۲ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۵۳
کد خبرنگار: 1783
کد خبر: 83410021
۰ نفر
شریک تجاری مشاور امنیت ملی سابق آمریکا مجرم شناخته شد

تهران-ایرنا- یک بازرگان آمریکایی - ایرانی تبار و شریک تجاری مایکل فلین مشاور امنیت ملی سابق دولت کنونی آمریکا در دو اتهام مرتبط با لابی گری غیرقانونی برای ترکیه مجرم شناخته شد.

به گزارش تارنمای شبکه سی ان ان، هیات منصفه دادگاهی در آمریکا در حالی این حکم علیه "بیژن کیان: را اعلام کرد که در جلسه این دادگاه بیژن کیان و همسرش حضور داشتند. این تاجر آمریکایی- ایرانی ۶۷ ساله پیش تر با اتهام تبانی برای پنهان کردن لابی گری با ترکیه و فعالیت به عنوان یک عامل خارجی غیرقانونی روبرو شده بود.

مسئولان قضایی این دادگاه اعلام کردند که بیژن کیان و مایکل فلین مشاور امنیت ملی سابق دولت کنوبی آمریکا با آگاهی به نفع دولت ترکیه فعالیت کردند اما با پرداخت پول از طریق شرکت ترکیه ای- هلندی "اکیم الپتکین" از سپتامبر تا نوامبر ۲۰۱۶میلادی، در این رابطه پنهان کاری کردند.

گفته شده است که حکم قطعی کیان هنوز اعلام نشده و او ممکن است در این پرونده با حکم بیش از ۱۵ سال زندان روبرو شود.

وکیل بیژن کیان پس از صدور این حکم اعلام کرد: موکلم نسبت به صدور این حکم ابراز نارضایتی کرده است. همچنان به دنبال اثبات بی گناهی موکلم هستم.

پیش از این در جلسه محاکمه «بیژن کیان» در دادگاه منطقه ای الکساندریا در ویرجینیا احتمال همدستی وی برای اعمال نفوذ بر دولت آمریکا به نفع ترکیه و به منظور قانع کردن دولت واشنگتن برای استرداد «فتح الله گولن» رسیدگی شده بود. گولن متهم به ایفای نقش در کودتای نافرجام ژوئیه سال ۲۰۱۶ در ترکیه است.

یکی از دادستان های آمریکایی پیش تر در دادگاه گفته بود: فرد متهم در جریان تابستان و پاییز سال ۲۰۱۶ در کمک به پیشبرد مهم ترین اهداف سیاست خارجی ترکیه نقش داشته است.

وی افزود: این کمک در جهت حمایت از استرداد گولن از ایالت متحده آمریکا بوده است.

فلین، ژنرال بازنشسته ارتش آمریکا که دوره خدمت کوتاه وی در سال ۲۰۱۷ به عنوان بخشی از تیم نزدیک به «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا هنوز هم با برخی پس لرزه های حقوقی مواجه شده است در این پرونده به عنوان همدست بیژن کیان متهم نشده است اما رسیدگی به پرونده کیان می تواند بر حکم «اِمِت سالیوان» قاضی دادگاه منطقه ای آمریکا علیه فلین در اواخر سال جاری میلادی در واشنگتن تاثیر بگذارد.

فلین قبلاً موافقت کرده با دادستان های آمریکا همکاری کرده و علیه رفیعی کیان که به «کیان» شهرت دارد، شهادت دهد. او امیدوار بود حکم سبک تری را به دنبال اعلام جرم علیه او در دسامبر سال ۲۰۱۷ در خصوص دروغ به «رابرت مولر» بازرس ویژه تحقیقات دخالت روسیه درانتخابات سال ۲۰۱۶ و تماس هایش با مقام های روسیه دریافت کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =