ائمه جمعه می توانند مشکلات را با همراهی مردم حل کنند

تهران - ایرنا - رئیس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه سراسر کشور با بیان این که ائمه جمعه در حفظ انقلاب اسلامی نقش بی بدیلی داشته اند، گفت: امروز هم پرچم داران نماز جمعه می توانند کشور را در گذر از مشکلات با همراه کردن مردم یاری کنند.

به گزارش روز چهارشنبه سازمان بسیج دانشجویی، حجت الاسلام و المسلمین «محمدجواد حاج علی اکبری» در دیدار با تشکل های دانشجویی به نقش مهم نمازجمعه در کشور اشاره کرد و افزود: نماز جمعه در حفظ انقلاب اسلامی و خط امام نقش بی بدیل دارد و بسیاری از مسایل و مشکلات کنونی کشور را در گام دوم انقلاب را می توانیم با ائمه جمعه برطرف کنیم.

وی با یادآوری ثمرات مهم تاسیس اولین نماز جمعه در پنجم مرداد سال ۱۳۵۸ تصریح  کرد: تاسیس نهاد نماز جمعه فرصت مغتنمی برای کشور بود و اکنون در چهلمین سال اقامه نماز جمعه در کشور این نهاد اثر گذار، موج گفتمانی بسیار خوبی را در کشور پدید آورد و امتدادش دستاوردهای بسیاری داشتیم و به تاسیس نهاد نماز جمعه، پنج ماه پس از پیروزی انقلاب اسلامی منجر شد.

وی خاطرنشان کرد: اولین نماز جمعه به امات آیت الله طالقانی اقامه شد و اکنون بعداز قرن ها مردم شاهد پدیده جدیدی به نام نماز جمعه شدند که از معجزات انقلاب اسلامی و اعظم برکات الهی است.

رئیس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه اظهار داشت: با در نظر گرفتن واجب تخییری بودن فریضه نماز جمعه، آنچه در ۴۰ سال گذشته اتفاق افتاده بسیار پرافتخار است و از ابتدا تا کنون دو هزار و ۸۰ هفته خطبه نماز جمعه خوانده شده، از جمله در تهران و اکنون در ۹۰۰ شهر و شهرستان و بخش های کوچک نماز جمعه اقامه می شود که این اتفاقی مبارک و شیرین است.

وی به دیدار ائمه جمعه سراسر کشور با رهبر معظم انقلاب اشاره کرد و گفت: در محضر ایشان به این برکات نماز جمعه اشاره شد و اکنون وقت آن است که میوه های شیرین این شجره طیبه احصاء شود که حیرت همگان را برانگیخته و عمل به این فرمان الهی در پرتو انقلاب اسلامی نصیب جامعه اسلامی ما شده است.

حجت الاسلام حاج علی اکبری به آثار معنوی فراوان نماز جمعه اشاره و تصریح کرد: از جمله آثار معنوی نماز جمعه که حج هفتگی است این است که احساس سبکبالی خاصی به انسان می دهد و چشمه فیض الهی است که شامل بشارتها و آموزش های فراوانی برای مومنین می باشد و نکته مهم در این میان ده ها هزار جوانانی هستند که در پرتو نماز جمعه به درجات بالای معنویت رسیده اند، این سهمی است که نماز جمعه در تربیت دینی در چهل سال گذشته داشته است که نمادهای فراوان آن را می توان امروز در جامعه مشاهده کرد.

وی ادامه داد: خطبه های نماز جمعه که توسط خوش فکر ترین و برجسته ترین امامان جمعه و روحانیون بیان می شود تاکنون به نزدیک به ۲۰۰ هزار ساعت خطبه رسیده که این سرمایه بزرگ معارفی است که برای هریک از آنها دست کم ۸ ساعت مطالعه صورت گرفته و از جمله بنده در خطبه های مسلسل ۵۰ هفته راجع به اخلاق و ۲۸ هفته درباره امر به معروف و نهی از منکر سخنرانی داشته ام.

حجت الاسلام حاج علی اکبری به نقش مهم نماز جمعه در ارتقائ دانش سیاسی جامعه اشاره و تاکید کرد: نقش عجیبی که نماز جمعه راجع به ارتقائ دانش سیاسی جامعه داشته با توجه به رسانه ای شدن خطبه ها و انتشار گسترده ان در رسانه، بسیار مهم و تاثیر گذار بوده و مردم از طریق خطبه های نماز جمعه در جریان مسایل روز داخلی و خارجی در ابعاد مختلف سیاسی و اجتماعی و همه مناسبت های مختلف قرار می گیرند و تحلیل های خوب را می شنوند و در همه فراز و نشیب های گذشته نماز جمعه نقش مهمی ایفا کرده و موجب بصیرت آفرینی در جامعه شده است که از ان جمله می توان به نقش نمازهای جمعه در بصیرت آفرینی در جریان فتنه ها اشاره کرد.

وی افزود: فتنه های دهه ۶۰ نمونه ای بود که نمازهای جمعه توانست کشور را از این توطئه ها نجات دهد و با آگاه سازی جامعه تحلیل درست را در اختیار مردم قرار دهد و انگیزه ایجاد کند، همچنین نقش نماز جمعه در سازماندهی اجتماعی بسیار فوق العاده است و بسیج کنندگی مردم برای شرکت در جبهه توسط نماز جمعه از باور و تصور خارج است و احساس می شد بعد از نماز جمعه نباید به خانه رفت و بجای خانه باید در جبهه ها حضور یافت.

رییس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه به دیگر برکات مادی و معنوی نماز جمعه اشاره کرد و گفت: در طول حیات این نهاد، رقابتی شکل گرفت که در شهرهای کوچک نماز جمعه داشته باشند چون از برکات معنوی آن بسیاری از مشکلات مادی و اقتصادی مردم نیز برطرف شد و اکنون ماموریت ما ارتقائ کیفی نماز جمعه است و این مسئولیت مهم که اکنون به ما سپرده شده متعلق به همه است و هر نوع خدمتی برای رونق و شکوفایی و حضور بیشتر مردم و کیفیت خطبه ها به نفع احاد جامعه و کشور است و به همین جهت ما متواضعانه و صمیمانه از همه تقاضای کمک داریم.

در این دیدار صمیمی جمعی از اعضای تشکل های دانشجویی کشور، اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان، بسیج دانشجویی، اتحادیه انجمن اسلامی دانشجویان مستقل، اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان (دفتر تحکیم وحدت) و جنبش عدالت خواه دانشجویی حضور داشتند که دیدگاه ها و نظرات خود را بیان کردند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =