بازار اجاره مسکن با کمبود واحدهای کوچک مواجه است

تهران- ایرنا- دبیر کانون سراسری انبوه سازان مسکن و ساختمان گفت: کاهش قدرت خرید مردم در حوزه مسکن خانه دار شدن را برای متقاضیان سخت و حوزه اجاره داری را تحت تاثیر قرار داده است؛ ضمن اینکه بازار اجاره با مشکل کمبود عرضه واحدهای کوچک متراژ هم مواجه است.

علاوه بر فایل های گران رهن و اجاره که دسترسی مستاجران را به خانه هایی با قیمت‌های معقول و متناسب خارج کرده است بازار اجاره بها با مشکل کمبود عرضه واحدهای با متراژ کوچک هم مواجه است.

کمبود خانه‌هایی با متراژهای یایین که بر مشکل افزایش قیمت‌ها می‌افزاید و طیف زیادی از مستاجران را از یافتن خانه محروم می‌کند.

رصد آگهی‌های رهن و اجاره در فضای مجازی نشان می‌دهد که  بیشتر فایل‌های آگهی شده در شهر تهران برای رهن کامل مربوط به خانه‌هایی با متراژهایی بالاتر از ۹۰ متر است که البته به دلیل قیمت های بالا از عهده مستاجران خارج است.

فرشید پورحاجب، دبیر کانون سراسری انبوه سازان مسکن و ساختمان روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا در خصوص وضعیت بازار اجاره گفت: در شرایط فعلی واحد مسکونی متناسب در بازار هم از جهت متراژهای مورد نیاز و هم از جهت قیمت وجود ندارد.

وی گفت: کاهش خرید و فروش خانه هم بر صف مستاجران اضافه کرده است.

وی با توضیح اینکه بازار اجاره مسکن از بازار خرید و فروش تبعیت دارد و بین این دو حوزه چسبندگی وجود دارد، گفت: در حوزه اجاره داری پایه قیمت‌ها به قیمت تمام شده مسکن بازمی گردد.

پورحاجت ادامه داد: اکنون در پیک جایجایی هستیم و نقطه بحران برای مستاجران ماههای مرداد و شهریور است که اوج قیمت ها دیده می شود.

دبیر کانون سراسری انبوه سازان ادامه داد: رصد بازار نشان می‌دهد حوزه اجاره داری حال و روز خوبی قرار ندارد و مستاجران در تنگنا هستند.

به گفته پورحاجت افزایش لجام گسیخته و در عین حال کمبود واحدهای اجاره‌ای به کاهش تولید مسکن در گذشته بازمی گردد.

وی گفت: کاهش قدرت خرید مردم در حوزه مسکن خانه دار شدن را برای متقاضیان سخت و حوزه اجاره داری را تحت تاثیر قرار داده است.

به گفته این کارشناس مسکن، مردم دنبال خرید مسکن هستند اما پول آن را ندارند و با تلاش فراوان به دنبال نزدیک کردن توان خود به خرید مسکن هستند.

پورحاجت ادامه داد: رسیدن به خرید مسکن به شدت سخت شده است. طیفی که باید برای آنها در گذشته برنامه ریزی می شد اکنون در تلاطم فکری هستند که چگونه به خرید مسکن نزدیک شوند؟

وی ساخت خانه‌های انبوه در متراژهای کوچک را پیشنهاد کرد و گفت: بخش تولید همیشه در شرایط سخت در کنار مردم است به شرط اینکه شرایط برای ساخت و ساز آسان شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha