آذربایجان‌غربی برای توسعه نیاز به جذب سرمایه‌گذاران خارج از استان دارد

ارومیه – ایرنا – مشاور طرح آمایش آذربایجان‌غربی گفت: این استان برای توسعه، نیاز اساسی و مبرم به جذب سرمایه‌گذاران خارج از استان دارد که برای این امر باید طرح‌های ویژه سرمایه گذاری تدوین و اجرا شود.

محمود اولاد روز چهارشنبه در دومین همایش هم اندیشی طرح آمایش آذربایجان غربی افزود: با توجه به اینکه درآمد سرانه این استان بسیار کم است، تنها سرمایه گذاران خارج از استان می توانند با راه اندازی واحدهای تولیدی، این نقیصه را برطرف کنند.

وی با اشاره به اینکه وجود مناطق ویژه متعدد در آذربایجان غربی نیاز نیست، اضافه کرد: این مناطق ویژه برای جذب سرمایه های خارجی در راستای رشد یک منطقه ایجاد می شود و راه اندازی مناطق ویژه متعدد، آنها را از اهداف در نظر گرفته شده دور می کند.

وی بیان کرد: تجربه راه اندازی شهرک های صنعتی متعدد در آذربایجان غربی نشان می دهد که شهرهای نزدیک به مرکز یا با جمعیت بیشتر، اجازه پیشرفت به شهرک های صنعتی شهرهای کوچک را نمی دهند و همان عدم توازن تکرار می شود.

مشاور طرح آمایش آذربایجان غربی ادامه داد: یکی از مهمترین مشکلات این استان، چندپارچه بودن و استفاده از ظرفیت نزدیکی به آذربایجان شرقی در برخی شهرهای شمال استان است که عایدی خاصی برای استان ندارند و بیشتر تجارت آنها با استان آذربایجان شرقی است.

اولاد افزود: این امر باید چاره اندیشی شود تا همه آذربایجان غربی برای همه شهرهای استان تلاش کنند تا زمینه توسعه متوازن این منطقه از کشور فراهم شود.

وی اضافه کرد: آذربایجان غربی از سه کریدور نزدیک به خود بی بهره است و کریدورهای تهران – بازرگان، تهران – مهران و تهران – بندر ماهشهر سود خاصی برای این استان ندارند که باید کریدورهای جایگزین تعریف شده یا سهم استان از کریدورهای موجود افزایش یابد.

وی بیان کرد: تنها کریدوری که از خاک آذربایجان غربی می گذرد، کریدور تهران – بازرگان است که آن هم سهم کمی از این استان را پوشش داده و منفعت خاصی برای این استان ایجاد نمی کند که بازتعریف این روند نیاز است.

مشاور طرح آمایش آذربایجان غربی ادامه داد: بخش عظیمی از مرکز و جنوب آذربایجان غربی فاقد کریدورهای مواصلاتی تجاری است که برای این بخش باید چاره اندیشی کرد تا زمینه تولید ثروت از این حوزه فراهم شود.

اولاد با اشاره به اینکه برخی مدیران به ویژه در رده های میانی مدیریت، مانعی برای توسعه آذربایجان غربی به شمار می روند، گفت: این مدیران با امنیتی کردن بسیاری از موارد و اطلاعات، اجازه بررسی بخش های مختلف اقتصادی، صنعتی، تجاری و دیگر بخش ها را به محققان نمی دهند که با این روند امکان بررسی نقاط قوت، ضعف، بایدها و نبایدهای توسعه ای وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه تله محرومیت، ایجاد تعادل سطح پایین و استمرار این وضعیت است، اظهار کرد: مهمترین مشکل استان، گرفتار شدن در این تله است که باید برنامه ریزی های لازم برای خروج از این وضعیت صورت گیرد.

وی افزود: یکی از مهمترین نتایج این روند، وجود بیکاری مزمن و تبعات اجتماعی اقتصادی آن است که می تواند بخش های مختلف اقتصادی را درگیر کند.

وی اضافه کرد: تنها راه رهایی از این وضعیت، تخریب تعادل موجود و تلاش برای رسیدن به تعادل سطح بالا با استفاده از ظرفیت های سرمایه گذاری و توسعه بخش های مختلف اقتصادی است.

مشاور طرح آمایش آذربایجان غربی اظهار داشت: وجود اقتصاد غیررسمی، ضعف شبکه های ارتباطی برای توسعه، طولی بودن آذربایجان غربی و نسبت ۶ برابری طول به عرض آن، اقتصاد ناقص و تعامل بیشتر شهرستان های شمالی و جنوبی استان با دیگر استان ها نسبت به مرکز استان از جمله دیگر مشکلات اقتصادی آذربایجان غربی در برهه کنونی است.

اولاد در ادامه با اشاره به تدوین ۲۰ گزاره کلیدی در خصوص وضعیت آذربایجان غربی افزود: دسترسی های ناقص ریلی و جاده ای، اقتصاد معیشتی مبتنی بر بخش کشاورزی، وجود رقابت بین منطقه آزاد ماکو با منطقه آزاد ارس به نفع سرمایه گذاران خارجی، توجه ویژه به اقتصاد غیررسمی در استان از جمله موضوع کوله بری و عدم استفاده از کریدورهای توسعه ای از جمله این گزاره هاست.

وی اضافه کرد: مرز طولانی و نزدیک یکهزار کیلومتری، ضعف شاخص های توسعه انسانی، برخورداری از منابع متنوع طبیعی، بحران دریاچه ارومیه، تعادل نسبی نظام سکونت با توجه به نبود فاصله جمعیتی زیاد بین مرکز استان و شهرستان های پرجمعیت دیگر، غفلت از ظرفیت های لجستیکی و تضاد موجود بین نقش جمعیتی و عملکردی شهر ارومیه نسبت به دیگر شهرهای مشابه در کشور از جمله کرمانشاه و یزد از جمله دیگر گزاره های موجود در آذربایجان غربی است که برای بهبود نقاط قوت و کاهش نقاط ضعف این موارد باید برنامه ریزی و تلاش کرد.

وی از تدوین پنج هدف بنیادین برای استان در قالب طرح آمایش خبر داد و بیان کرد: انسجام بخشی و دستیابی به یکپارچگی عملکردی، ایفای نقش اساسی در مبادلات بین المللی کشور، دستیابی به فرصت های برابر توسعه در استان، شکست تله محرومیت و دستیابی به سطح مطلوبی از اقتصاد ملی و گسترش توان خودپالایی اکولوژیکی سرزمینی و تعادل بخشی زیست محیطی در اکوسیستم های استان این هدف های بنیادین را شامل می شود.

وی اظهار داشت: با اجرای طرح آمایش سرزمین آذربایجان غربی، این استان در مقیاس فراملی به عنوان دروازه ارتباطات بین المللی کشور و دارای نقش لجستیک، ترانزیت، بازرگانی و گردشگری و در مقیاس ملی نیز برخوردار از نقش کشاورزی نوین، معدن و فعالیت های دانش بنیان مطرح شود.

مشاور طرح آمایش آذربایجان غربی ادامه داد: رسیدن آذربایجان غربی به جایگاه استانی در مسیر توسعه، امن، متعامل با زیست بومی پایدار نیز از جمله دیگر اهداف اساسی اجرای طرح آمایش در استان است.

اولاد تاکید کرد: این اهداف و برنامه ریزی ها می تواند با همراهی نخبگان و استفاده از نظرات آنان تغییر کرده و به اهدافی بهتر تبدیل شود که در این خصوص احساس مسوولیت نخبگان در راستای تدوین هرچه بهتر این طرح بسیار ضروری به نظر می رسد.

در این جلسه علاوه بر ارائه بخش هایی از اهداف در نظر گرفته شده برای اجرا در قالب طرح آمایش آذربایجان غربی، از نظرات اندیشمندان، صاحب نظران، مدیران و کارشناسان استفاده شد.

اجرای کارگاه های ۶گانه برای فهرست کردن اهداف با اهمیت در بخش های مختلف از جمله دیگر برنامه های دومین همایش هم اندیشی طرح آمایش آذربایجان غربی بود.

۲۰۹۳

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =