۳ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۱۶
کد خبرنگار: 2330
کد خبر: 83410987
۰ نفر
قاضی فدرال سیاست ترامپ در سرکوب پناهجویان را منع کرد

تهران-ایرنا- یک قاضی فدرال سیاست جدید«دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا با هدف جلوگیری از تقاضای پناهندگی مهاجران از آمریکای مرکزی را منع کرد و آن را خودسرانه خواند.

به گزارش روزنامه آمریکایی واشنگتن تایمز، دستور جدید ترامپ که جلوی تقاضای این دسته از پناهجویان در بدو ورود به آمریکا را می گیرد فراتر از اختیاراتی است که کنگره به رئیس جمهوری آمریکا داده است.

«جان اس تایگار» قاضی دادگاه فدرال درایالت کالیفرنیای آمریکا که منصوب شده «باراک اوباما» رئیس جمهور پیشین این کشور است، روز چهارشنبه با صدور حکمی جلوی اجرای دستور ترامپ را گرفت.

پیش تر یک قاضی فدرال در دادگاه کلمبیا حکمی را  در تایید سیاست ترامپ صادر کرده بود.

قاضی تایگار فهرستی از مشکلات در اجرای سیاست جدید ترامپ را ارائه داد و گفت: دولت با سیاست جدید خود بسیاری از فرایندهای مربوطه را نقض کرده، تصمیمات «خودسرانه و عجولانه ای» را اتخاذ کرده  است و  ساز وکارهای حفاظتی که کنگره برای پناهجویان تعیین کرده، نادیده گرفته است.

سیاست مهاجرتی جدید ترامپ که  هفته گذشته اعلام شد به مقامات مسئول، این قدرت و اختیارات را می دهد که از رسیدگی به تقاضای پناهجویانی که زادگاه خود را ترک می کنند و برای ورود به آمریکا از کشور دیگری عبور می کنند و اولین تقاضای پناهندگی خود را در آنجا می دهند، سر باز زنند.

مقامات دولت آمریکا می گویند اگر آنها واقعا پناهجو باشند می توانند در هر کشور امنی در مسیر خود توقف  کنند و این حقیقت که آنها به سفر خود ادامه می دهند تا خود را به آمریکا برسانند نشان می دهد که آنها پناهجو نیستند بلکه مهاجران سنتی هستند که به امید یافتن شغل و یا ملحق شدن به اعضای خانواده خود این سفر را آغاز می کنند.

سالانه هزاران نفر که عمدتا اتباع آمریکای مرکزی هستند تلاش می کنند خود را به آمریکا برسانند. مقام های دولت آمریکا می گویند این دسته از پناهجویان از مکزیک که یک کشور امن است می گذرند تا به آمریکا برسند. براساس تحقیقات میزان عایدی آنها در آمریکا پنج برابر بیشتر از مکزیک  است.

قاضی تایگار افزایش فشارها در مرز، به دنبال موج جدید مهاجرتی را تایید کرد اما گفت «کمبودهای قانونی» پاسخ قابل قبولی به این معضل نیست.

دستور این  قاضی آمریکایی با استقبال فعالان حامی حقوق مهاجران و پناهجویان مواجه شده است. آنها این سیاست دولت ترامپ را محکوم کرده و گفته اند که اوضاع مکزیک متشنج تر از آن است که پناهجویان آمریکای لاتین بتوانند به زور در آنجا اقامت بگیرند.

به نوشته واشنگتن تایمز، کاخ سفید از اظهار نظر فوری درباره این حکم قاضی فدرال خودداری کرده است.

کاخ سفید به دنبال صدور قاضی دیگر آمریکایی به نفع سیاست ترامپ اعلام «پیروزی» کرده بود.

91

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 11 =