۵ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۴۳
کد خبرنگار: 1027
کد خبر: 83412557
۰ نفر

برچسب‌ها

ایرلند به نخست وزیر انگلیس هشدار دادند

تهران - ایرنا - ایرلند در پی گفته های «بوریس جانسون» نخست وزیر جدید انگلیس مبنی بر اینکه قصد دارد درباره خروج این کشور از اتحادیه اروپا دوباره مذاکره کند، به وی هشدار دادند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، روز گذشته(جمعه)، «سیمون کُوِونی» (Simon Coveney) وزیر خارجه ایرلند پس از نشست خود با «ژولین اسمیت»(Julian Smith) وزیر مشاور ایرلند شمالی، نخست وزیر جدید انگلستان را متهم کرد که "به طور عمد" این کشور را در مسیر یک شوک رو در رو" با اتحادیه اروپا قرار می دهد.

«امانوئل مکرون» و «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان نیز هر دو در روز گذشته اعلام کردند که بوریس جانسون نخست وزیر جدید انگلیس را به کشورهای خود دعوت کرده اند.

نخست جدید وزیر انگلیس روز پنجشنبه گذشته گفت ترجیح می دهد تا پیش از پایان مهلت خروج این کشور از اتحادیه اروپا به توافق جدیدی با اروپا دست یابد اما اگر نشد بدون توافق کشور را از اتحادیه اروپا خارج می کند.

بوریس جانسون در نخستین نطق خود در کسوت نخست وزیر انگلیس در پارلمان افزود: آماده مذاکره با اتحادیه اروپا هستیم و تمام تمرکز خود را با انرژی و اراده خرج می‌کنیم تا به توافق برسیم. اما اگر نشد در شرایط مطلوب‌تر از آنچه تصور می‌شود، قرار داریم که بدون توافق اتحادیه اروپا را ترک کنیم.

او ماموریت اصلی دولت خود را تحقق برگزیت تا ۳۱ اکتبر (۹ آبان) خواند و در اظهاراتی شبیه به رئیس جمهوری آمریکا گفت می خواهد انگلیس را به بهترین کشور روی زمین تبدیل کند.

نخست وزیر انگلیس مدعی شد که در این راستا قصد دارد تا با احترام به رای مردم در همه پرسی برگزیت، اعتماد از دست رفته به سیاست را دوباره احیا کند.

وی به شهروندان اروپایی مقیم انگلیس هم اطمینان داد که در دولت او آنها می توانند پس از خروج این کشور از اتحادیه اروپا به اقامت و زندگی در این کشور ادامه دهند.

جانسون همچنین در سخنانی در مقابل دفتر نخست وزیری تکرار کرد، انگلیس طبق مهلت تعیین شده از سوی اتحادیه اروپا، «بدون هیچ اما و اگری» ۳۱ اکتبر (۹ آبان) با یک توافق بهتر از اتحادیه اروپا خارج خواهد شد.


نخست وزیر انگلیس ابراز امیدواری کرد که در ۹۹ روز باقیمانده توافق بهتری را با اتحادیه اروپا به دست خواهد آورد اما اگر نشد، ۳۹ میلیارد پوندی را که در توافق دولت سابق برای خروج از اتحادیه اروپا تعیین شده بود، پرداخت نمی شود.

خبرگزاری فرانسه نوشت: جانسون روز پنجشنبه توافقنامه خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا که «تراز می» نخست وزیر سابق درباره آن مذاکره کرده بود را "غیر قابل قبول" خواند و و از اتحادیه اروپا خواست که مذاکرات را دوباره بپذیرد.

او به طور خاص خواستار لغو "مقررات جنجالی شبکه امنیتی ایرلند شده که «میشل بارنیه» مذاکره کننده اتحادیه اروپا درباره خروج بریتانیا از این اتحادیه، آن را غیر قابل قبول تلقی کرده است.

رهبران اتحادیه اروپا به طور مرتب تاکید دارند که باب مذاکرات جدید در خصوص خروج انگلستان از این اتحادیه را باز نمی کنند.
 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =