۲ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۶:۱۷
کد خبرنگار: 2749
کد خبر: 83410075
۰ نفر
۳۰هزار خانوار عشایری از نعمت انرژی خورشیدی بهره مند شدند

خرم آباد- ایرنا- رئیس سازمان امور عشایری کشور گفت: ۳۰هزار خانوار عشایری از انرژی های خورشیدی بهره مند هستند و طبق برنامه این تعداد به ۷۵هزار خانوار می رسد.

به گزارش ایرنا کرمعلی قندالی روز چهارشنبه در حاشیه آئین افتتاح تأمین آب خلیل آباد الیگودرز به خبرنگاران گفت: در جامعه عشایری معیشت، استقرار و رفاه به عنوان فاکتورهای مهم مد نظر است.

وی گفت: جمعیت عشایری بر اساس سرشماری سه دوره ثابت است و ۲۱۳ هزار خانوار با جمعیت یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر عشایر در کشور وجود دارد.

وی ادامه داد: خوشبختانه جامعه عشایری یک جامعه مولد کم‌توقع و بهره ور بوده و احساس می‌کنیم در زمینه معیشت و رفاه این جامعه باید قدم‌های بزرگ‌تری را برداریم.

قندالی بیان کرد: باید تنوع معیشت مطرح باشد که در این راستا طرح زنجیره تولید، طرح چرخه گیاهان دارویی، طرح صنایع دستی، طرح گردشگری، طرح فرآوری و زنجیره تولید لبنیات، طرح تبدیل اراضی دیم به کشت علوفه یا باغ تعریف شد و طرح می‌باشد.

به گفته وی با توجه به قوانین برنامه ششم توسعه و برنامه‌های دائمی به نظر می‌رسد در زمینه تنوع معیشت قدم‌های خوبی را برداریم مخصوصاً در حوزه استفاده از ظرفیت‌های سرزمینی باید از تک محصولی به تنوع معیشت تبدیل شوند.

قندالی ادامه داد: در دولت طرح‌های خوبی به تصویب رسید که طرح‌های ویژه ارتقا سطح سواد، دانش و مهارت همچنین طرح فرهنگی مذهبی و طرح بهداشت و درمان برای جامعه عشایری ابلاغ شد.

وی گفت: ۶۶ هزار کیلومتر راه عشایری در کشور وجود دارد که تمامی دستگاه‌های مرتبط باید برای حفظ این راه‌ها تلاش کنند.

وی ادامه داد: طرح جایگزینی سوخت فسیلی در دستور کار است و استفاده از انرژی‌های نو و پنل‌های خورشیدی در نظر گرفته شده است و از اهداف راهبردی ما می‌باشد.

قندالی اظهارکرد: حدود ۳۰ هزار خانوار در کشور از این نعمت برخوردار هستند و با توافق وزارت نیرو در نظر داریم که بتوانیم تا ۷۵ هزار خانوار از انرژی خورشیدی بهره مند شوند.

وی بیان کرد: گیاهان دارویی ظرفیت‌های خوبی برای منبع درآمد عشایر می‌باشد که باید تلاش شود در این راستا بخوبی عمل شود.

وی گفت: یک درصد ورودی به صندوق توسعه ملی هر سال به عنوان سرمایه در گردش برای اجرای زنجیره تولید گوشت قرمز به سازمان عشایر اختصاص پیدا می‌کند، خوشبختانه امسال در شش ماهه اول ۴۰۰ میلیارد تومان اختصاص پیدا کرد.

قندالی اضافه کرد: تلاش می‌کنیم همه مبالغ با سود ۱۰ درصد به عشایر پرداخت شود همچنین علاوه بر این ۱۰۰ میلیارد تومان از اعتبارات محل مدیریت بحران با سود چهار درصد و با دوره برگشت ۵ ساله برای تشکل‌ها در نظر گرفته شد تا بتوانیم از طریق تشکل‌ها قدم‌های مثبتی را برای جامعه عشایری برداریم.

/۶۰۶۰/۳۲۱۰/۷۲۷۹

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 7 =