۱۵ هزار اختراع در کشور ثبت شد

اردبیل- ایرنا- معاون مالکیت فکری وزارت دادگستری اعلام کرد: بیش از ۱۵ هزار اختراع و نوآوری سال گذشته در کشور ثبت شد.

محمود حکمت‌نیا روز چهارشنبه در سومین نشست تخصصی مالکیت فکری آشنایی با مبانی و اصول ثبت نشانه‌های جغرافیایی و علایم تجاری در شهر سرعین استان اردبیل افزود: ما در کشور ایده‌ها و خلق ثروت بسیاری داریم اما تاکنون بسیاری از آنها به ثبت نرسیده و مالکیت فکری و معنوی آنها مشخص نیست.

وی با اشاره به اهمیت مالکیت فکری در حوزه‌ میراث فرهنگی بیان کرد: میراث فرهنگی باید ابزاری برای تحصیل ثروت در جامعه باشد.

معاون وزارت دادگستری همچنین بهترین روش برای پیاده سازی ایده‌های اقتصادی به ویژه اقتصاد مقاومتی در کشور را حمایت از تجاری سازی این ایده‌ها دانست و گفت: گام نخست برای این کار ثبت مالکیت فکری ایده‌ها است.

او افزود: در این حوزه قوانینی وجود دارد اما این قوانین نیازمند اصلاحات اساسی بود که این کار در ماه‌های اخیر انجام شد که اجرای مفاد آن اتفاق بسیار مبارکی برای کشور خواهد بود.

معاون مالکیت فکری وزارت دادگستری همچنین بیان کرد: اردبیل ظرفیت‌های ویژه‌ای در این حوزه دارد و لازم است مسئولان استان برای حمایت از اقتصاد این منطقه نسبت به رسمیت بخشیدن این موارد اقدام‌های لازم انجام دهند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل نیز در این نشست گفت: اداره کل میراث فرهنگی استان ضمن پشتیبانی و ارج نهادن به اقدامات حقوقی هویت‌بخش، در صدد است تا نقشی هر چند اندک در نهادینه شدن مباحث حقوقی مالکیت فکری داشته باشد.

نادر فلاحی افزود: در همین راستا تلاش می‌شود که برای ظرفیت‌های گردشگری، صنایع دستی و میراث فرهنگی استان اردبیل به منظور معرفی بهتر و تجاری سازی آنها نشان جغرافیایی دریافت کنیم.

او از اختصاص نشان جغرافیایی بین‌المللی برای دستبافته ورنی مغان در سال جاری خبر داد و گفت: چندین قابلیت و اثر استان برای دریافت این نشان در حال مطالعه است.

منیره خلقی مدیر امور بین الملل پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور نیز در این نشست تخصصی با اشاره به ثبت هشت نشان جغرافیایی صنایع دستی ایران در سطح بین‌المللی گفت: یکی از این نشان‌ها مربوط به هنر دست مردمان این خطه و دستبافته ورنی مغان است که ثبت آن علاوه بر فراهم سازی فرصت معرفی در سطح بین‌المللی، منجر به صیانت آن می‌شود.

علیرضا قلی‌نژاد معاون فناوری و کاربردی سازی پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور نیز در این نشست تخصصی، توجه به مالکیت فکری را موجب تحول در اقتصاد کشور عنوان کرد و خواستار شناسایی و معرفی ظرفیت‌های این حوزه شد.

وی وظیفه اصلی پژوهشگاه میراث فرهنگی را اهتمام بر فعالیت‌های فناورانه، آینده‌پژوهی و ایجاد شرایط کسب و کار و کارآفرینی عنوان کرد و گفت: امروز شاهد فعالیت بیش از ۷۰ هزار استارت آپ در این حوزه در کشور هستیم.

معاون فناوری و کاربردی سازی پژوهشگاه میراث فرهنگی همچنین افزود: در این خصوص تفاهم نامه‌ای با نهاد ریاست جمهوری منعقد شده است که طی این تفاهم نامه دستاوردهای علمی کشور در سه حوزه فعالیت‌های فناورانه، آینده‌پژوهی و کارآفرینی به جوانان و علاقه‌مندان این حوزه انتقال می‌یابد.

به گزارش ایرنا، سومین کارگاه و نشست حقوقی مالکیت فکری و آشنایی با مبانی و اصول ثبت نشانه‌های جغرافیایی و علائم تجاری کشور به میزبانی استان اردبیل در محل سالن اجتماعات هتل تماشای سرعین برگزار شد.

۱۹۰۵/۶۰۱۶

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =