ چینی دیواره شیبدار و پاشنه دوطرف رودخانه در بالادست و پایین دست ، اجرای خاکریزی و ساحل سازی دو طرف رودخانه ، ساخت اتاقک کنترل لاستیک و نصب کلیه متعلقات مربوطه ، نصب لاستیک اصلی سد و بادگیری تست خشک لاستیک ، اجرای سنگ چینی ریپ رپ افقی بالا و پایین دست ساختگاه اصلی سد ، ساخت و نصب دریچه های ورودی کانال ماهی رو و کانال رسوبگیر ، نصب نرده های جانپناه روی دیوار گاردوال ، اجرای ساختمان موتورخانه پمپاژ آب ، اجرای ساختمان بهره برداری و اداری و اجرای بخشی از محوطه سازی و فنس کشی پیرامون پروژه انجام گرفته است .

به گفته مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گیلان؛ با توجه به پیشرفت فیزیکی مطلوب و  بعد از اتمام محوطه سازی ، شاهد بهره برداری سد لاستیکی گالشکلام خواهیم بود ضمن آنکه در سال زراعی جاری به طور آزمایشی سد لاستیکی گالشکلام مورد بهره برداری قرار گرفت و شالیزارهای منطقه از آب این سد بهره مند شدند.

شهرستان لنگرود در ۶۰ کیلومتری شرق مرکز استان گیلان واقع است.

به گزارش ایرنا ساخت سدهای لاستیکی فنآوری به نسبت جدیدی است که برای مهار آب های سطحی به کار گرفته می شود و شرکت آب منطقه ای گیلان نیز با توجه به نیاز مبرم به کنترل آب های سطحی به عنوان یک برنامه کوتاه مدت تا زمان احداث سازه های بزرگ منابع آب (سدهای بزرگ) اقدام به ساخت ۱۱ سد لاستیکی در اکثر شهرستان های استان کرده است.
سهولت اجرا، طراحی سریع، سهولت نصب و بهره برداری، هزینه اندک اجرای طرح و مدت زمان کوتاه اجرا از ویژگی های مهم سدهای لاستیکی است و با توجه به انعطاف پذیری قابل توجه در مقابل عوامل خارجی، امکان تغییر شکل و سبکی سدهای لاستیکی می توانند جایگزین مناسبی برای سازه های آبی جهت کنترل سیلاب در استان های شمالی کشور محسوب شوند.
این سدها از یک تیوپ بزرگ و حجیم تشکیل شده اند و بر روی یک بستر بتنی نصب و بوسیله هوا پر می شوند و اتصال بدنه پلاستیکی به بستر بتنی با استفاده از مهارهای فولادی صورت می پذیرد و از مولفه های کاربردی مهم سدهای لاستیکی کنترل ساده آن جهت تنظیم تعادل فشار درون تیوپ، اجرای فرمان تخلیه و یا پر کردن تیوپ است.
توسعه اراضی کشاورزی، ایجاد حوضچه مکش مناسب و انحراف آب، تغذیه آب زیر زمینی، جلوگیری از کف کنی و بهسازی سواحل رودخانه ها، افزایش سطح ترازآب و امکان انتقال آب به مزارع اطراف به روش پمپاژ، ذخیره سازی و تضمین آب اراضی حاشیه رودخانه ها، بهره برداری تفریحی و گردشگری، پرورش آبزیان، استفاده از آب مازاد رودخانه ها و هدایت آن به کانال های شبکه آبیاری جلوگیری از برگشت آب شور دریا از مهمترین اهداف اجرای طرح های لاستیکی در گیلان ذکر شده است.

۷۲۹۵/۲۰۰۷

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =