۲ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۶:۴۴
کد خبرنگار: 2331
کد خبر: 83410222
۰ نفر
 تردید آلمان پرای پیوستن به ائتلاف دریایی اروپا

تهران - ایرنا - سخنگوی وزارت خارجه آلمان با اعلام اینکه این کشور با انگلیس و فرانسه در مورد طرح ماموریت دریایی اروپا در تنگه هرمز در حال گفت وگوست، ‌بحث بر سر نحوه مشارکت برلین در این طرح را زودهنگام دانست و به نوعی به آن با دیده تردید نگریست.

به گزارش رسانه های غربی، وی امروز (چهارشنبه) در یک کنفرانس خبری گفت: بطور فشرده در این مذاکرات مشارکت داریم، اما این ارزیابی ها در مرحله آغازین است و صحبت در مورد نوع حمایت احتمالی آلمان از این طرح یا مشارکت در آن، هنوز خیلی زود است.9109 

سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان با بیان اینکه درخواست ها از برلین برای مشارکت نظامی در این طرح هنوز موضوع این مذاکرات نیست، افزود: آنچه مشخص است، این است که سه کشور اروپایی (فرانسه، آلمان، انگلیس) در این زمینه همکاری دارند.

به نظر می رسد دولت آلمان در مورد پیشنهاد انگلیس برای تشکیل یک ائتلاف دریایی برای حفاظت از کشتی ها در تنگه هرمز دچار اختلاف نظر شده است.

در حالیکه حزب دموکرات مسیحی آلمان از لزوم بررسی این پیشنهاد و همکاری با شرکای اروپایی در اینگونه امور سخن می گوید، حزب سوسیال دموکرات مخالف هر گونه اقدامی است که موجب تشدید تنش ها در منطقه شود.

نمایندگان پارلمان آلمان قرار است امروز (چهارشنبه) در خصوص پیشنهاد دولت انگلیس برای ایجاد یک ائتلاف دریایی در تنگه هرمز رایزنی کنند.

در سطح اتحادیه اروپا نیز نمایندگان اعضای این اتحادیه در بروکسل گرد آمده و آخرین تحولات خلیج فارس از جمله تنش های بین ایران و انگلیس را بررسی می کنند.
از آنجا که انگلیس قرار است تا پایان اکتبر (مهر ماه) از اتحادیه اروپا خارج شود، تردیدهای بسیاری در مورد اجرایی شدن این پیشنهاد که نام «اروپایی» را یدک می کشد، وجود دارد.

به طوری که، سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه ساعاتی پیش بدون تایید ادعای دیپلمات های ارشد اروپایی درباره پیوستن پاریس به ائتلاف دریایی مورد نظر لندن گفت که این کشور در سطح دیپلماتیک خواهان ایجاد شرایطی برای گفت وگوی جامع منطقه ای در مورد امنیت دریایی است.

رسانه‌های غربی روز سه‌شنبه به نقل از سه منبع اروپایی مدعی شدند که فرانسه، ایتالیا و دانمارک حمایت اولیه خود را از طرح انگلیس برای تشکیل یک ائتلاف دریایی در خلیج فارس اعلام کرده‌اند.

این در حالیست که اروپایی‌ها در ماه گذشته میلادی درخواست مشابه آمریکا برای تشکیل چنین ائتلافی را رد کردند، زیرا بیم داشتند که چنین اقدامی تنش‌ها میان آمریکا و ایران را تشدید کند.

نشریه گاردین نیز روز گذشته(سه شنبه) در گزارشی خبر داد که طرح ائتلاف دریایی اروپا در منطقه خلیج فارس که «جرمی هانت» وزیر امور خارجه انگلیس در واکنش به توقیف یک فروند نفتکش این کشور در تنگه هرمز به آن اشاره کرده، با مخالفت‌هایی در خود این کشور مواجه شده و بسیاری از مقام های سیاسی انگلیس این طرح را فاقد کارایی می دانند.

یگان شناوری منطقه یکم نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روز جمعه ۲۸ تیر ماه به درخواست سازمان بنادر و دریانوردی استان هرمزگانی، یک فروند نفتکش انگلیسی با نام «استنا ایمپرو» را هنگام عبور از تنگه هرمز به علت رعایت نکردن قوانین و مقررات بین‌المللی دریایی توقیف کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =