۲ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۶:۴۹
کد خبرنگار: 1573
کد خبر: 83410220
۰ نفر

ما در رویدادهای دانش‌آموزی، رسیدن به رویاهایمان را جشن می‌گیریم

مشکات اسدی|مشاور مشارکت زنان رئیس سازمان فناوری اطلاعات
ما در رویدادهای دانش‌آموزی، رسیدن به رویاهایمان را جشن می‌گیریم

کمتر کسی را می‌شناسیم که با خواندن کتاب «ماهی سیاه کوچولو» نوشته صمد بهرنگی با ماهی کوچولوی قصه همذات پنداری نکرده باشد. در زندگی‌مان فراوان دل به دریا زده‌ایم و برای رسیدن به رویاهای‌مان خطر تمام سختی‌ها را هم به جان خریده‌ایم.

اما هستند کسانی که نمی‌دانند تمام رودخانه‌های دنیا به دریا ختم می‌شود. هستند کسانی که بزرگی آرزوهای‌شان محدود می‌شود به برکه کوچکی که در آن زندگی می‌کنند. چون نمی‌دانند خارج از این برکه، جهان بزرگ‌تری به وسعت دریا نفس می‌کشد.

پس رویاهایشان محدود می‌شود به برکه‌ای که در آن زندگی می‌کنند و به جهان بزرگ‌تر حتی فکر هم نمی‌کنند. سال‌هاست تدریس می‌کنم و شغل اول و آخر من معلمی است. در تمامی این سال‌ها و در کنار تمام گله و شکایت‌هایی که از پایین آمدن سطح دانش دانشجوها به گوشم رسید_که البته بیراه هم نیست_ آن چیزی که بیش از همه من را آزار می‌دهد؛ «رویا» نداشتن جوان‌های ماست. بعضاً هم اگر رویایی داشته باشند، محدود شده به جهان کوچکی که در آن زندگی می‌کنند.

تمام این‌ها باعث شد عزم‌مان را در سازمان فناوری اطلاعات ایران جزم کنیم تا به بچه‌ها یاد بدهیم چگونه رویاهایشان را بسازند و برای رسیدن به آن‌ها هیچ هراسی به خودشان راه ندهند.

برای رسیدن به این هدف کافی بود، به‌آن‌ها یک چیز یاد بدهیم. همانی که ماهی سیاه کوچولو یاد گرفت. به آن‌ها یاد دادیم خارج از برکه، دریایی هست که تمام آب‌های جهان به سمت آن سرازیر می‌شود.

بعد از شناخت رؤیا، پیدا کردن «هم‌رویا» شاید مهم‌ترین قدم باشد برای رسیدن به دریا. پیدا کردن آدم‌هایی که مثل تو تلاش می‌کنند تا رویاساز دیگران باشند.

رویدادهای کارآفرینی دانش‌آموزی بخشی از رؤیای ما بود. شبکه‌ای از هم‌رویاها در سازمان فناوری اطلاعات ایران، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، آموزش و پرورش و بخش خصوصی در کنار هم جمع شدیم و تلاش کردیم در رویدادهای کارآفرینی و برنامه‌نویسی دانش‌آموزی، به آینده‌سازان این کشور یاد بدهیم برای داشتن آینده‌ای روشن باید رؤیای ساختن آینده را داشت. به آن‌ها یاد دهیم که پیش از ساختن کسب و کار، باید رویایش را در ذهن‌شان پرورش بدهند.

در همین راستا تا اکنون موفق به برگزاری ۸ رویداد کارآفرینی و ۲ رویداد برنامه‌نویسی دانش‌آموزی در مناطق مختلف کشور شدیم. تلاش ما در آینده این خواهد بود که در راستای کمک به برقراری «عدالت آموزشی» این رویدادها را در مناطق کم‌برخوردار کشور برگزار کنیم.

چرا که به اذعان مربی‌ها و منتورها، دانش‌آموزان شرکت‌کننده مناطق محروم در رویدادهایی که تا الان برگزار شده، ایده‌های خلاقانه‌تری را مطرح کرده‌اند ایده‌هایی که پاسخ‌گوی مسائل و چالش‌های محلی‌شان بوده است.

در همین راستا و به منظور حمایت از ایده‌های دانش آموزی برنامه جدیدی در دست اجرا داریم. در کنار اهدا جوایز نقدی به ایده‌های برگزیده در رویدادهای کارآفرینی دانش اموزی، جایزه ویژه‌ای در نظر گرفتیم، برای گروه‌هایی که توانستند محصول اولیه (MVP) خود را تولید کنند.

در الکامپ ۹۸ در بخش الکام استارز، غرفه‌هایی با عنوان «نو ستارگان» (نیو استارز) به ایده‌های برتر دانش آموزی اختصاص پیدا کرد تا آن‌ها بتوانند در کنار سایر کسب و کارها، در یک محیط واقعی به ارائه ایده‌های خود بپردازند و برای پذیرش نقش آینده از هم اکنون آماده شوند.

تمام تلاش برگزارکنندگان الکامپ ۲۵ این بود که وقتی مقامات برای بازدید از این نمایشگاه می‌آیند، از غرفه‌هایی بازدید کنند که مشکلاتشان به دست آن مقام ممکن است مرتفع می‌شود.

و این فکر درستی بود که مسئولان تمام غرفه‌ها را نبینند. اما تقریباً تمام مسئولانی که به الکامپ امسال آمدند از غرفه نو ستارگان و دانش‌آموزان منتخب رویدادهای کارآفرینی بازدید کردند و به ادعای تمام‌شان و نظرهایی که از کل اکوسیستم گرفتیم، این دو غرفه از بهترین غرفه‌های امسال بود.

ارائه دانش‌آموزان برای بازدیدکنندگان و مقامات عالی کشور، تجربه بسیاری خوبی بود تا آن‌ها برای پذیرش نقش در آینده به عنوان صاحبان کسب و کار آماده شوند.

تابستان امسال فرصتی خواهد بود تا دانش‌آموزان در کمپ‌های تابستانه برنامه‌نویسی شرکت کنند و با یادگیری مهارت‌های روزآمد با آمادگی بیشتر برای ورود به بازار کسب و کار مهیا شوند.

در همین راستا برنامه‌های آموزشی ویژه‌ای نیز برای کودکان در نظر گرفته‌ایم که تا اکنون ۲ رویداد در این زمینه برگزار شده است و در هفته‌های آتی سومین رویداد آموزش کودکان در بستر فناوری اطلاعات و ارتباطات را در استان سیستان و بلوچستان برگزار خواهیم کرد.

آموزش آینده‌سازان رؤیای ماست و در راه رسیدن به آن از هیچ تلاشی فروگذار نخواهیم بود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 11 =