۳ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۸:۱۷
کد خبرنگار: 866
کد خبر: 83410611
۰ نفر

برچسب‌ها

حریم ۵۹۲ کیلومتر رودخانه‌های فصلی یزد مطالعه شد

یزد - ایرنا - مدیر دفتر مهندسی رودخانه‌ها و سواحل شرکت آب منطقه‌ای یزد می گوید: تاکنون حریم و بستر حدود ۵۹۲ کیلومتر رودخانه‌های فصلی( مسیل) استان دقیقا مورد مطالعه قرار گرفته که ۳۴۸ کیلومتر آن در سامانه حدنگار(کاداستر) سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به ثبت رسیده است.

به گفته محمدرضا عارف با ثبت حریم رودخانه‌های استان در سامانه حدنگار از این پس افراد برای ساخت و ساز در مناطق دارای رودخانه‌های فصلی و دایمی باید استعلام‌های لازم را از مراجع ذی ربط اخذ کنند.
وی روز پنجشنبه با بیان اینکه تعیین حریم و بستر رودخانه‌ها و صیانت از آن، مهمترین وظایف این نهاد است از این رو اقدام‌های بسیاری برای ساماندهی رودخانه‌ها و سواحل در استان انجام شده است، افزود: با وجود مطالعات، به دلایلی نظیر کافی نبودن و جامعیت نداشتن برای پوشش دهی استان، اثربخش نبوده است.
مدیر دفتر مهندسی رودخانه‌ها و سواحل آب منطقه‌ای یزد تصریح کرد: این شرکت در حال حاضر اقداماتی موردی یا سراسری را به صورت سیستماتیک و در چارچوب مشخص انجام داد تا حریم و بستر رودخانه‌های استان به صورت دقیق مشخص شود.
عارف با اشاره به اینکه بارندگی‌ها و خسارات ناشی از آن تلنگری بود که هیچگاه نباید از سیل و خطرات آن حتی در نقاط خشک غافل شد، گفت: تصرف خانه سیل (مسیر و حریم رودخانه‌ها)، تهدیدی جدی برای افراد است.
این مسئول اضافه کرد: سیل یک پدیده طبیعی و همزاد رودخانه است و تصرف خانه او هزینه‌های غیرقابل جبرانی به همراه دارد و اجرای طرح‌های پیشگیری و کم هزینه و سازگاری و هم زیستی با سیل آب بهترین و عملی ترین راه حل ممکن برای زیستن و هم نشینی با طبیعت است.
وی با اشاره به اینکه استان بیابانی یزد از بارندگی‌های فروردین امسال و جاری شدن سیل آب ناشی از آن بی نصیب نبود، ادامه داد: بارندگی‌ها و خسارت‌های ناشی از آن تلنگری بود که هیچگاه نباید از سیل و خطرات آن حتی در نقاط خشک غافل بود چرا که خسارت جانی و مالی امسال کشور نتیجه همین غفلت و بی توجهی است.
مدیر دفتر مهندسی رودخانه‌ها و سواحل آب منطقه‌ای یزد با بیان اینکه نقاط خشک به دلیل عدم برخورداری از پوشش گیاهی مناسب همواره در تهدید سیل ناشی از بارندگی‌های کم و زیاد قرار دارد، تصریح کرد: بنابراین نباید در محل رودخانه‌ها و گذر آب ساخت و ساز صورت گیرد.
وی با تاکیدبر لزوم پاکسازی حریم و بستر رودخانه‌ها در استان یزد، یادآور شد: مسئولان همه دستگاه‌ها باید این اقدام را جدی بگیرند و در این زمینه همکاری همه جانبه داشته باشند.
عارف با بیان اینکه پذیرش رودخانه‌ها و توجه به حریم و بستر آن به عنوان یک پدیده طبیعی ضروری است، اظهار کرد: همه افراد باید آگاهی داشته باشند که در محل حریم و بستر رودخانه اقدام به فعالیت نکنند.
وی برگزاری جلسات منظم و مرتب با دستگاه‌های ذی ربط جهت جذب مشارکت‌ها، مطالعات سراسری و موردی جهت تعیین حریم و بستر رودخانه‌ها و سیل‌ها، نصب تابلوهای هشدار، ساماندهی و لایروبی رودخانه‌ها، شناسایی تصرفات و نقاط حادثه خیز و اقدام جهت رفع تصرف، اجاره بستر و برداشت مصالح رودخانه‌ای، کاداستر، ساویر، آزادسازی سراسری رودخانه‌ها را از مهمترین محور فعالیت دفتر مهندسی رودخانه‌ها و سواحل استان عنوان کرد.
ایران سرزمینی گرم و خشک با بیش از ۷۰ درصد منطقه بیابانی است به گونه‌ای که قرار گیری استان‌های یزد، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و بخشی‌هایی از خراسان رضوی و کرمان در دل بیابان نشان از تداوم حیات در این مناطق دارد.
این استان‌ها برآمده از دل بیابان که همواره درگیر خشکسالی‌های پی در پی هستند، اکنون پس از گذشت یک دهه خشکسالی در سال آبی جاری شاهد بارش‌های بسیار خوبی بود به گونه‌ای که تاکنون میزان بارندگی در یزد ۱۲۱.۸ میلی متر بود که افزایش قابل توجهی را نشان می‌دهد.
این افزایش در کل استان نسبت به سال آبی گذشته ۷۰.۴ درصد و نسبت به متوسط سال‌های آبی ۲۴.۹ درصد است به نوعی که در اکثر نقاط ییلاقی استان شاهد جاری شدن سیل آب‌های متعددی از جمله  اسلامیه، ده بالا، فخرآباد، منشاد، کرخنگان، خاتم و هرات بودیم، اما اصول رفتار رودخانه‌ها در مناطق کوهستانی یزد که از قدیم الایام شکل یافته، استان یزد را از خسارت‌های بی شمار برحذر داشته و برعکس در مناطقی که طی ادوار خشکسالی دست به تغییر محل آبرفت زده بودند خسارت‌هایی از جمله سیل آب سال ۱۳۹۲ خضرآباد که منجر به وارد شدن خسارت به آسفالت و تأسیسات برقی به دلیل عدم رعایت ضوابط مهندسی سیل آب وارده کرد.

استان یزد یک رودخانه دایمی کوچک در شهرستان خاتم دارد و بقیه رودخانه‌های فصلی است که اصطلاحا به آن مسیل گفته میشود، طول این رودخانه حدود سه هزار کیلومتر است.   
۱۹۶۸/ ۲۰۴۷

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha