۲ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۶:۴۷
کد خبرنگار: 1395
کد خبر: 83410239
۰ نفر

برچسب‌ها

کشت کلزا در آذربایجان‌شرقی دو برابر شد

تبریز- ایرنا - مدیر زراعت سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان‌شرقی با اشاره به اینکه سال زراعی گذشته ۲ هزار و ۷۰۰ هکتار از اراضی زراعی استان زیر کشت محصول کلزا رفته بود، گفت: امسال ۵ هزار و ۶۳۵ هکتار از اراضی زراعی استان به کشت این محصول اختصاص یافت.

نادر زارع تالی روز چهارشنبه در مراسم روز مزرعه در روستای بیلوردی هریس با اشاره به اینکه این گیاه در راستای تغییر الگوی کشت جایگزین مناسبی برای محصولات با نیاز آبی بیشتر همچون سبزی و صیفی، پیاز و آفتابگردان است، گفت: کلزا به تناوب گندم و سایر غلات کشت می شود و در مناطقی که با مشکل کمبود آب مواجه هستند کشت این محصول توصیه می شود.

وی با بیان اینکه بیش از ۹۰ درصد مصرف داخلی روغن های خوراکی کشور از طریق واردات تاُمین می شود، گفت: ۱۹ شهر استان از جمله هریس، مرند، آذرشهر، اسکو، اهر، بستان‌آباد، بناب، تبریز، سراب، شبستر، کلیبر، ملکان، میانه، ورزقان، عجب شیر، جلفا، چاراویماق، مراغه و هشترود از جمله کانون های کشت این گیاه روغنی در آذربایجان شرقی هستند که امسال تا زمان حاضر از ۵۳ هکتار زیرکشت کلزا در شهرستان هریس ۱۲۰ تن دانه های روغنی برداشت شده است.

مدیر جهادکشاورزی شهرستان هریس هم دراین مراسم گفت: وزارت جهاد کشاورزی برای خود اتکایی محصولات روغنی از جمله زراعت کلزا در بازه ۱۰ ساله برنامه‌ریزی کرده است.

 محمد پرتوی افزود: امسال با توجه به توسعه کارشناسان مدیریت و رعایت دقیق زمان کاشت و استفاده از ریز دانه کارها و استفاده به موقع از نهاده‌های کشاورزی و بذرهای هیبرید، شاهد عملکرد خوبی در زمینه تولید این محصول در شهرستان هریس هستیم.

وی با اشاره به انجام فعالیت های علمی شامل عملیات به زراعی و به نژادی محصولات زراعی،  ابراز امیدواری کرد با شناسایی و ارایه ارقام پر محصول سازگار با منطقه و نیز ترویج و رعایت عوامل به زراعی گام‌های اساسی در رسیدن به کشاورزی پایدار در این منطقه برداشته شود.

 شهرستان هریس با حدود ۷۰هزار نفر جمعیت در ۷۰ کیلومتری تبریز، مرکز آذربایجان شرقی قرار دارد.  

/۳۰۷۱/۷۲۲۷

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 10 =