۲۲ درصد دانشجویان سال آخر پزشکی به دخانیات اعتیاد دارند

تهران- ایرنا- عضو انجمن بین‌المللی ضد دخانیات گفت : ۴ تا ۶ درصد دانشجویان رشته‌های پزشکی در بدو ورود به دانشگاه به دخانیات اعتیاد دارند اما در سال آخر تحصیل این آمار به ۲۲ درصد می‌رسد.

به گزارش روز چهارشنبه دبیرخانه سمپوزیوم، محمدرضا مسجدی در هفتمین سمپوزیوم و چهارمین جشنواره ملی خودمراقبتی و آموزش بیمار همزمان با روز جهانی خودمراقبتی که در بیمارستان امام خمینی (ره) برگزار شد، گفت: خودمراقبتی بحثی فردی است و اگر هر کدام از ما نسبت به مسائل بهداشتی و موارد پیشگیری آگاهی داشته باشیم، می‌توانیم به کاهش بیماری‌ها و کاهش بار مالی خود و نهادهای بهداشتی کمک کنیم.

وی افزود: بسیاری از ما تنها شعار می‌دهیم و اگر به پای حرف زدن باشد از بهداشت و رعایت آن می‌توانیم ساعت‌ها صحبت کنیم اما وقتی پای عملکرد ما می‌رسد می‌بینم در نقاط مختلف ضعف داریم.

این پزشک فوق تخصص ریه تصریح کرد: بررسی‌ها در کشور ما نشان می‌دهد که اولین عامل مرگ و میر در کشور بیماری‌های غیر واگیردار است و پس از آن بیماری‌های قلب و عروق قرار دارد و تصادفات و مشکلات تنفسی نیز در رده‌های بعدی قرار دارند.

مسجدی خاطرنشان کرد: این در حالی است که می‌توان با خودمراقبتی این آمار را به‌ شدت کاهش داد کاری که در کشورهای پیشرفته دنیا رخ‌ داده و سبب شده است که آمار مرگ‌و میرهای بیماری‌های غیر واگیر کاهش چشمگیری داشته باشد.

پنج عامل خطر سلامتی برای انسان 

وی از پنج عامل خطر برای سلامتی انسان‌ها یادکرد و اضافه کرد: دخانیات، الکل، رژیم غذایی نامناسب، نداشتن فعالیت فیزیکی و آلودگی هوا این پنج خطر هستند و به‌جز آلودگی هوا کنترل سایر موارد در دست خود ماست و می‌توانیم با خودمراقبتی اثرات آن را کاهش دهیم.

این فوق تخصص ریه تصریح کرد: مطالعه‌ای بر روی دانش آموزان ورودی دانشکده‌های پزشکی صورت گرفت که نشان داد در سال اول ورود این دانشجویان ۲,۵ درصد دختران و ۴ تا ۶ درصد دانشجویان پسر دخانیات مصرف می‌کنند اما نکته تأسف‌انگیز این است که پس از ۷ سال و درحالی‌که همه این دانشجویان در دروس خود با مضرات و ضررهای دخانیات آشنا می‌شوند این آمار افزایش‌یافته است بر اساس آن بیش از ۲۲ درصد دانشجویان پسر سال آخر و ۱۷ درصد دانشجویان دختر دخانیات و قلیان مصرف می‌کنند.

مسجدی اشاره کرد:‌ تنها سواد سلامت داشتن در بحث خودمراقبتی کافی نیست و اگر این اطلاعات را اجرایی کردیم آن‌وقت می‌توان گفت که در خودمراقبتی درست عمل کرده‌ایم.

وی تأکید کرد: همه می‌دانیم که مصرف شکر برای سلامتی ما مضر است اما متأسفانه مصرف بالای شیرینی‌ها و شکلات‌ها سلامتی همه ما را تهدید می‌کند و هیچ تلاشی برای عدم استفاده از آن انجام نمی‌دهیم.

این فوق تخصص ریه به بحثی که امروزه در مجلس مطرح است اشاره‌ کرد و افزود: این موضوع جای تأسف دارد که قهوه‌خانه‌ها از مکان‌های خصوصی به اماکن عمومی تبدیل شوند زیرا با این موضوع سلامت همه مردم را تهدید می‌کنیم

۹۸ درصد مردم خود درمانی و خودمراقبتی می‌کنند

رئیس پژوهشکده علوم بهداشتی جهاد دانشگاهی نیز در این جشنواره گفت: ۹۴، ۶ درصد مردم اطلاعی از سواد سلامت ندارند و با وجود عدم شناخت مردم از وضعیت خودمراقبتی، ۹۸ درصد مردم خوددرمانی و خودمراقبتی می‌کنند.

 علی منتظری با بیان اینکه مجموعه توانایی‌های شناختی حوزه سلامت را سواد سلامت می‌گویند، گفت: خودمراقبتی سه مرحله دارد که شامل خودمراقبتی قبل از بیماری، خودمراقبتی در زمان بیماری و خودمراقبتی پس از پایان بیماری است.

سواد سلامتی نوعی مهارت اجتماعی است 

رئیس پژوهشکده علوم بهداشتی جهاد دانشگاهی تأکید کرد : پس نتیجه این است که سواد سلامت نوعی مهارت اجتماعی است که می‌تواند در زمان پیشگیری بیماری‌ها برای عدم ابتلا به بیماری، در زمان بیماری برای تبعیت درمان و مصرف دارو و کاهش بسیاری از عوارض داروها و پس از بهبودی هم در دوران بازتوانی به ما کمک کند که از بار مادی و معنوی از نظام سلامت بکاهد.

منتظری در خاتمه گفت: سواد سلامت در مورد افرادی که سواد خواندن و نوشتن ندارند موضوعیتی ندارد ضمن آنکه مردم باید بدانند برای دریافت سواد سلامت باید به کجا مراجعه و از اطلاعات خود چگونه استفاده کنند که در این‌خصوص باید هماهنگی‌های لازم صورت بگیرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =