۲ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۶:۰۴
کد خبرنگار: 2536
کد خبر: 83410166
۱ نفر

برچسب‌ها

۲ شعار برنده برای انتخابات آینده

تهران- ایرنا- سوای این مساله که آیا رقابت های پرمشارکتی را بر سر کرسی های بهارستان و پس از آن انتخابات آتی ریاست جمهوری شاهد خواهیم بود یا نه بسیاری به این می اندیشند که کدام شعار آرای بیشتری را جذب خواهد کرد.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، انتخابات مجلس یازدهم در اسفندماه امسال نزدیکترین رقابتی است که جریان های سیاسی را برای جلب آرای شهروندان به میدان خواهد کشاند.

بسیاری با توجه به شرایط دشوار جامعه به خصوص فشارهای اقتصادی سنگینی که بر شانه اقشار مختلف سنگینی می کند می گویند دغدغه های مردم به قدری زیاد است که مجال چندانی برای گرم شدن تنور مباحث انتخاباتی به وجود نمی آید.

آنچه مشخص است با توجه به تحریم های پیش رو و تنگناهای موجود در سیاست خارجی و ساختار اقتصادی هیچیک از نامزدها یا ائتلاف های انتخاباتی نمی توانند وعده تحول سریع در وضعیت معیشتی مردم و اوضاع اقتصادی را مطرح سازند.

سال ها پیش باید اقتصاد نفتی کنار گذاشته می شد اما بر اساس شنیده ها مدت زمان زیادی نیست که تدوین بودجه منهای نفت به به صورت جدی و گریزناپذیر در دستور کار قرار گرفته است.

مشخصاً رها شدن یکباره از اصلی ترین منبع درآمد ارزی کشور هم دشوار هم و پرچالش خواهد بود و تصور روزهای پرفشار برای اقتصاد چندان دور از ذهن نیست.

در این شرایط، میان آنچه نیاز اصلی مردم به شمار می آید و شعارهای نامزدها و فهرست های انتخاباتی، دشوار بتوان جاذبه ای را برقرار ساخت. این در حالی است که شمار قابل توجهی از نامزدها به ویژه در شهرستان ها رو وعده هایی چون آوردن طرح های بزرگ خدمات رسانی یا عمرانی و اشتغال ساز به حوزه های انتخابیه خود حساب بازکرده اند.

به همین خاطر یکی از مهمترین نگرانی ها در مورد انتخابات آتی مجلس جولان نامزدهایی با وعده های پوپولیستی است که این رخداد یک دهه پیش و سطح کلان کشور تبعات خود را بر همگان نمایاند.

اخبار جسته و گریخته ای که از فضای جامعه در انواع رسانه ها بازتاب می یابد، ناظر بر تشدید مشکلات معیشتی است. چند روز پیش بود که یکی از خبرگزاری ها از توزیع کارت نان میان مردم یک منطقه محروم تهران از سوی یک خیره خبر داد. به گفته مسوول یک خیریه که تحت عنوان گروه جهادی فعالیت دارد، این گروه به خانواده هایی که حتی قدرت خرید نان ندارند کارتی برای تهیه آن عرضه می دارد.

انتظار می رود تلاش برای تحقق عدالت اجتماعی و همچنین مقابله با امتیازات و تخلفات نخبگان و بستگان آنان در ردیف بُرنده ترین شعارهای انتخابات پیش رو قرار گیرد.

همزمان، معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران در گفت و گویی رسانه ای از بروز پدیده ماشین خوابی رونمایی کرده و گفته است ما جوانانی را می‌بینیم که با کمک یکدیگر ماشین خریده و محلاتی را به عنوان پاتوق و گعده در نظر گرفته و ماشین خوابی می‌کنند. اینها جوانان شهرهای دیگری هستند که به دلیل نبود شغل به تهران می آیند و می‌بینیم که محلات تهران بین آنها تقسیم شده است و بچه‌های یک استان در یک محله و استان‌های دیگر در محلات دیگر جمع می‌شوند و در خودروهایشان می‌خوابند.

واپسین روز تیرماه هم روزنامه «خراسان» در صفحه نخست خود به نقل از معاون مبارزه با سرقت پلیس آگاهی ناجا خبر داد که بیش از نیمی از بازداشت شدگان طرح دو روزه دستگیری سارقان خشن، فاقد سابقه بوده اند و به این ترتیب نقش و تاثیر فقر در بروز نابسامانی های اجتماعی را به صورت آماری بیان داشت.

همزمان با انتشار روزانه اخباری از این دست کم نیست خبرهایی از فساد و رانت خواری و … که روح عموم به ویژه اقشار فرودست را می خراشد و باعث رسوب نارضایتی و خشم در آنان می شود. تصاویر، فیلم ها و اخبار این روزها به کاخ نشینی های «باستی هیلرز» لواسان، ویلای غیر مجاز وزیر سابق، دادگاه تخلفات مالی داماد وزیر کنونی و… منحصر نیست و به رغم تاکید مسوولان کشور بر مبارزه با فساد، همچنان که اشاره شد، اخبار ویژه خواری و فساد متواتر به گوش می رسد.

از جمله اینکه یکی از خبرگزاری ها به تازگی به نقل از رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی مجلس نوشته که ۱۲۵ هزار خودرو با رانت یک خانواده وارد شده است. تمامی این خودروها با اظهارنامه جعلی وارد شده که تمامی خودروها قاچاق محسوب می‌شود. ۳۴ هزار خودرو به صورت غیرقانونی ثبت سفارش شده است. این کار توسط یکی از معاونین وزارت صمت و تیمی متعلق به وی صورت گرفته است.

یکی از اصلی ترین سوژه های مورد توجه رسانه ها هم امروز برج طلاساز الهیه بود که روزنامه «شهروند» گزارش خود را به آن اختصاص داد و از ویژگی های لاکچری بی نظیر آن نوشت.

مجموع این شرایط یعنی بازتاب توامان فقر و فساد باعث شده تا حساسیت مردم روی دو مقوله بیشتر شود. نخست توزیع عادلانه منابع و ثروت ها میان شهروندان به این معنا که اگر تحریم و تنگناهای معیشتی وجود دارد فشار آن تنها متوجه فرودستان نشود و در این میان کاسبان تحریم روز به روز شکاف های اقتصادی اجتماعی را ژرفتر نسازند.

افزون بر وعده تحقق عدالت اجتماعی، بسیاری چشم انتظار پایان رانت خواری و ویژه خواری نزد پیرامونیان و وابستگان به قدرت و صاحبان امضاهای طلایی اند.

به همین خاطر و در مقایسه با وعده هایی چون توسعه انواع آزادی یا سردادن شعارهای بی پشتوانه در زمینه ایجاد رونق در اقتصاد و اشتغالزایی و …، تلاش برای تحقق عدالت اجتماعی و برابری در استفاده از فرصت ها و ثروت ها و همچنین مقابله با امتیازات و تخلفات نخبگان و بستگان آنان در ردیف بُرنده ترین شعارهای انتخابات پیش رو قرار خواهد گرفت.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =