تاثیر رفاه روستائیان و عشایر در افزایش تولید و بهره وری

یزد - ایرنا - امام جمعه ابرکوه با تاکید به ضرورت توجه بیشتر به معیشت و مسائل رفاهی فعالان حوزه کشاورزی و دامداری اظهار کرد: رسالت تاریخی مسئولان صندوق بیمه اجتماعی، روستائیان و عشایر استان یزد نسبت به فعالان این عرصه‌ نقش زیادی در افزایش تولید و بهره وری فراورده‌ها دارد.

حجت الاسلام سید ابراهیم حسینی روز پنجشنبه در دیدار رئیسان صندوق بیمه اجتماعی و روستائیان و عشایر و اداره امور عشایری یزد افزود: تلاش مسئولان صندوق و امور عشایری سبب افزایش دلگرمی آنها به کار و تولید و پیشتازی در صحنه‌های مختلف انقلاب شده است.

رئیس شورای فرهنگ عمومی ابرکوه گفت: نحوه تامین معیشت پایدار روستائیان و عشایر باید همواره یکی از دغدغه‌های مهم سیاستگذاران و برنامه ریزان اجتماعی باشد و  آنها نیز شاخصه‌های عدالت اجتماعی را به صورت ملموس و محسوس در زندگی اجتماعی و اقتصادی خود احساس می‌کنند.

همچنین رئیس صندوق بیمه‌های اجتماعی،روستایی و عشایری استان یزد گفت: تنها قشر بدون بیمه در جامعه، روستائیان و عشایر بودند که با مصوبه مجلس ششم این طرح اجرا شد.

حسن ابراهیمی افزود: کشاورزان و روستائیان می‌توانند با پرداخت حداقل ماهانه ۲۲۵ هزار ریال و حداکثر ۵۵۰ هزار ریال به عضویت این صندوق در آیند و از حمایت‌ها و مزایای آن بهره مند شوند و هم اکنون۲ هزار و ۹۷۴ نفر از ابرکوه زیر پوشش این صندوق هستند.
وی  با بیان اینکه در ابرکوه ۳۷۳ سرپرست خانوار مستمری دریافت می‌کنند، تصریح کرد: در این شهرستان حدود ۶ هزار نفر افراد ۱۸ تا ۵۰ سال بدون بیمه هستند که تعدادی از آنها در مناطق روستایی و عشایری سکونت دارند و یا در مشاغل مرتبط با بخش کشاورزی فعال هستند، آنها نیز می‌توانند عضو این صندوق شوند.

ابراهیمی تصریح کرد: ۶۰۶ سرپرست خانوار عشایری هم در ابرکوه بدون بیمه بازنشستگی هستند ، لازم است برای تامین آینده خود در دوره پیری با پرداخت کمترین هزینه نسبت به سایر بیمه‌ها عضو صندوق شوند.

همچنین رئیس اداره امور عشایری یزد گفت: عشایر استان از محل صندوق توسعه ملی برای تأمین سرمایه در گردش و تکمیل زنجیره تولید گوشت قرمز بهره مند هستند.

حسن زارع افزود: عشایران یزد سالانه، چهار هزار و ۳۸۰ تن فرآورده دامی و لبنی تولید می‌کنند و با تلاش‌های خود علاوه بر تولید ۲۵ درصدگوشت قرمز، در تولید ۲۰ درصد صنایع‌دستی نقش بسزایی دارند.

جمعیت عشایری یزد که در شهرستان‌های ابرکوه و خاتم زندگی می‌کنند، ۶ هزار و ۳۰۰ نفر شامل یک هزار و ۳۰۰ خانوار است.

عشایر ابرکوه از ایل‌های بختیاری، خمسه و قشقایی هستند که در پرورش ۱۴۰ هزار رأس دام سبک فعالیت دارند.

مرکز شهرستان ۵۵ هزارنفری ابرکوه در ۱۴۰ کیلومتری جنوب غربی شهر یزد قرار دارد.

استان یزد بر پایه سرشماری آبان ماه سال ۱۳۹۵، یک  میلیون و ۱۳۸ هزار نفر جمعیت دارد که ۸۵ درصد در ۲۱ شهر و بقیه در روستاها و آبادی ها زندگی می کنند.

۷۵۴۰/‏ ۲۰۴۷

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =