۲ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۲۱:۰۴
کد خبرنگار: 864
کد خبر: 83410473
۰ نفر
سیلاب به ۵ هزار واحد مسکونی استان مرکزی خسارت وارد کرد

اراک - ایرنا - معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی گفت: سیلاب به پنج هزار واحد مسکونی در استان مرکزی خسارت وارد کرده که ۵۰۰ واحد شهری است.

«مهدی زندیه وکیلی» عصر چهارشنبه در کارگروه بازسازی و نوسازی مناطق سیل زده استان مرکزی در سالن اجتماعات استانداری افزود: از یکم تا سیزدهم فروردین ماه سال جاری، ۱۷ نشست مدیریت بحران با حضور مسئولان دستگاه های عضو ستاد بحران استان برگزار شد و با برنامه ریزی های انجام شده خسارات سیل تا میزان زیادی کاهش یافت.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی گفت: براساس اطلاعات موجود ۱۸ استان که سیلاب خسارت کمتری به آنها وارد کرده است با ذکر نام عنوان شده اند و بقیه به عنوان سایر آمده اند.

زندیه وکیلی افزود: سه هزار و ۵۰۰ واحد از مجموع واحد های آسیب دیده روستایی تحت حمایت نهاد های حمایتی کمیته امداد امام خمینی (ره) و بهزیستی قرار دارند که در سهم آورده اولیه با مشکل مواجه هستند.

وی ادامه داد: در نشست با شهرداری ها مقرر شده است خدمات صدور پروانه برای واحدهای آسیب دیده بر اثر سیلاب، به صورت رایگان ارایه شود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی گفت: مقرر شده است صدور مجوز نظام مهندسی تا ۷۵ متر برای واحدهای آسیب دیده به صورت رایگان ارایه شود.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان مرکزی نیز در این نشست گفت: پنج هزار و ۳۶۹ واحد شهری و روستایی با جاری شدن سیلاب در استان دچار خسارت شدند که چهار هزار و ۹۱۵ واحد آنها روستایی و ۴۵۴ واحد شهری هستند.

«محمدرضا رضا فرح» از صدور پروانه برای ۲ هزار ۴۰ واحد آسیب دیده در استان مرکزی خبر داد و افزود: یک هزار و ۹۳۶ واحد از مجموع این واحدها واحدهای روستایی و ۱۰۴ واحد در شهرها قرار دارند.

وی ادامه داد: یک هزار و ۷۳۶ واحد به بانک ها معرفی شده اند که یک هزار و ۶۴۳ واحد آنها را واحدهای آسیب دیده روستایی و ۹۳ واحد شهری تشکیل می دهد.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان مرکزی گفت: از مجموع این واحدها یک هزار و ۱۳۰ واحد روستایی و ۳۴ واحد شهری در مرحله عقد قرارداد قرار دارند.

رضا فرح افزود: عملیات اجرایی ساخت و بازسازی ۷۰۰ واحد در استان مرکزی آغاز شده است که ۲۱۶ واحد در مرحله آرماتور بندی، ۱۶۱ واحد در مرحله فونداسیون، ۱۵ واحد اجرای عملیات سفت کاری و ۶ واحد در مرحله شیب بندی قرار دارند.

وی ادامه داد: یک هزار و ۸۰۰ واحد شامل یک هزار و ۵۵۰ واحد روستایی و ۲۵۰ واحد شهری در مرحله دریافت تسهیلات قرار دارند.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان مرکزی، سهمیه سیمان استان را ۱۴ هزار و ۵۰۰ تن عنوان کرد و گفت: ۲ هزار تن این مهم به استان حمل شده و امید است با همکاری سایر دستگاه ها بقیه نیز به استان منتقل شود.

رضا فرح، تعداد واحدهای تعمیری خسارت دیده سیلاب در استان مرکزی را ۵۸۲ واحد عنوان کرد و افزود: پرونده ۳۴۱ واحد تکمیل شده و به ۱۰۰ واحد تسهیلات تخصیص یافته است.

وی خاطر نشان کرد: ۱۴۵ واحد از مجموع این واحدها به بانک معرفی شده اند و ۱۲۵ واحد در مرحله عقد قرارداد قرار دارند.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان مرکزی با یادآوری واگذاری بازسازی واحدهای آسیب دیده ۱۵۳ روستای شهرستان چگنی به این استان افزود: به یک هزار و ۱۰۰ واحد در این شهرستان تسهیلات اختصاص یافته است.

رضا فرح ادامه داد: ۲ هزار واحد احداثی و یک هزار و ۷۰۰ واحد در این شهرستان نیازمند تعمیر اساسی هستند.

وی گفت: یک هزار و ۸۰۷ واحد به بانک ها معرفی شده اند که ۹۰۰ واحد آنها در مرحله عقد قرارداد قرار دارند.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان مرکزی سهمیه سیمان شهرستان چگنی را ۹ هزار واحد عنوان کرد و افزود: سه هزار و ۵۰۰ واحد به این شهرستان حمل شده است.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) استان مرکزی نیز در این نشست گفت: از مجموع ۲ هزار واحد آسیب دیده استان که برای آنها پرونده تشکیل شده، ۹۰۰ واحد مربوط به مددجویان این اداره کل است.

«قنبر موسی نژاد» افزود: پروانه ۵۰۶ واحد مددجویان کمیته امداد امام خمینی (ره) استان مرکزی صادر شده و ۷۰۰ پرونده در مرحله عقد قرارداد قرار دارد.

وی ادامه داد: در برخی از شهرستان های استان مرکزی با تدبیر فرمانداران صدور پروانه ها انجام و در شهرستان های اراک و ساوه همچنان باقی مانده است.

مدیر کل بهزیستی استان مرکزی نیز در این نشست گفت: سیلاب بهار امسال به ۱۸۸ واحد مسکونی روستایی و ۹ واحد شهری مددجویان تحت پوشش خسارت وارد کرده است.

«زهرا امینی» افزود: ۱۲۳ واحد از مجموع این واحدها مقرر شده است به صورت خودمالکی و ۷۴ واحد توسط بسیج سازندگی بازسازی و تعمیر شوند.

وی ادامه داد: ۱۳۹ واحد از مجموع این واحدها در مرحله تشکیل پرونده در بانک ها، ۱۳۰ واحد صدور پروانه و ۱۱۱۷ واحد عقد قرارداد قرار دارد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان مرکزی نیز در این نشست گفت: این استان از نظر میزان بارندگی در بهار امسال چهارمین استان کشور قرار داشت و با وجود بارندگی ها و خسارت ها در تخصیص اعتبار، جزء ۱۸ استان قرار نگرفته است.

«رقیه یادگاری» افزود: ۴۰۰ میلیارد ریال اعتبار به تاسیسات آب و برق استان مرکزی اختصاص یافت که این مهم نشان از میزان آسیب ها به این حوزه بوده است.

وی ادامه داد: سیلاب به چهار هزار و ۵۰۰ واحد استان مرکزی خسارت وارد کرده است و در حوزه زیر ساخت های شهری و روستایی اعتباری به استان اختصاص نیافته است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان مرکزی گفت: این استان در حوزه مسکن و زیر ساخت ها جزو سایر استان ها قرار گرفته است.

یادگاری خاطر نشان کرد: ۱۰ هزار میلیارد ریال اعتبار به زیر ساخت های عمرانی روستایی در کشور اختصاص یافته است که ۶۰۰ میلیارد ریال آن برای سایر استان ها که در سیلاب دچار آسیب شده اند تخصیص یافته که رقم پایینی است.

وی ادامه داد: نیاز است استان مرکزی در زمینه زیر ساخت های عمرانی روستای مورد توجه ویژه مسئولان قرار گیرد.

سیلاب امسال به حدود ۵ هزار واحد مسکونی استان مرکزی خسارت وارد کرد.

۱۹۵۵/‏۳۰۷۵

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =