۲ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۸:۰۹
کد خبرنگار: 2583
کد خبر: 83410312
۰ نفر
نگرانی شدید پارلمان انگلیس از مواضع تند جانسون

لندن – ایرنا – در آخرین نشست پرسش و پاسخ پارلمان از «ترزا می» در کسوت نخست وزیر انگلیس، نمایندگان مجلس نسبت به مواضع تند بوریس جانسون نخست وزیر جدید انگلیس در رابطه با خروج این کشور از اتحادیه اروپا، حمایت تمام عیار از رئیس جمهوری آمریکا و برخورداری از عقاید اسلام ستیزانه به شدت انتقاد کردند.

«روث کدبری» نماینده منطقه «برنتفورد» طی سخنانی از «ترزا می» پرسید: چه احساسی دارید که کار را به کسی تحویل می دهید که از تحقیر مسلمانان احساس خرسندی می کند، می گوید دیپلمات های ما را با اتوبوس زیر می گیرد (اشاره به اظهارات جانسون پس از درز گزارش محرمانه سفیر انگلیس در آمریکا علیه دونالد ترامپ) و وعده داده که کشور را به ترامپ و رفقایش به حراج می گذارد.

همچنین «ایان بلکفورد» نماینده حزب ملی اسکاتلند از منطقه راس تاکید کرد که نخست وزیر جدید و دولت او هیچ محبوبیتی در حوزه انتخابیه وی ندارند و «مردم اسکاتلند از نخست وزیر جدید ناراضی هستند»

«لویل راسل مویل» نماینده منطقه برایتون کمپتون هم یادآور شد که جانسون در کنار افرادی چون لیام فاکس (وزیر تجارت بین الملل) و ساجد جاوید (وزیر کشور) کسانی هستند که با فروش سلاح به عربستان موافقت کرده و در ایجاد بحران انسانی در یمن همدست هستند. وی تصریح کرد که آنها به جای کسب موقعیت های سیاسی باید در محافل بین المللی محاکمه شوند.

«ترزا می» از پاسخ مستقیم به این سئوالات طفره رفت و مدعی شد که نخست وزیر جدید، دغدغه تحقق برگزیت و حل مشکلات کشور را به دوش خواهد کشید. با این حال جو عمومی جلسه به گونه ای بود که می شد عمق نگرانی نمایندگان مجلس را از نوع سئوالات و طرز بیان آنها مشاهده کرد.

نمایندگان مجلس ماه گذشته هم پس از آنکه جانسون از طرح تعلیق پارلمان برای خروج بدون توافق از اتحادیه اروپا خبر داد با اکثریت آراء به لایحه ای رای دادند که برگزیت بی توافق را برای نخست وزیر جدید دشوار می‌کند.

در همین حال شماری از اعضاء کابینه دولت «می» در اعتراض به انتخاب جانسون از مقام خود کناره گیری کرده‌اند. پس از دیوید گوک وزیر دادگستری، فیلیپ هاموند وزیر دارایی هم لحظاتی پیش استعفای خود را اعلام کرد.

جانسون دیروز موفق شد تا پس از یک ماه نبرد سخت و پرحرف و حدیث، با کسب ۶۶ درصد آراء اعضاء عمومی حزب محافظه کار، کرسی نخست وزیری انگلیس را تصاحب کند.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا اولین مقام خارجی بود که دیروز پیروزی جانسون را تبریک گفت و افزود او رهبر فوق العاده ای برای انگلیس خواهد بود. او همچنین جانسون را به ترامپ انگلیس تشبیه کرد که می توانند همکاری خوبی با یکدیگر داشته باشند.

جانسون عصر امروز به دیدار ملکه انگلیس خواهد رفت تا حکم تنفیذ نخست وزیری و کلید خانه شماره ۱۰ داونینگ استریت (محل استقرار نخست وزیر) را دریافت کند.

پس از آن وی بایستی اعضاء کابینه اش را معرفی کند که از هم اکنون نام برخی از آنها سر زبان ها افتاده است.

اسکای نیوز گزارش داد احتمالاً ساجد جاوید وزیر دارایی، پریتی پتل وزیر کشور و دامینیک راب وزیر امور خارجه انگلیس می شوند. در این میان گفته می شود جرمی هانت وزیر خارجه دولت «می» با پیشنهاد وزارت دفاع مخالفت کرده و تمایل دارد همچنان وزیر امور خارجه بماند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =