۵ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۳۸
کد خبرنگار: 1371
کد خبر: 83412562
۰ نفر

برچسب‌ها

۲۶ هزار قطعه پرنده در اردستان معدوم شد

کاشان- ایرنا- نزدیک به ۲۶ هزار قطعه از پرندگان مبتلا به بیماری ویروسی نیوکاسل که جزو بیماری‌های مشترک انسان و دام به شمار می‌رود، در شهرستان اردستان شناسایی و از چرخه مصرف خارج شده است.

رییس شبکه دامپزشکی اردستان روز شنبه در گفت‌وگو با خبرنگاران همچنین از جمع‌آوری چهار هزار و ۲۰۰ کیلوگرم تخم‌مرغ تاریخ مصرف گذشته و بدون شناسنامه در این شهرستان خبر داد و افزود: داروی مقابله با بیماری نیوکاسل تاکنون برای تعداد ۳۵ هزار قطعه از پرندگان توزیع شده است.

میثم استکی بیان کرد: تعداد ۵۰ هزار قطعه پرنده خانگی در ۱۵۹ روستای اردستان نیز با همکاری شوراهای اسلامی، دهیاری‌ها، جهاد کشاورزی و بسیج سازندگی در این هفته برای مقابله با بیماری نیوکاسل دارو دریافت خواهند کرد.

نیوکاسل، نوعی بیماری ویروسی پرندگانی است که از راه مسمویت غذایی سرایت پیدا می‌کند؛ این بیماری سال ۲۹ برای نخستین‌بار در ایران شناسایی شده و در صورت توجه نکردن به مایه‌کوبی در مرکزهای صنعتی یا پرورش متراکم به ویژه جوجه‌های گوشتی احتمال شیوع دارد.

بروز این بیماری با توجه به نوع ویروس (مزوژنیک، ولوژنیک و لنتوژنیک) میزان سلامتی و سن پرنده و گونه میزبان متفاوت است اما نشانه‌های عمومی آن شامل مشکل تنفسی مانند تنگی نفس و سرفه، افسردگی، بی‌اشتهایی، افتادن بال‌ها و فلجی، گیج خوردن سر و گردن، به دور خود چرخیدن، لرزش، تورم چشم و گلو، اسهال آبکی و سبز، ناهنجاری و کاهش تخم در پرندگان تخم‌گذار است.

ارتباط مستقیم با پرندگان یا فراورده‌ها و ترشحات آنها می‌تواند به ابتلای انسان‌ها منجر شود که با نشانه‌هایی مانند ریختن اشک از چشم، بی‌خوابی یا سر گیجه بروز می‌کند و البته جزو بیماری‌های قابل درمان به شمار می‌آید.

رییس شبکه دامپزشکی اردستان در ادامه فعالیت ۱۴۶ مرغداری گوشتی، ۱۱ واحد پرورش مرغ تخم‌گذار و سه واحد پرورش پولت (جوجه آماده تخم‌گذاری) در این شهرستان را یادآور شد و اضافه کرد: سه میلیون و ۶۰۰ هزار قطعه جوجه‌ریزی گوشتی در چهار ماهه نخست سال‌جاری داشتیم و افزون‌بر سه میلیون و ۴۰۰ هزار قطعه جوجه نیز  در این مدت به کشتارگاه تحویل شد.

وی همچنین به وجود بیش از ۱۳۰ هزار راس دام سبک، ۲ هزار  راس دام سنگین و چهار هزار نفر شتر در شهرستان اردستان اشاره کرده و از معدوم‌سازی ۷۷۱ قطعه اعضای داخلی بدن دام‌ (گاو، گوسفند و بز) از کشتارگاه تا مغازه به ارزش ۸۵۰ میلیون ریال خبر داد.

استکی تصریح کرد: با تاسف پس از گذشت نزدیک به ۲ سال از ساخت اتاق سرد کشتارگاه، هنوز این واحد راه‌اندازی نشده؛ مسوول اجرای آن شهرداری‌های اردستان و مهاباد هستند و پیگیری‌های این شبکه هم نتیجه نداشته است.

وی با اشاره به تعطیلی کشتارگاه مهاباد تاکید کرد: با توجه به تغییرهای آب‌ و هوای منطقه و مساعد بودن شرایط برای رشد کنه، نیاز مبرم به راه‌اندازی اتاق سرد در کشتارگاه اردستان احساس می‌شود.

رییس شبکه دامپزشکی اردستان تشریح کرد: کشتارهایی در مهاباد خارج از کشتارگاه صورت می‌گیرد که دامپزشکی به پیش از کشتار نظارتی نداشته و تنها بر قصابی‌ها نظارت خود را اعمال می‌کند که البته از مراجع قانونی در حال پیگیری موضوع هستیم.

وی همچنین یکهزار و ۷۰۰ بیماری دامی شناخته شده در جهان را مورد اشاره قرار داد و یادآور شد: ۴۷ درصد این بیماری‌ها بین انسان و دام مشترک هستند و از جمله می‌توان به هاری، تب مالت و تب خون‌ریزی دهنده کریمه کنگو اشاره کرد که جلوگیری از شیوع آنها نیازمند توجه به رعایت مسائل بهداشتی در واحدهای پرورش دام و پرندگان است.

رتبه نخست تولید مرغ گوشتی در استان اصفهان در اختیار این شهرستان است و در مجموع یک‌چهارم از مرغ گوشتی استان در اردستان تولید می‌شود.

شهرستان ۴۲ هزار نفری اردستان در فاصله نزدیک به ۱۱۸ کیلومتری شمال‌شرقی اصفهان قرار دارد.

۷۴۳۱/۸۱۲۳

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =