نامه ایران به شورای امنیت درباره توقیف نفتکش انگلیسی

نیویورک- ایرنا- نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل متحد طی نامه‌ای به شورای امنیت، اطلاعات مربوط به توقیف نفتکش انگلیسی را ارائه کرد.

در نامه روز چهارشنبه نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل طی به شورای امنیت، آمده است: نفتکش مذکور در روز جمعه ۲۸ تیر ۱۳۹۸ در تنگه هرمز با یک کشتی ماهیگیری ایرانی برخورد و به آن خسارت وارده کرده و حال تعدادی از خدمه و ماهیگیران صدمه دیده کشتی ایرانی نیز وخیم است.

طبق این نامه، کشتی انگلیسی بعد از این حادثه، هشدارهای مسئولین ایرانی را نادیده گرفته و با خاموش کردن سیستم‌های ناوبری خود، در یک اقدام خطرناک، مسیرش را تغییر داده و با حرکت در جهت مخالف، در حال تلاش برای فرار بوده که توسط نیروهای ایرانی توقیف شده است.

در نامه نمایندگی ایران اعلام شده است اقدام ایران برای برقراری نظم و قانون و حفظ امنیت دریانوردی در تنگه هرمز ضروری بوده و کاملاً طبق قوانین بین المللی صورت گرفته است.

بر اساس این نامه، نفتکش مذکور که دستور توقیف آن توسط مقامات قضائی محلی صادر شده، متعاقباً به بندرعباس هدایت گردیده است.

نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران در نامه خود اعلام کرده است طبق دستور مقامات قضائی، تحقیقات در مورد تخلفات نفتکش یادشده، از جمله خساراتی که به محیط زیست دریایی و کشتی ماهیگیری ایرانی و خدمه و ماهیگیران آن وارد کرده، در حال انجام است.

از این رو، ایران با استناد به اطلاعات مذکور، ادعاهای مطرح شده در نامه اخیر انگلیس به شورای امنیت درباره نفتکش استینا ایمپرو را رد کرده است.

در این نامه، همچنین نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده است هدف کلیه اقدامات کشورمان اجرای قوانین، برقراری نظم و حفظ ایمنی و امنیت دریانوردی در منطقه حساس خلیج فارس وتنگه هرمز است.

نمایندگی به اقدام اخیر ایران در توقیف کشتی ریاح نیز اشاره و اعلام کرد این کشتی در حال قاچاق سوخت بوده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =