الکل و سیگار فاکتورهای خطر در وقوع کانسرهای سر و گردن  هستند 

تهران- ایرنا- عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، گفت: شناخته شده ترین فاکتورهای خطر در وقوع کانسرهای سر و گردن، سیگار و الکل هستند.

 محبوبه کریمی، در آستانه برگزاری پنجمین سمینار تومورهای سر و گردن، اظهار داشت: سمینار امسال در روزهای ۱۰ و ۱۱ مرداد ۹۸ با موضوع «کانسرهای تیروئید» توسط گروه گوش و حلق و بینی و جراحی سر و گردن دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با همکاری مرکز تحقیقات سرطان بیمارستان میلاد، در سالن شهید غرضی بیمارستان میلاد برگزار می شود.

وی گفت: هدف از برگزاری سالانه این سمینار، آشنایی با تازه های علمی در مورد بیماریها وسرطان های ناحیه سر وگردن و بحث و تبادل نظر در مورد روش های جدید درمانی است.

این متخصص با اشاره به اینکه محور بحث سمینار امسال در مورد «سرطان های تیروئید»  است، افزود: با توجه به روند رو به افزایش برخی از انواع سرطانهای تیروئید، تصمیم گرفته شد به صورت اختصاصی به بحث و بررسی در مورد فاکتورهای خطر، روش های نوین تشخیصی و تازه های درمان و بحث پیرامون موارد پیچیده این نوع سرطان پرداخته شود.

کریمی تاکید کرد: از آنجا که درمان این نوع سرطان نیازمند همکاری و هم فکری بین رشته ای است لذا از حضور اساتید و متخصصان رشته های غدد، رادیولوژی، رادیوانکولوژی، پاتولوژی، پزشکی هسته ای و…، جهت پربار شدن مباحث دعوت به عمل آمده است.

بروز تومورهای مختلف در ناحیه سر و گردن

این جراح سر و گردن، در ادامه  افزود: تومورهای مختلفی در ناحیه سر و گردن بروز می کنند که از شایع‌ترین آنها می‌توان به تومورهای حفره دهان، زبان، حنجره، تیروئید، غدد بزاقی، غدد لنفاوی و…، اشاره کرد.

وی با بیان این مطلب که برخی از تومورهای ناحیه سر و گردن منشاء اولیه دارند، گفت: در برخی موارد درگیری این ناحیه ثانویه به انتشار تومور از سایر نواحی است.

کریمی اظهار داشت: با توجه به گستردگی و تنوع، این تومورها در ناحیه سرو گردن علائم متفاوتی را بروز می دهند، مثلاً فردی که سابقه کشیدن سیگار، قلیان یا استعمال مواد مخدر را دارد، در صورت وقوع هرگونه تغییر در کیفیت صدا، خشونت صدا یا تنگی نفس نیازمند بررسی بیشتر است. یا هرگونه زخمی  که بیش از دو هفته در حفره دهان و زبان باقی بماند، یک علامت هشدار دهنده برای وقوع تغییرات بدخیمی است.

ارتباط گرفتگی بینی و بدخیمی های سینوسی 

وی با بیان این مطلب که لمس هر توده در ناحیه گردن بدون علامت همراه را باید جدی گرفت، افزود: گرفتگی بینی همراه با خون ریزی و درد، شک به بدخیمی های سینوس را بر می انگیزد.

به گفته کریمی، شناخته شده ترین فاکتورهای خطر در وقوع کانسرهای سر و گردن، سیگار و الکل هستند.

وی افزود: البته ابتلا به عفونت های ویروسی مثل «پاپیلوماتوز» انسانی به خصوص در بیمارانی که فاکتور خطر شناخته شده دیگری ندارند از عوامل خطر ابتلا به سرطان های سر و گردن است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تاکید کرد: نکته مهم در مورد سرطان های سر و گردن این است که عمده فاکتورهای خطر قابل پیشگیری هستند. علاوه بر  ترک سیگار و الکل، انجام واکسیناسیون علیه ویروس پاپیلوماتوز ضمن پیشگیری از سرطان های ناحیه تناسلی می تواند تا ٨٠ درصد مانع وقوع سرطان های سر و گردن شود.

تومورهای سرو گردن ۲ درصد تومورهای بدن

کریمی با عنوان این مطلب که تومورهای سر و گردن ٢ درصد کل تومورهای بدن راشامل می شود، افزود: امروزه در کشور شیوع برخی از انواع تومورها به علل مختلفی رو به افزایش است. البته افزایش تعداد مبتلایان به این تومورها فقط به علت شیوع بیشتر این بیماری نیست بلکه یکی از دلایل، افزایش قدرت تشخیص این بیماری است.

وی گفت: در بروز تومورهای تیروئید عوامل خطر شناخته شده‌ای وجود دارند که از جمله مهمترین این موارد سابقه خانوادگی و مواجهه با اشعه یونیزان است.

این متخصص گوش و گلو و بینی به علائم و نشانه های تومورهای تیروئید اشاره کرد و افزود: ایجاد توده در جلوی گردن، تغییر در اندازه گره‌های تیروئید که از قبل وجود داشته یا ایجاد گره (ندول) جدید، تغییر صدا، خشونت صدا و گاهی احساس درد در موارد پیشرفته، تنگی نفس و اختلال بلع، از علائم و نشانه های تومورهای تیروئید هستند.

برآمدگی های غیر طبیعی در گردن نیازمند بررسی بیشتر

کریمی گفت: هر گونه توده تیروئید یا هر بر آمدگی غیر طبیعی در قدام گردن نیازمند بررسی بیشتر است و از آنجایی که تشخیص به موقع این نوع توده ها و درمان اغلب سرطان های تیروئید به خوبی امکان پذیر است، مراجعه به موقع جهت درمان، سبب می شود که این نوع سرطان اثری در کاهش طول عمر طبیعی و کیفیت زندگی بیماران نداشته باشد.

وی با عنوان این مطلب که پیشگیری از وقوع سرطان تیروئید تا حد زیادی امکان پذیر است، ادامه داد: هزینه تحمیل شده بر نظام سلامت کشور کمتر خواهد بود، به طوری که بعضی راهکارها می تواند از وقوع بدخیمی تا حدی پیشگیری کند. به عنوان مثال در مطالعات مختلف، بین مواجهه با اشعه ناشی از تصویر برداری‌های تشخیصی و افزایش بروز سرطان‌های تیروئید ارتباطاتی وجود دارد، به ویژه در بین کودکان که این عامل خطر تا حد زیادی قابل پیشگیری است.

کریمی در پایان افزود: امید است در سمینار امسال همانند سال های گذشته با ارائه سخنرانی ها و بحث های چالشی بین رشته ای، شرکت کنندگان با تازه ترین راهکارهای تشخیصی و درمانی سرطان های تیروئید آشنا شده و تجارب خود را به اشتراک بگذارند.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =