۲ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۵۵
کد خبرنگار: 1787
کد خبر: 83410138
۰ نفر
اختلاف نظر در دولت آلمان درمورد ائتلاف دریایی انگلیس

تهران - ایرنا - فراکسیون های ائتلافی دولت آلمان درمورد پیشنهاد انگلیس برای تشکیل یک ائتلاف دریایی برای حفاظت از کشتی ها در تنگه هرمز اختلاف نظر دارند.

به گزارش نشریه «اشترن»، در حالیکه حزب دموکرات مسیحی از لزوم بررسی این پیشنهاد و همکاری با شرکای اروپایی در اینگونه امور سخن می گوید، حزب سوسیال دموکرات مخالف هر گونه اقدامی است که موجب تشدید تنش ها در منطقه می شود.
بر این اساس «یورگن هارت» کارشناس سیاست خارجی دموکرات مسیحی ها به نشریه «اشتوتگارتر سایتونگ» گفته که آلمان می تواند این موضوع را بررسی کند.
به ادعای این مقام آلمانی، تهدید کشتیرانی آزاد و ایمن از سوی ایران بر خلاف قواعد بین المللی بوده و باید با آن مقابله شود.
با این حال «نیلز اشمید» سخنگوی فراکسیون سوسیال دموکرات ها در پارلمان آلمان ضمن هشدار در خصوص اعزام نظامیان آلمانی به منطقه، چنین اقدامی را موجب وخیم تر شدن اوضاع متشنج در خلیج فارس ارزیابی کرد.
به گفته وی، این اقدام خطر سوءتفاهم های بزرگ در منطقه را بیشتر کرده و ممکن است به یک درگیری نظامی منجر شود.
وی افزود: اکنون زمان گمانه زنی در مورد اعزام رزمناو و نیروی نظامی به منطقه نیست، بلکه زمانی است که باید با دیپلماسی، تنش ها را حل کرد.
در همین حال حزب دموکرات آزاد از پیشنهاد انگلیس استقبال کرد.

«الکساندر گاولاند» رئیس این حزب پیشنهاد ارائه شده از سوی انگلیس را «عاقلانه» دانسته است.
نمایندگان پارلمان آلمان قرار است امروز (چهارشنبه) پس از نشست رای اعتماد به وزیر دفاع جدید این کشور، در خصوص پیشنهاد دولت انگلیس برای ایجاد یک ائتلاف دریایی در تنگه هرمز رایزنی کنند.
در سطح اتحادیه اروپا نیز نمایندگان اعضای این اتحادیه در بروکسل گرد آمده و آخرین تحولات خلیج فارس از جمله تنش های بین ایران و انگلیس را بررسی می کنند.
از آنجا که انگلیس قرار است تا پایان اکتبر (مهر ماه) از اتحادیه اروپا خارج شود، تردیدهای بسیاری در مورد اجرایی شدن این پیشنهاد که نام «اروپایی» را یدک می کشد، وجود دارد.

یگان شناوری منطقه یکم نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روز جمعه ۲۸ تیر ماه به درخواست سازمان بنادر و دریانوردی استان هرمزگانی، یک فروند نفتکش انگلیسی با نام «استنا ایمپرو» را هنگام عبور از تنگه هرمز به علت رعایت نکردن قوانین و مقررات بین‌المللی دریایی توقیف کرد.

«جرمی هانت» وزیر امور خارجه انگلیس در پی این اقدام قانونی، طی سخنانی در مجلس عوام از طرح ایجاد ائتلاف دریایی اروپا در منطقه خلیج فارس خبر داد که مأموریت حفاظت از کشتی های تجاری در این منطقه را برعهده خواهند گرفت.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =