۲ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۹:۴۵
کد خبرنگار: 909
کد خبر: 83410444
۰ نفر

برچسب‌ها

آتش سوزی در عرصه های منابع طبیعی اصفهان ۴۰ درصد کاهش یافت

اصفهان - ایرنا - با وجود افزایش دما و احتمال آتش سوزی در حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار هکتار از مراتع اصفهان، آمارها نشان می دهد که حریق در منابع طبیعی و عرصه های محیط زیست این استان در سال جاری کاهش یافته است.

استان اصفهان، مساحتی معادل ۱۰.۷ میلیون هکتار دارد که بیش از ۹۰ درصد از این مساحت معادل ۹.۸ میلیون هکتار را عرصه‌های منابع طبیعی و ملی تشکیل می دهد و از این میزان حدود ۴۰۳ هزار هکتار جنگل معادل (چهار درصد)، ۶ میلیون هکتار مرتع معادل (۶۴ درصد) و سه میلیون هکتار بیابان معادل (۳۲ درصد) است.

با گرم شدن هوا و شروع فصل تابستان، مسئولان هشدار دادند که احتمال آتش سوزی در حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار هکتار از مراتع استان اصفهان وجود دارد و مردم و گردشگران باید نسبت به این موضوع هوشیار باشند.

این مراتع با پوشش علوفه بیشتر در شهرستان‌های غربی استان از جمله فریدن، فریدونشهر، بویین میاندشت و چادگان قرار دارند و با گرم شدن هوا و ورود به فصل تابستان رو به خشکی می‌روند و مستعد آتش سوزی می‌شوند.

به گفته مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان از ابتدای امسال تا پایان تیر، ۲۲ مورد حریق در منابع طبیعی، مراتع و عرصه های محیط زیست استان رخ داد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود ۴۰ درصد کاهش یافت.

منصور شیشه فروش در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه بر اثر این آتش سوزی ها، حدود ۱۱۴ هکتار از مراتع و عرصه های محیط زیست طعمه حریق شد، افزود: این حوادث حدود ۱۲۰ میلیارد ریال خسارت وارد کرد.

وی با تاکید بر اینکه بیشتر این حوادث در شهرستان های غربی و جنوبی استان از جمله سمیرم، فریدونشهر، خوانسار، فریدن، نطنز و شاهین شهر و میمه رخ داده است، تصریح کرد: عامل ۹۰ درصد از این آتش سوزی ها، خطای انسانی و ۱۰ درصد گرما و وزش باد بود.

شیشه فروش با اشاره به اینکه بیشتر آتش سوزی ها در مراتع در روزهای پایانی هفته و تعطیلات رخ می دهد، خاطرنشان کرد: گاهی اوقات گردشگران و ساکنان محل بر اثر بی دقتی و با روشن کردن آتش باعث ایجاد حریق می شوند.

مدیرکل مدیریت بحران استان با بیان اینکه اصفهان نسبت به سایر استان ها در این زمینه وضعیت مناسبی دارد، اضافه کرد: آموزش ها و هشدارهای داده شده نقش بسزایی در کاهش آمار حریق مراتع در این خطه دارد.

وی با اشاره به فعالیت ۸۷ واحد پیشگیری از حریق در مناطق مختلف استان و مجهز شدن پایگاه ها به امکانات اولیه کنترل حریق از مردم خواست تا مراقبت بیشتری نسبت به مراتع و عرصه های منابع طبیعی و محیط زیستی داشته باشند.

سال گذشته ۱۷۳ هکتار از مراتع استان اصفهان دچار آتش سوزی شد.

۳۰۱۱/۶۰۲۶/

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =