تقویت کتابخانه ها راه مقابله با آسیب های اجتماعی است

تهران – ایرنا – مدیرکل کتابخانه های عمومی استان تهران گفت: ساخت کتابخانه، تقویت منابع و تجهیزات آنها، ضمن افزایش سطح آگاهی مردم، موجب نشاط اجتماعی و جلوگیری از آسیب‌ها می‌شود.

به گزارش ایرنا، علی نیکنام روز چهارشنبه در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی قرچک که در محل فرمانداری این شهرستان برگزار شد اظهار داشت: کتابخانه های عمومی، مرکزی مهم برای توسعه فرهنگ هر جامعه محسوب می‌شود که با ساخت، تقویت منابع و تجهیزات آن می‌تواند جامعه‌ای شاد و با نشاط ایجاد نمود و افراد را از آسیب‌ها مصون کرد.
وی اظهار داشت: مهمترین هدف از ساخت کتابخانه های مرکزی در شهرستان‌های استان این است که مردم منطقه برای استفاده از منابع تحقیقاتی نیازی به سفر به تهران نداشته باشند.
وی گفت: کتابخانه ها در کاستن از آسیب‌های اجتماعی، غنی کردن اوقات فراغت و افزایش سواد عمومی مردم نقش مهمی را ایفا می‌کنند و هر چه در این حوزه سرمایه گذاری کنیم، سرمایه‌های اجتماعی و فرهنگی کشور را تقویت کرده‌ایم.
نیکنام با اشاره به اینکه با وجود توسعه فناوری‌های دیجیتال، کماکان مردم به کتابخانه ها روی می‌آورند افزود: کتابخانه ها در جوامع مدرن و توسعه یافته از اهمیت ویژه ای برخوردارند و این جایگاه در کشور ما که با فضای مجازی و رسانه‌ای گسترده‌ای روبروست نیز بی بدیل است.
این مقام مسئول گفت: امروز برای توسعه فرهنگ کتابخوانی، چاره‌های جز افزایش تعداد فضاهای کتابخانه ای نداریم که قطعاً با این کار، از بسیاری آسیب‌های اجتماعی جلوگیری می‌کنیم.
وی با بیان اینکه کتابخانه ها، محدودیت فضا دارند افزود: تقویت کتابخانه ها، تنها وظیفه نهاد کتابخانه ها نیست بلکه ضرورتی است که همه مسئولان باید به آن اهتمام داشته باشند و برای تجهیز امکانات سخت افزاری و نرم افزاری، سهم خود را ادا کنند.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان تهران با اشاره به اینکه قرچک از ۴ باب کتابخانه عمومی برخوردار است اظهار داشت: هر چه میزان تجهیزات و منابع کتابخانه های بیشتر و به روزتر باشد، به همان میزان استقبال مردم از کتابخانه ها نیز افزایش پیدا می‌کند.
وی با تأکید بر لزوم ارتباط مؤثر نویسندگان بومی و کتابخانه ها گفت: به منظور ارتباط بیشتر نویسندگان بومی با کتابخانه ها، در تمام کتابخانه های عمومی استان تهران، مراسم رونمایی از کتب نویسندگان بومی هر منطقه برگزار می‌شود.
نیکنام اظهار داشت: انجمن کتابخانه های عمومی استان تهران در کنار اجرای طرح‌های مهم جام باشگاه‌های کتابخونی و روستای دوستدار کودک، هر ساله یکی از شهرستان‌های استان تهران را به عنوان پایتخت کتاب معرفی می‌کند تا به این واسطه، الفت بیشتری بین مردم و کتابخانه ها به وجود آید.
وی افزود: با فراهم شدن زیر ساخت‌های مورد نیاز، شهرستان قرچک نیز کاندیدی پایتخت کتاب خواهد شد.
کتابخانه های موجود جوابگوی نیاز جمعیت قرچک نیست
فرماندار شهرستان قرچک نیز در این جلسه با اشاره به لزوم توجه به حوزه فرهنگ جامعه اظهار داشت: چهار باب کتابخانه موجود در شهرستان قرچک پاسخگوی نیاز جمعیت ۳۰۰ هزار نفری آن نیست و باید برای توسعه فضای کتابخانه، برنامه‌ای ویژه و منسجم داشت.
بهمن خطیبی گفت: با وجود مهاجرپذیر بودن شهرستان قرچک، اقدامات فرهنگی مناسبی در مناطق مختلف شهرستان انجام شده که این مهم با احداث کتابخانه های جدید، تکمیل می‌شود.
وی تأکید کرد: قرچک مستعد سرمایه‌گذاری های فرهنگی است و باید این موضوع در بستر توجه بیشتر مردم به کتاب، مورد توجه قرار گیرد.
خطیبی تصریح کرد: برای رسیدن به استانداردها، قرچک حداقل به شش کتابخانه جدید نیاز دارد.
قرچک در ۳۰ کیلومتری جنوب شرق تهران واقع شده است.
تهرام/۷۲۵۴/‏/‏۶۱۳۹

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =