صندوق نوآوری و پارک‌های علم و فناوری تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند

تهران-ایرنا- تفاهم‌نامه همکاری‌های مشترک صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری و پارک‌های علم و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در راستای اعطای گرنت فناوری به پارک‌ها و تسهیل عملکرد شرکت‌های دانش بنیان و فناور به امضا رسید.

سیاوش ملک‌فر معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی عصر چهارشنبه در گردهمایی مدیران پارک‌های علم و فناوری سراسر کشور درباره بسته همکاری صندوق نوآوری و شکوفایی با پارک‌های علم و فناوری گفت: تسهیلات به حوزه‌های نمونه‌سازی، لیزینگ، تولید صنعتی، رهن دفاترکاری، اشتغال‌زایی، ضمانت‌نامه، سرمایه در گردش، سرمایه‌گذاری با مدل‌های جدید (هم سرمایه‌گذاری) و کمک مالی است.

وی در صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری ادامه داد: صندوق رویکرد فعالانه اعم از توسعه و نوآوری، تقویت تعامل با سایر بازیگران اکوسیستم، طراحی ابزارهای جدید متناسب با نیازهای پویای اکوسیستم، نوآوری، چابک سازی و تسهیل ابزارهای موجود، کاهش تصدی‌گری و برون‌سپاری حداکثری، خدمات و توجه حداکثری به ظرفیت‌های استانی و پرهیز از مرکزگرایی را در پیش گرفته است.

ملک فر همچنین با اشاره به رویکرد صندوق گفت: اولویت، توسعه بازارهای داخلی و خارجی، توسعه شبکه تامین دانش‌بنیان حول صنایع بزرگ، مشارکت فعال در توسعه فناوری اولویت دار و تمرکز بر حل مسائل و چالش‌های ملی و راهبردی است.

معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی در باره محورهای تفاهم‌نامه عنوان کرد: توانمندسازی، اعطای تسهیلات و ضمانت‌نامه به واحدها و  استفاده تمامی شرکت‌های پارک‌ها از خدمات صندوق است.

وی اضافه کرد: مشاوره، آموزش، استانداردها و مجوزها، خلاقیت و مالکیت فکری، توسعه بازار، آسیب‌شناسی و رویدادها و شبکه‌سازی از خدمات توانمندسازی صندوق است. همچنین بهره‌مندی شتابدهنده‌های دانش‌بنیان مستقر در پارک‌ها از تسهیلات ترجیهی صندوق برای تامین سرمایه‌پذیری و آماده‌سازی و تجهیز فضای استقرار و بهره‌مندی شتابدهنده‌های دانش‌بنیان مستقر در پارک‌ها  از خدمات توانمندسازی با محور خدمات شتابده است.

آیین نامه‌ها بازنگری شود

در ادامه مسعود برومند معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم نیز اظهار کرد: حوزه فناوری ادبیات ساده‌ای دارد اما پیچیدگی در اجرا است و شرایط علمی کشور در تمام توانمندی‌ها تاثیر زیادی دارد.

وی ادامه داد: آیین نامه‌های زیادی وجود دارد اما باید با توجه به بازخوردها بازنگری صورت گیرد. صندوق نوآوری با بازنگری در رویکرد خود در راستای همگرایی سیستم پیش می‌رود و نیاز است در بازنگری به پیشنهادات توجه شود.

برومند عنوان کرد: درباره گرنت فناوری وزارت علوم از سوی صندوق، باید در رویکرد پارک‌ها نیز تغییر ایجاد شود و پارک باید در توسعه کشور نقش اساسی ایجاد کند.

در نشست روسای پارک‌های علم و فناوری کشور با حضور وزیر علوم، مقرر شد سه هزار هکتار از اراضی دانشگاه هرمزگان به پارک علم و فناوری هرمزگان اعطا شود.

در این مراسم همچنین از بسته همکاری صندوق نوآوری و شکوفایی با پارک‌های علم و فناوری رونمایی شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 4 =