قائم مقام هما: متوسط تاخیر پروازهای حج به ٧ دقیقه رسید

تهران- ایرنا- قائم مقام سازمان هواپیمایی کشور اعلام کرد: تاخیر پروازهای حج امسال به ٧ دقیقه رسیده است.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، کاپیتان حسن قاسمی در حاشیه تعویض موتور ایرباس ۳۰۰-۶۰۰ ایران‌ایر در جمع خبرنگاران با بیان اینکه تاکنون ۵۲ هزار حاجی با هواپیماهای هما با ۲۰۹ پرواز جابجا شده اند، افزود: روند انتقال حجاج بسیار خوب بوده و امید است طبق برنامه تا ۱۴ مرداد انتقال حجاج ادامه یابد.

وی افزود: هواپیماهای هما که برای پروازهای بین‌المللی استفاده می‌شد، به پروازهای حج منتقل شده‌اند و پروازهای بین‌المللی دیگر این شرکت را نیز سه شرکت داخلی و یک شرکت ترکیه‌ای انجام می‌دهند که پس از اتمام عملیات حج، ایران ایر پروازهای خارجی را ادامه خواهد داد.

قائم مقام سازمان هواپیمایی افزود: میزان تاخیر پروازی عملیات حج تمتع امسال بی‌سابقه بود و به طور متوسط تنها ۷ دقیقه تاخیر پروازی داشتیم که مقداری از تاخیرها به خاطر ادای نماز جماعت مغرب بود که پس از نماز، پرواز انجام شده و امیدواریم متوسط تاخیرهای حج تا ۱۴ مرداد کمتر شود

وی با اشاره به اینکه انتقال ۵۵۶ هزار زائر خانه خدا در ۳۳ روز آن هم تنها با هواپیماهای هما باورکردنی نبود، افزود: این اتفاق با کمک معاونت مهندسی و تعمیرات ایران ایر انجام شد که نمونه آن، تعویض موتور هواپیمای ایرباس ۳۰۰-۶۰۰ ایران ایر در یک روز بود.

قائم مقام سازمان هواپیمایی کشور ادامه داد: سه روز پیش خلبانان هما متوجه شدند موتور هواپیما نیاز به مانیتورینگ دارد و با وجود اینکه به این هواپیما نیاز داشتیم، بنابر از ساعت چهار صبح امروز عملیات تعویض موتور شماره یک این هواپیما آغاز شده و تا پایان امشب به اتمام خواهد رسید؛ به نحوی که این هواپیما از صبح فردا (سوم مرداد) در مدار قرار می گیرد.

قاسمی خاطرنشان کرد: یکی دیگر از اقدامات مناسب معاونت مهندسی و تعمیرات ایران ایر در طول عملیات حج تمتع امسال، تعمیر یکی از ایرباس هایی بود که در فرودگاه ساری با تیر چراغ برق برخورد کرد که در کمتر از ۶ ساعت، کل تعمیرات و بازسازی هواپیما و وارد شدن آن به مدار عملیاتی انجام شد.

وی خاطرنشان کرد: سازمان هواپیمایی عربستان به طور کلی در جریان حج امسال مناسب عمل کرد و مشکلی از نظر پذیرش هواپیماهای هما در فرودگاه های جده و مدینه نداشتیم.

به گفته «محمد آزاد» معاون توسعه سازمان حج و زیارت، امسال قرار بود ۸۶ هزار و ۵۵۰ نفر به حج تمتع مشرف شوند که با موافقت کشور میزبان سهمیه مازاد به تعداد ۲ هزار زائر دیگر به کشورمان تعلق گرفت که این تعداد به جمع حجاج ۹۸ افزوده شدند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =