کشفیات کالای قاچاق در کردستان از لحاظ ریالی ۲۲ درصد افزایش یافت
عکس تزئینی است

سنندج - ایرنا - میزان کشفیات کالای قاچاق در کردستان از ابتدای سال جاری تا پایان تیر ماه (چهار ماه) نسبت به مدت مشابه سال گذشته از لحاظ ارزش ریالی ۲۲ درصد افزایش نشان می‌دهد.

فرمانده انتظامی کردستان روز پنجشنبه در چهارمین جلسه اصلی کمیسیون برنامه ریزی، هماهنگی و نطارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز کردستان اظهار داشت: کشف کالای قاچاق در این استان از ۴۶۰ میلیارد ریال مدت مشابه پارسال به ۵۶۰ میلیارد ریال در سال جاری افزایش یافته است.

سردار علی آزادی با بیان اینکه اولویت نیروی انتظامی مبارزه با قاچاق عمده است، یادآور شد: تعداد پرونده های قاچاق با ارزش ریالی بیش از پنج میلیارد ریال در سال ۹۸ نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۶ درصد بیشتر است.

وی اضافه کرد: سلاح جنگی، تجهیزات دریافت ماهواره، وسایل نقلیه، لوازم خانگی، صوتی و تصویری و دارو، جزو کالاهایی است که امسال نسبت به سال گذشته کشفیات آن افزایش یافته اما قاچاق احشام و سیگار کمتر شده ضمن اینکه در چهار ماه اول امسال ۲۴ باند قاچاق کالا نیز متلاشی شد.

دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیز با بیان اینکه کشفیات فرآورده های نفتی در چهار ماهه اول امسال ۸۸ درصد افزایش یافت، گفت: امسال ۳۰۶ هزار و ۵۲۰ لیتر انواع فرآورده های نفتی در استان کشف شد در حالیکه این رقم در مدت مشابه پارسال ۱۶۲ هزار و ۷۴۰ لیتر بود.

علی خداویسی میزان کشفیات داروی قاچاق را در سال جاری ۱۸۹ درصد افزایش اعلام کرد و افزود: از ابتدای امسال تا پایان تیر ماه گذشته، چهار میلیون و ۱۹۶ هزار قلم و در مدت مشابه سال گذشته یک میلیون و ۴۵۲ هزار قلم دارو کشف شد.

وی با اشاره به اینکه کشفیات قاچاق سلاح جنگی در سال ۹۸ حدود ۴۹ درصد رشد داشت، اضافه کرد: امسال ۷۰ قبضه و چهار ماه ابتدایی سال گذشته ۴۷ قبضه اسلحه جنگی کشف و ضبط شده بود.

 مرز رسمی باشماق مریوان در کردستان یکی از مهمترین مرزهای رسمی زمینی ایران با اقلیم کردستان عراق به شمار می‌آید.  
گمرکات استان کردستان با چهار شعبه فعال در سنندج، باشماق مریوان، سیرانبند بانه و شهر بانه به فعالان اقتصادی خدمات گمرکی ارائه می دهد.  
گمرک سیرانبند و باشماق از مرزهای گمرکی فعال رسمی و بین المللی استان هستند و گمرک مریوان در زمینه ترانزیت، صادرات، امور مسافری و مقدار قابل توجهی در بخش واردات فعال است؛ به طوریکه روزانه ۱۲ میلیون دلار کالا از مرز باشماق مریوان ترانزیت می شود.  
مرز سیرانبند بانه نیز دومین و نزدیک ترین مرز مشترک استان کردستان با منطقه شمال عراق است که از حیث حجم صادرات کالا و شمار فعالان و شاغلان اقتصادی رتبه دوم بازارچه های این استان را به خود اختصاص داده است.  

۷۳۵۵/۹۱۰۲

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =