۲ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۴۷
کد خبرنگار: 2969
کد خبر: 83410118
۰ نفر
سرشناس ترین رهبر مخالفان دولت روسیه بار دیگر بازداشت شد

مسکو - ایرنا - الکسی ناوالنی سرشناس ترین رهبر مخالفان دولت روسیه در چند سال اخیر با انتشار فیلمی از خود، اعلام کرد که بار دیگر توسط پلیس مسکو دستگیر شده است.

وی شنبه هفته جاری در تجمع قانونی هزاران مخالف حذف نامزدهای مستقل و مخالف دولت (طرفداران ناوالنی) در انتخابات مجلس محلی مسکو در سخنانی گفته بود که اگر مشکل افراد رد صلاحیت شده، حل نشود شنبه آینده نیز تجمع اعتراضی برپا خواهد شد.

ناوالنی در این گردهمایی خطاب به مسئولان انتخاباتی گفت: «ما به شما نشان می‌دهیم که این یک بازی خطرناک است؛ ما باید برای کاندیداهای خود مبارزه کنیم.»

پلیس مسکو که مسئولیت برقراری امنیت تجمع روز شنبه را برعهده داشت، اعلام کرد که حدود ۱۲ هزار نفر در تجمع اعتراضی در خیابان «پراسپکت ساخاروف» در مرکز مسکو حضور داشتند اما رسانه‌های غربی به نقل از معترضان مدعی شدند که نزدیک به ۲۰ هزار نفر در تجمع حضور داشتند.

ناوالنی امروز با انتشار فیلمی بار دیگر خبر ساز شد.

او در این فیلم که گویا در یک مرکز پلیس گرفته شده است، گفت: «راست است که می‌گویند ورزش گاهی وقت‌ها زیان آور است، امروز از خانه بیرون آمدم تا برای همسرم گل بخرم چرا که امروز سالروز تولد اوست (یولیا تولدت مبارک) در نزدیکی درب خانه ما یک مینی بوس پر از آمون (نیروهای ویژه ضدشورش) قرار داشت و مرا دستگیر کردند.»

ناوالنی گفت: «همینک مانند احمق با یک شورت ورزشی در مرکز پلیس هستم؛ یولیا این‌طور پیش آمد، مرا می‌بخشی؟.»

اولگا میخاییلوا وکیل ناوالنی نیز به خبرگزاری اینترفاکس گفته است که او را به دلیل نقض دوباره اصول سازماندهی تظاهرات دستگیر کرده‌اند جرمی که در صورت اثبات، جریمه ۱۵۰ تا ۳۰۰ هزار روبلی (۲۵۰۰ الی ۵۰۰۰ دلاری) یا حبس تا یک ماه دارد.

گفتنی است، کمیسیون انتخابات مسکو چهارشنبه گذشته ۵۷ نفر که شامل تقریباً تمامی نامزدهای اپوزیسیون می‌شود را رد صلاحیت کرد. کمیسیون انتخابات مسکو اعلام کرده است که این افراد به دلیل نواقص رسمی از نامزدی در انتخابات محروم شده‌اند با این حال مخالفان مدعی هستند که کمیسیون عمداً متحدان ناوالنی را رد صلاحیت کرده است تا نتوانند در رقابت‌های انتخابات مجلس قانونگذاری پایتخت نقشی داشته باشند.

۱۶ تن از کاندیداهای اپوزیسیون در بیانیه‌ای مشترک سرگئی سوبیانین، شهردار مسکو را به ایجاد یک "بحران سیاسی" در پایتخت متهم کرده‌اند.

لیوبوف سوبول از معتمدان ناوالنی که یک هفته است در اعتراض به رد صلاحیت خود دست به اعتصاب غذا زده به تظاهرکنندگان گفت: «من مطمئنم که ما پیروز خواهیم شد.»

ناوالنی که ۴۳ سال دارد در اکثر تجمع‌های اعتراضی قانونی یا غیر قانونی در روسیه با موضوعات مختلف حضور می‌یابد و از آن به عنوان فرصتی برای تاختن به دولت یا سایر ارکان روسیه استفاده می‌کند و هر از چند گاهی با سخنرانی‌های تند و انتقادی به سر خط خبر ی رسانه‌های غربی علیه کرملین تبدیل می‌شود و پای ثابت بازداشتگاه‌های روسیه به حساب می‌آید.

وی چند سال پیش به اتهام فساد مالی توسط دادگاهی در روسیه محکوم و از آن زمان به این طرف به مخالف سیاست‌های کرملین تبدیل شد.

ناوالنی به عنوان رهبر اپوزیسیون، برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری نیز نامزد شد، اما کمیسیون مرکزی انتخابات به خاطر داشتن سو پیشینه، طبق قوانین انتخاباتی این کشور صلاحیت او را رد کرد.

وی اکنون به فردی در روسیه مشهور است که هر از چند گاهی فراخوان‌های اعتراضی صادر می‌کند و بیشتر به جرم نافرمانی مدنی و برگزاری تجمع‌های غیرقانونی بازداشت می‌شود.

ناوالنی تمام مدت جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه که نزدیک به یک ماه (تیر و مرداد ۹۶) ادامه داشت به دلیل صدور فراخوان‌های اعتراضی برای تجمع روس‌ها در طول جام جهانی در بازداشتگاه حضور داشت.

وی چندی پیش نیز پس از آنکه ولادیمیر پوتین دو مقام ارشد وزارت کشور را بخاطر بازداشت یک خبرنگار منتقد دولت به بهانه داشتن حجم زیادی ماده مخدر، از مقام خود برکنار کرد، خواستار برگزاری تجمع اعتراضی علیه دستگاه قضائی روسیه و در حمایت از ایوان گولونوف خبرنگار آزاد شده به دستور پوتین شد اما این خبرنگار اعلام کرد که با وجودی که حق را به خود می‌دهد اما در فراخوان ناوالنی شرکت نخواهد کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =