الگوی صدور هشدارهای جوی در هواشناسی سیستان و بلوچستان تغییر کرد

زاهدان- ایرنا- مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: به منظور ارائه جزئیات بیشتر در هشدارهای جوی الگوی جدید صدور اطلاعیه‌ها و اخطاریه‌های هواشناسی در استان عملیاتی شد.

محسن حیدری روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: هشدارهای جدید شامل هشت عنصر اصلی است که زمان وقوع پدیده، دامنه تأثیر و زمان خاتمه آن را شامل می‌شود.
وی ادامه داد: عناصر الگوی جدید نگارش هشدارهای جوی شامل توصیف پدیده مورد انتظار، زمان شروع، نوع مخاطره، منطقه اثر، زمان پایان، اثر مخاطره و توصیه‌های کاربردی است.
مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان افزود: الگوی جدید ابهامات نگارشی صدور اطلاعیه‌ها و اخطاریه‌های جوی قبلی را برطرف کرده تا فرایند اطلاع‌رسانی به صورت دقیق‌تر انجام شود.
وی با بیان اینکه امروز نخستین هشدار جوی با الگوی جدید صادر شد، گفت: این هشدار برای اطلاع رسانی تداوم فعالیت سامانه آب و هوایی مونسون هند دراستان صادر شد. بر اساس خروجی نقشه‌های پیش‌یابی و مدل‌های عددی انتظار می‌رود همچنان رشد ابرهای همرفتی، ریزش‌های رگباری، تندبادهای موقت و صاعقه تا جمعه در استان ادامه داشته باشد.
حیدری با بیان اینکه این ریزش‌ها نواحی نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان را تحت تاثیر قرار می‌دهد، گفت: توصیه می‌شود از تردد و اسکان در حاشیه رودخانه‌های محلی و مسیل‌ها نیمه جنوبی استان خودداری شود و برای جلوگیری از برخورد صاعقه از رفتن به ارتفاعات و قرارگرفتن در فضای باز نیز اجتناب شود.
وی خاطرنشان کرد: با توجه به همرفتی بودن سامانه فعال در سیستان و بلوچستان انتظار می‌رود بارش‌ها به صورت عمده در بعدازظهرها و اوایل شب رخ دهد.

۹۹۰۸**۳۲۱۳

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =