بیش از ۹ هزار تن دانه روغنی کلزا در آذربایجان‌غربی خریداری شد

ارومیه- ایرنا- رییس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان‌غربی گفت: از ابتدای فصل برداشت دانه روغنی کلزا در استان، ۹ هزار و ۳۳۸ تن خریداری شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته از ۱۵ درصد رشد برخوردار است.

رسول جلیلی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به برداشت ۹۰ درصد محصول کلزا از مزارع آذربایجان غربی افزود: سازمان تعاون روستایی مباشر خرید کلزا در استان است و پیش بینی می‌شود امسال در شرایط مطلوب در حدود ۱۳ تا ۱۴ هزار تن دانه روغنی کلزا از پنج هزار و ۲۰۰ هکتار سطح زیر کشت این محصول برداشت شود.
وی با بیان اینکه قیمت خرید تضمینی دانه روغنی کلزا ۳۴ هزار و ۳۹۸ ریال در سال جاری تعیین شده است، اظهار کرد: تاکنون ۸۰ درصد بهای کلزای خریداری شده، معادل ۲۵ میلیارد تومان به حساب زارعان واریز شده و همچنان این روند ادامه دارد.
وی با بیان اینکه ۱۰ مرکز خرید دولتی جهت تسهیل در امر خرید و رفاه حال زارعان در نظر گرفته شده است، اضافه کرد: تاکنون مراکز خرید مستقر در شهرستان های پلدشت، نقده، بوکان، میاندوآب و پیرانشهر بیشترین میزان دانه روغنی را از زارعان استان خریداری کرده اند و عملیات خرید همچنان تا ۱۰ مردادماه جاری ادامه خواهد داشت.
جلیلی گفت: استان آذربایجان غربی در حال حاضر از نظر خرید دانه روغنی کلزا در رتبه هشتم کشوری قرار دارد که محصول خریداری شده به مقصد کارخانه روغن کشی استان اصفهان حمل می شود.
وی گفت: امسال بذر یارانه ای به کشاورزان ارائه شده و دستگاه های ریز کارنده و هد برداشت نیز به صورت یارانه ای در اختیار زارعان قرار داده شده است.

پارسال هشت هزار و ۱۹۷ تن کلزا از زارعان استان خریداری شد که پیش بینی ها بیانگر افزایش دو برابری محصول است.

کلزا از جمله محصولات مهم روغنی به شمار می رود که در سال های اخیر مورد توجه جدی مسوولان قرار گرفته اما هنوز جایگاه خود را جهت بهبود الگوی کشت در بین کشاورزان پیدا نکرده است؛ محصولی راهبردی که می تواند در حل مشکلات اقتصاد مادر آذربایجان غربی / کشاورزی / و کاهش مصرف آب نقش آفرین باشد.

کشت کلزا که از سالیان دور گذشته در کشورهای اروپایی رواج داشته تنها چند سالی است که به صورت گسترده در ایران و آذربایجان غربی کشت می شود و کارشناسان معتقدند که کشت آن در مدت زمان کوتاهی در این استان مستعد توسعه می یابد. کشاورزان با توجه به خشکسالی های پی در پی، کمبود آب و تغییر شرایط اقلیمی باید به سمت کشت های استراتژیک با آب بری کم حرکت کنند که یکی از این محصولات دانه های روغنی از جمله کلزاست.

۷۱۲۵/‌۲۰۹۳

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha