۲ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۸:۵۰
کد خبرنگار: 2059
کد خبر: 83410314
۰ نفر

برچسب‌ها

یک هزار مرکز مراقبت در منزل راه‌اندازی شد

مشهد- ایرنا- یک هزار مرکز توسعه خدمات مراقبت در منزل با هدف توسعه نظام خود مراقبتی بویژه برای سالمندان در کشور راه‌اندازی شده است.

معاون پرستاری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روز چهارشنبه در حاشیه همایش رؤسای دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در مشهد به خبرنگاران گفت: سالمندان تمایل دارند به جای بستری شدن در مراکز درمانی در منزل و کنار خانواده مورد مراقبت قرار گیرند.
مریم حضرتی با اشاره به روند رو به رشد افزایش سالمندی در کشور اظهار داشت: سالمندی، بیماری نیازمند بستری در بیمارستان نیست بلکه باید شیوه‌های خود مراقبتی را به فرد و اطرافیانش آموزش داد.
وی گفت: بر اساس بررسی‌ها، کمتر از ۳۰ سال دیگر با سونامی سالمندی روبه رو خواهیم شد که در این میان زنان که طول عمر بیشتری دارند، جمعیت سالمندی بیشتری را تشکیل می‌دهند.
معاون وزیر بهداشت افزود: بر اساس دستورالعمل ۱۰ ماده‌ای وزیر بهداشت الزام‌های برنامه ششم توسعه مبنی بر تقویت و ترویج خود مراقبتی، پرستاری جامعه نگر، معیشت پرستاران و افزایش کیفیت خدمات پرستاری در مراکز درمانی محور توجه قرار گرفته است.
حضرتی ادامه داد: همه برنامه‌های معاونت پرستاری وزارت بهداشت بر کاهش هزینه‌های درمان، افزایش خدمات مراقبتی و رضایت مردم و بیماران متمرکز شده است.

لزوم برون سپاری برای افزایش کیفیت خدمات
معاون وزیر بهداشت و رئیس سازمان غذا و دارو نیز به خبرنگاران گفت: برای ارائه خدمات بهتر و با کیفیت مطلوب به مردم باید خدمات و فعالیت‌های اجرایی و اداری مانند صدور مجوزها، تکمیل مدارک و مستندسازی‌ها را برون سپاری کرد.
محمد رضا شانه ساز افزود: هم اکنون امور اجرایی مربوط به مجوزها در ستادهای وزارت و دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، ۸۰ درصد وقت کارکنان و کارشناسان را به خود اختصاص می‌دهد.
وی اظهار داشت: اگر برون سپاری انجام شود، تمام این وقت و انرژی صرف نظارت، بهبود کیفیت و استانداردسازی خدمات می‌گردد.
وی گفت: در حال حاضر محصولات بسیار زیاد و متنوعی در زمینه‌ی انواع فراورده‌های غذایی، دارویی، محصولات نانو، بیوتکنولوژی و محصولات جدید دیگر به بازار مصرف وارد شده که کار سازمان غذا و دارو در بخش مجوزها و نظارت‌ها را سنگین‌تر می‌کند.
شانه ساز افزود: در حال شناسایی شرکت‌ها و سازمان‌های مردم نهادی هستیم که بتوانیم کارهای مرتبط با این فعالیت‌ها را به آنها واگذار کنیم و بار اجرایی ستاد را کاهش دهیم.
وی اظهار داشت: شرکت‌های دانش بنیان، مجموعه‌های دانشگاهی و برخی مؤسسات و مراکزی که از نظر قانونی می‌توانند خدمات به دولت ارائه کنند، جزو گزینه‌های مطرح در این زمینه هستند که پس از شناسایی و بررسی توانمندی‌ها، امکانات و صلاحیت‌های علمی و اجرایی آنان و تصویب در وزارت بهداشت، امور یاد شده به آنها واگذار خواهد شد.

همایش رؤسای دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور که امروز با حضور معاونان و مدیران کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در مشهد آغاز شد تا فردا ادامه دارد.

دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز در مراسم پایانی این همایش شرکت خواهد کرد.

۳۰۲۷/‏۶۰۵۳

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =