۲ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۲۰:۰۳
کد خبرنگار: 2784
کد خبر: 83410410
۰ نفر
مرکز فرهنگی و موزه دفاع مقدس زنجان ۴۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد

زنجان- ایرنا- مرکز فرهنگی و موزه دفاع مقدس استان زنجان در سال ۸۹ کلنگ‌زنی شده اما به علت مسائل مختلف از جمله کمبود اعتبار و منابع مالی پس از گذشت ۹ سال به اتمام نرسیده است و تا کنون با ۳۵ میلیارد ریال هزینه دارای ۴۵ درصد پیشرفت فیزیکی است.

مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان زنجان عصر چهارشنبه در جلسه هیات امنای مرکز فرهنگی و موزه دفاع مقدس و شورای هماهنگی حفظ آثار استان با اعلام این خبر، اظهار داشت: با تلاش‌های صورت‌گرفته طی ۱.۵ سال گذشته ۱۰ میلیارد ریال از مرکز حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس کشور، ۲ میلیارد ریال از وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و ۲ میلیارد ریال نیز از استانداری زنجان جذب شده است.

قاسم محمدی افزود: طی رایزنی با شورای اسلامی و شهرداری زنجان مقرر شده حدود ۱۵ میلیارد ریال نیز شهرداری کمک کند که امیدواریم با مصوبه شورای شهر عملیاتی شود.

وی تصریح کرد: به‌رغم جذب این منابع، اعتبارات موجود کفایت نمی‌کند و نوسانات قیمت بازار، ادامه پروژه را با مشکل مواجه کرده است.

محمدی گفت: برآورد اولیه هزینه این مرکز ۱۱۰ میلیارد ریال بود اما امروز با افزایش قیمت‌ها نمی‌توان برآورد دقیقی داشت.

وی خاطرنشان کرد: کل محوطه مجموعه ۲۲ هکتار است ولی مرکز فرهنگی در زمینی به مساحت ۲ هزار مترمربع در سه طبقه و مجموع زیربنای پنج هزار و ۳۰۰ مترمربع خواهد بود.

محمدی اظهار داشت: مرکز فرهنگی و موزه دفاع مقدس در ۲۵ استان کشور، تکمیل و به بهره‌برداری رسیده ولی در پنج استان از جمله زنجان، نیمه‌تمام مانده است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان نیز با بیان اینکه این مرکز جزو طرح‌های ملی است، گفت: بیش از ۲۸۰ میلیارد ریال اعتبار برای تکمیل آن نیاز است که در صورت ارتباط بیشتر با مرکز می‌توان اعتبارات دیگری نیز جذب کرد و سرعت اتمام طرح را افزایش داد.

شهرام طهماسبی اظهار داشت: می‌توان علاوه بر اعتبارات نقدی از خدمات و زیرساخت‌های سایر دستگاه‌ها نیز در اجرای پروژه استفاده کرد.

وی خاطرنشان کرد: در صورت تحویل منطقه گاوازنگ به شهرداری، این منطقه جزو فضای شهر زنجان محسوب شده و می‌توان به سمتی رفت که بخشی از عمران و مبلمان شهری از این محل تامین شود.

شهردار زنجان نیز گفت: تصمیم‌گیری نسبت به تحویل منطقه گردشگری گاوازنگ به شهرداری، تصمیم منطقی و صحیح است هرچند اکنون نیز هر اتفاقی در این منطقه می‌افتد از چشم شهرداری دیده می‌شود.

مسیح‌الله معصومی اظهار داشت: شهرداری سعی کرده در تمام موارد، کمک خود را انجام دهد و گاوازنگ را به عنوان منطقه گردشگری خاص، تحت نظارت قرار دهد.

وی خاطرنشان کرد: ۱۳ میلیارد ریال در برنامه بودجه سال جاری شهرداری برای این مرکز پیش‌بینی شده بود که تلاش می‌کنیم تعهداتمان را انجام دهیم اما به تنهایی از عهده ما خارج است و کمک سایر دستگاه‌ها را می‌طلبد.

فرمانده سپاه انصارالمهدی(عج) استان زنجان نیز گفت: خط‌شکنان زنجان در دوران دفاع مقدس در مناطق غرب و جنوب کشور در خط مقدم جبهه بودند و اینکه این مرکز در زنجان تکمیل نشده، زیبنده نیست.

سردار جهانبخش کرمی اظهار داشت: پیشنهاد می‌شود برای ادامه اجرای این پروژه، تقسیم کار صورت پذیرفته و نیازمندی‌ها توزیع شود.

وی افزود: هر یک از دستگاه‌ها، بانک‌ها، موسسات و بخش خصوصی و معادنی که از استان سود می‌برند به سهم خود برای پیشرفت پروژه کمک کنند.

کرمی با اشاره به بازسازی عملیات‌های مختلف در سال‌های گذشته در سد خاکی گاوازنگ زنجان، گفت: امسال نیز عملیات کربلای پنج که ۲ لشکر از استان زنجان در آن حضور داشتند، بازسازی می‌شود.

۹۵۵۶/۳۰۸۸

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =