۲ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۷:۳۸
کد خبرنگار: 1828
کد خبر: 83410051
۰ نفر

برچسب‌ها

اشک شوق پیازکاران جنوب کرمان و آینده ای مبهم

جیرفت – ایرنا – طی چند سال اخیر همواره شاهد نارضایتی ناشی از پایین بودن قیمت پیاز و ضرر کشاورزان جنوب کرمانی بودیم اما طی سال زراعی جاری با باز شدن صادرات این محصول، شاهد اشک شوق کشاورزان هستیم و همین مساله آینده کشت پیاز را در هاله ای از ابهام فرو برده است.

به گزارش ایرنا – فصل کشت استمرار پیاز در جنوب کرمان آغاز شده و پیش بینی اشک شوق یا غم ناشی از آینده پر از ابهام قیمت پیاز با توجه به میزان محصول تولیدی و شرایط بازار، نامشخص است لذا کشاورزان در این زمینه با برنامه ریزی، کشت کنند تا دیگر بار شاهد ناراحتی ناشی از تولید پیاز در این دیار نباشیم.

کشاورزان برای کشت پیاز به مراکز جهاد کشاورزی مراجعه کنند

رئیس سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان گفت: کشاورزان برای برنامه ریزی کشت پیاز طرح استمرار به مراکز جهاد کشاورزی مراجعه کنند.

سعید برخوری افزود: کشاورزان پیازکار برای ثبت اطلاعات در سامانه بهره برداری اقدام کنند تا سهمیه کاشت را مدنظر قرار دهند و دچار ضرر نشوند.

وی اظهار داشت: برابر برنامه ابلاغی وزارت جهاد کشاورزی سهمیه کاشت طرح استمرار جنوب استان کرمان سه هزار هکتار بوده و بر اساس مستندات، از بهمن ماه ۹۷ تا پایان خرداد ماه ۹۸ بیش از ۱۰ تن بذر از طریق شبکه و فروشگاه‌های رسمی توزیع شده است.

پیش بینی افزایش تولید پیاز طرح استمرار در جنوب کرمان

مدیر زراعت سازمان جهادکشاورزی جنوب کرمان نیز گفت: کشاورزان از کشت بی رویه پیاز خودداری کنند، پیش بینی می‌شود که در طرح استمرار پیاز شاهد افزایش تولید پیاز در جنوب کرمان باشیم.

فرامرز رستگاری افزود: کشاورزان برای کشت پیاز با کارشناسان جهاد کشاورزی مشورت کنند تا شاهد ضرر و زیان ناشی از تولید بی رویه محصول نشوند.

وی بیان کرد: تجربه سالهای گذشته در بحث کشت پیاز نشان داده مدیریت بازار و ثبات قیمت‌ها در فصل زمستان بیشتر تابع میزان تولید پاییزه، ذخیره‌سازی انباری، سطح زیر کشت و میزان تولید طرح استمرار جنوب کرمان و سایر استان‌های گرم جنوبی است.

رستگاری ادامه داد: برابر گزارش ها و بررسی آمار و اطلاعات به دلیل نزولات جوی، آب گیری سدها و بهبود وضعیت منابع آبی، میزان کشت در سایر استان‌ها رشد چشمگیری داشته و به تبع آن میزان تولید پاییزه و ذخیره‌سازی نسبت به سال قبل افزایش خواهد یافت.

وی گفت: تغییرات نرخ ارز و بازار سال قبل روند خزانه گیری و تقاضای کشاورزان برای توسعه کشت در جنوب کرمان و استان هرمزگان افزایش یافته و با ادامه روند ذکر شده، افزایش سطح و تولید طرح استمرار نسبت به سال قبل قابل پیش بینی است.

کشاورزان در انتخاب بذر پیاز دقت کنند

کارشناس کشاورزی به محدودیت‌های ایجاد شده در تأمین بذر ارقام تقاضا محور و تنوع در ارقام قابل دسترس و روند کشت اشاره کرد و گفت: کشاورزان در انتخاب بذر پیاز دقت کنند تا شاهد بازدهی بیشتر و سود بیشتر باشیم.

حسین مسلمی افزود: در استفاده از ارقام با توجه به حساسیت برخی از ارقام به شوک سرمایی در فصل خزان گیری در مناطق سردسیر و امکان افزایش گلدهی در فصل تولید، از ارقام مناسب و شناخته شده استفاده کنند و حتی المقدور سعی گردد برای تولید نشا در مناطق کوهپایه و معتدل اقدام شود.

وی تصریح کرد: پیازکاران با توجه به دوره رسیدگی ارقام با مشورت کارشناسان جهاد کشاورزی و همفکری کشاورزان پیشرو، زمان و مکان مناسب خزانه گیری و تاریخ کاشت مناسب را مد نظر قرار داده و از کاشت خارج از تقویم زراعی خودداری کنند تا در فصل برداشت با عرضه بیش از کشش بازار و نوسانات قیمت مواجه نشوند.

این مدرس دانشگاه ضمن تاکید بر تأمین و خرید بذر از فروشگاه‌ها و نمایندگی‌های مجاز و معتبر افزود: کشاورزان در هنگام خرید بذر ضمن دریافت فاکتور فروش نسبت به نگهداری قوطی یا پاکت و مقداری از بذر تا پایان فصل تولید اقدام کنند.

وی با اشاره به فعالیت شبکه‌های دلالی و غیررسمی و افزایش میزان جعل و تقلب در تأمین بذر از کشورهای مختلف و حتی توزیع بذرهای فله برخی از ارقام، به کشاورزان توصیه کرد: با حصول اطمینان از اصالت بذر و بسته‌بندی از خرید بذر فله و بدون استاندارد جداً خودداری کنند.

مسئولان برنامه ریزی لازم را برای صادرات پیاز داشته باشند

کشاورز پیاز کار جنوب کرمان هم به ایرنا گفت: مسئولان برنامه ریزی لازم را برای صادرات پیاز داشته باشند تا در زمان برداشت با مشکل مواجه نشویم.

علی نعمتی افزود: سال گذشته با همکاری مسئولان شاهد آزاد شدن صادرات پیاز و در نتیجه شاهد دوران طلایی فروش پیاز بودیم لذا امیدواریم امسال هم شاهد آزاد شدن صادرات پیاز باشیم.

به گزارش ایرنا، بیشتر کارشناسان کشاورزی بر این باورند که کشاورزان جنوب کرمان با برنامه ریزی کشت و تولید به منظور کاهش ریسک و تضمین بازگشت سرمایه گذاری، الگوی چند کشتی را مدنظر قرار دهند تا شاهد ضرر و زیان نباشند.

گزارش از هادی شفیعی

۷۴۵۰/۷۴۲۹