بازگشایی مرز خسروی بر روی زائران اربعین مطالبه مرزنشینان کرمانشاه است

کرمانشاه- ایرنا- نماینده مردم قصرشیرین، سرپل ذهاب و گیلانغرب در مجلس شورای اسلامی، یکی از مطالبه های اصلی مرزنشینان استان کرمانشاه را بازگشایی مرز رسمی خسروی اعلام کرد و گفت: امکانات و امنیت مسیر مرز خسروی و مجموعه پایانه آن قابل قیاس با هیچ مرز دیگری نیست.

به گزارش خبرنگار ایرنا، فرهاد تجری روز چهارشنبه در جلسه ستاد سامان دهی و مدیریت تردد زائران از مرز خسروی در پایانه بین المللی این مرز با حضور سفر سرلشکر صفوی و استاندار کرمانشاه اظهار امیدواری کرد عنایت های رهبر معظم انقلاب اسلامی و کمک‌ها و پیگیری‌های سرلشکر صفوی برای بازگشایی این مسیر منشأ خیر و برکت شود.

وی اظهار داشت: اکنون ۱۸ هتل و مهمانسرا با مجموعه زیرساخت‌های بسیار خوبی در شهرستان وجود دارد و می‌تواند خدمات بسیار خوبی را به زائران ارائه دهد.

او گفت: سفر کمیسیون امنیت ملی از خسروی به عراق نشان داد که امنیت در مسیر خسروی وجود دارد و سهل الوصول است.

مسئول کمیته زیرساخت ستاد اربعین استان کرمانشاه نیز از آمادگی کامل مجموعه امکانات استان و مرز خسروی برای حضور زائران اربعین حسینی خبر داد.

مهرداد سالاری اظهار داشت: در صورت بازگشایی با توجه به ظرفیت‌های مناسب شاهد تردد زائران ۲۰ استان از مرز خسروی خواهیم بود و هم اکنون طرح جامع ساماندهی پایانه مرزی نیز در حال تدوین و در دستور کار قرار گرفته است.

وی اضافه کرد: مسیر مناسب و احداث بزرگراه کربلا نیز از مجموعه اقدام‌های صورت گرفته برای تردد زائران است و هم اکنون نیز یک قطعه از بزرگراه با یک هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان در دست اقدام است.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه نیز از آمادگی مجموعه بهداشتی درمانی و فوریت‌های پزشکی برای خدمات رسانی به زائران خبر داد.

دکتر محمدابراهیم شکیبا افزود: بیمارستان‌های قصرشیرین و سرپل ذهاب و ۷۰ پایگاه در مسیر برای خدمات رسانی به زائران و هفت دستگاه اتوبوس آمبولانس نیز آماده شده است.

سردار بهمن ریحانی فرمانده سپاه حضرت نبی اکرم (ص) کرمانشاه نیز از آمادگی برای اسکان ۱۰ هزار زایر و ساماندهی موکب‌های مردمی و ۲۰۰ دستگاه آمبولانس برای جابجایی زائران خبر داد.

شهرستان مرزی قصرشیرین با بیش از ۲۷ هزار تن جمعیت در غرب کرمانشاه، با عراق ۱۸۶ کیلومتر مرز دارد که در امتداد این مرز، ۲ معبر رسمی پرویزخان و خسروی قرار دارد که مبادلات اقتصادی، تجاری و صادرات کالا به اقلیم کردستان و حکومت مرکزی عراق از این ۲ مرز انجام می‌شود.

مرز خسروی در ۲۰ کیلومتری قصرشیرین دارای بزرگترین پایانه زمینی بین المللی خاورمیانه است.

۳۰۱۲/۳۰۳۳/۸۰۶۶