۲ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۵۱
کد خبرنگار: 2055
کد خبر: 83410058
۱ نفر
مجموعه مقالات دومین همایش ملی فقه و هنر منتشر شد

تهران-ایرنا-مجموعه مقالات دومین همایش ملی فقه و هنر، توسط مدرسه اسلامی هنر و پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات منتشر شد.

کتاب فقه هنر: مجموعه مقالات دومین همایش ملی فقه و هنر به کوشش مهدی همازاده ابیانه و هادی جهانگشا از سوی مدرسه اسلامی هنر و پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات منتشر شد.
این مجموعه حاصل مقالات ارائه‌شده در دوّمین همایش ملی فقه هنر است که در تاریخ چهارشنبه ۲۷ دی‌ماه ۱۳۹۶ به همت مدرسه اسلامی هنر و با مشارکت دفتر تبلیغات اسلامی در سالن همایش‌های بین المللی غدیر برگزار شد.

قابل ذکر است که طی دو همایش برگزار شده و به‌ویژه همایش دوم به موضوعات مهمی ازجمله «مالکیت هنری»، «جنسیت و هنر»، «هنر و کودک»، «هنردرمانی»، «هنر و غرب‌نشینی»، «حفاظت از میراث هنری»، «سانسور و  ممیزی»، «نسبت حکومت و هنر» و ... پرداخته و مقالاتی در این موضوعات ارائه شده است.

در کتاب حاضر مجموعه مقالات این همایش در سه محور ارائه شده است. محور اول، «فلسفه فقه هنر» نام دارد و مشتمل بر این مقالات است: «اسم‌گرایی، کارکردگرایی و هویت‌گرایی در فقه هنر» از ابوالقاسم علی‌دوست و هادی جهانگشای اباجلو، «موضوعات و ملاکات حکم در فقه هنر» آیت‌الله محمدجواد فاضل لنکرانی، «ذاتی و عرضی در احکام هنر بحثی روش‌شناختی» از آیت‌الله سیدمصطفی محقق داماد و هادی جهانگشای اباجلو، «پدیده هنری و معیار مواجهه فقهی» از مهدی همازاده ابیانه، «مبانی انسان‎شناختی فقه‌ هنر» از ابوالحسن حسنی.

در محور دوم با عنوان «فقه رفتار و آثار هنری» این مقالات به چاپ رسیده است: «آزادی ابراز خلق هنری و حدود آن» از محمود حکمت‌نیا و مهدی غیاثوند، «مطالعه تطبیقی نقیضه‌گویی در آثار ادبی و هنری؛ هدف کپی‌رایت یا نقض کپی‌رایت!» از سید حسن شبیری(زنجانی)، «بررسی استفاده از تعینات هنر در اماکن و شعائر اسلامی» از سیف‌الله صرامی، «بررسی فقهی حق هنر برای کودک» از محمد مهدی مقدادی، «الگوریتم برون‌رفت از تزاحم حقوق هنری» از محمد عشایری‌منفرد، «تعلق حکم فقهی به زیبایی در مسأله مرجحات امام جماعت از منظر فقه امامیه و زیبایی‌شناسی صدرالمتألهین» از مهدی جلیلی خامنه، «بررسی اندیشه اهل سنت در جواز یا عدم جواز غنا با تکیه بر آراء ابوحامد غزالی و این‌تیمیه» از محمدحسین عبدلی آشتیانی.

محور سوم «حکومت و هنر» نام دارد و حاوی این مقالات است: «فقه حکومتی و هنر»  از احمد واعظی، «بررسی امکان تجربه زیبایی‌شناختی به‌مثابه حق فقهی و تحلیل ابعاد و لوازم آن» از احمد شهدادی، «تقنین در حوزه هنر» از سید احمد حبیب‌نژاد، «تأثیر هنر بر حکومت‌داری موثر در دولت مبتنی بر جمهوریت و اسلامیت در ایران» از محمد یکرنگی، حمیدرضا اثیمی، «بررسی و نقد سازوکار نظارت شرعی در نظام حقوقی اعطای مجوز نشر آثار هنری» از اکبر طلابکی.

کتاب «فقه هنر: مجموعه مقالات دومین همایش ملی فقه و هنر» در ۵۲۰ صفحه وارد بازار نشر شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =