۵ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۳:۵۲
کد خبرنگار: 2447
کد خبر: 83412292
T T
۰ نفر
ائتلاف سعودی اماراتی در فهرست سیاه ناقضان حقوق کودکان باقی می مانند

تهران – ایرنا – شبکه خبری الجزیره بامداد شنبه با اشاره به گزارش دبیرکل سازمان ملل متحد در خصوص ناقضان حقوق کودکان در مناطق شاهد تنش و درگیری، اعلام کرد که این گزارش نشان می دهد ائتلاف عربی به سرکردگی عربستان در فهرست سیاه ناقضان حقوق کودکان باقی می ماند.

به گزارش الجزیره، «آنتونیو گوترش» دبیر کل سازمان ملل متحد در گزارشی به شورای امنیت، ائتلاف عربی به سرکردگی عربستان را در فهرست سیاه  ناقضان حقوق کودکان باقی گذاشته است.

این گزارش می افزاید: برای سازمان ملل متحد کشته و مجروح شدن یک هزار و ۶۸۹ نفر در یمن طی سال ۲۰۱۸ به اثبات رسیده است.

گزارش دبیر کل سازمان ملل متحد تاکید می کند که ائتلاف سعودی اماراتی در یمن، ۷۲۹ کودک را کشته اند و ۶۸۴ کودک نیز در حملات هوایی کشته شده اند.

گوترش سال ۱۳۹۶ (۲۰۱۷ میلادی) ائتلاف سعودی را به دلیل کشتن دستکم ۶۸۳ کودک و حمله به ده‌ها مدرسه در یمن، به فهرست سیاه ناقضان حقوق کودکان اضافه کرد.

پیش از گوترش «بان کی‌ مون» دبیرکل سابق سازمان ملل نیز عربستان را به دلیل اقدامات این کشور در یمن، در فهرست ناقضان حقوق کودکان قرار داد ولی پس از اعمال فشار عربستان و تهدید ریاض به قطع کمک‌های مالی به سازمان ملل، نظر دبیرکل سابق عوض و نام عربستان از لیست خارج شد.

عربستان و امارات از ششم فروردین سال ۹۴ در قالب ائتلافی از چند کشور عربی و با کمک آمریکا، حملات گسترده ای را علیه یمن فقیرترین کشور عربی آغاز کردند تا به بهانه بازگرداندن «عبدربه منصور هادی» رئیس جمهوری مستعفی و فراری این کشور به قدرت، به اهداف و زیادخواهی های سیاسی خود جامه عمل بپوشانند. در اثر این تجاوز هزاران یمنی کشته شدند.

جنگ علیه یمن همچنین میلیون‌ها یمنی را با بحران شدید گرسنگی و قحطی روبه رو کرده است، به گونه ای که سازمان ملل متحد در گزارشی، قحطی در این کشور را «بزرگ‌ ترین فاجعه انسانی» نامید.  

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha