چشم امید زنان به اندیشه تدبیرانه برای ورود به کابینه

تهران-ایرنا- توانمندسازی و ارتقای مهارت های شغلی زنان متناسب با نیازهای جامعه و خانواده، از جمله وعده های دولت دوازدهم است که در پناه آمارهای منتشر شده، می توان به عملگرایی به وعده ها پی برد اما در این وادی، همچنان چشم زنان به تدبیر اندیشی برای رسیدن به وزارت خشک مانده و انتظار تدبیراندیشی برای آن می کشند.

موفقیت های علمی، ورزشی و افزایش توانمندی زنان در عرصه های اقتصادی، سیاسی و مدنی، حکایت از تدبیر دولت دوازدهم در برآورده سازی مطالبات نیمی از جمعیت کشور دارد؛ توانمندی که با گذر از مرزهای سوگیری های جنسیتی و رویکردهای تبعیض آمیز به منصه ظهور رسیده است.

در این میان، مشارکت زنان در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶، زمینه را برای بیان خواسته ها و مطالبات آن ها فراهم کرد تا بدون احساس جنس دوم بودن، از توانمندی و نقش آفرینی خود در مدیریت کلان کشوری و حوزه های سیاسی، سخن به میان آورند.

بیان این مطالبات، انتخاب زنان در قامت معاون، دستیار ویژه در کابینه دولت دوازدهم، سفرای اعزامی به کشورهای دیگر و انتخاب مدیران کلان در وزارتخانه ها و سازمان های دولتی بنابر تصویب‌نامه شورای عالی اداری به امضای «حسن روحانی» رییس جمهوری را به همراه داشت که بیانگر عملکرد قابل قبول دولت دوازدهم در ارتقای جایگاه زنان است.

نگاهی که جامعه زنان کشور را امیدوار کرده است تا پس از مدت‌ها برای حضور فعال در عرصه‌های گوناگون، به دور از هرگونه نگاه جنسیتی وارد عمل شوند و فعالیت بیشتری را برای اثبات توانمندی‌های خود نشان دهند.

 اما با وجود تمام پیشرفت ها در حوزه فعالیت زنان، همچنان خلاء حضور زنان در قامت وزیر در کابینه احساس می شود و نیازمند برنامه ریزی و پیگیری های مستمر در جهت ایجاد زیرساخت های لازم و بهینه برای وزارت زنان دارد.

انتخاب وزیر زن، سیاسی نیست

با نزدیک شدن به سال های واپسین دولت تدبیر و امید، امیدها، اصرارها و زمزمه های معرفی وزیر زن بیشتر شده است؛ موضوعی که این روزها در میان سخنان «شهیندخت مولاوردی» معاون پیشین زنان و خانواده رییس جمهوری بیش از همیشه شنیده می شود و از تلاش‌ها برای انتخاب یک وزیر زن در کابینه دولت روحانی به عنوان وزیر آموزش و پرورش می‌گوید.

طیبه سیاووشی هم از جمله نمایندگان مجلس شورای اسلامی است که در حساب توئیتری خود در این باره نوشت: رئیس جمهوری، باید از آخرین فرصت برای انتخاب وزیر زن در مرتبط ترین وزارتخانه استفاده کند و به وعده خود جامعه عمل بپوشاند و به نظر می رسد وی توانایی رایزنی لازم را در این مورد داشته باشد.

وی افزود: باید روشن شود ما با یک امتیاز عجیب انحصاری/ابزاری در دست جناح مقابل مواجهیم یا یک بهانه!

این نماینده مجلس همچنین از دیدار فعالان حوزه زنان با حسینعلی امیری معاون پارلمانی رییس جمهوری خبر داد و گفت: این جلسه به منظور انتقال مطالبه وزیر زن برای وزارت آموزش و پرورش انجام شد و قرار شد ایشان در جلسه روز چهارشنبه هیات وزیران این پیام را به آقای رییس جمهور منتقل کند.

وی افزود: اجماع خوبی روی این مطالبه شکل گرفته و موضوع از دید ما به هیچ وجه سیاسی نیست کما اینکه معتقدیم تجربه وزارت خانم وحید دستجردی تجربه خوبی بود که می‌تواند در دولت آقای روحانی با انتخاب یک زن برای وزارت آموزش و پرورش مجددا تکرار شود.

سیاوشی همچنین گفت: عمل به این مطالبه عمل به یک وعده مهم آقای روحانی است که منجر به امیدواری بیشتر و افزایش انسجام بدنه اجتماعی می‌شود.

انتخاب وزیر زن، آخرین برگ برنده رییس جمهوری

فاطمه راکعی دبیرکل جمعیت زنان مسلمان نواندیش هم در گفت و گو با خبرنگار حوزه زنان و خانواده ایرنا، ضمن اشاره به این که نمی توان پیش بینی کرد که دولت چه تصمیمی در این زمینه خواهد گرفت، گفت: باید یادآور شد که این نه تنها انتظار جامعه زنان بلکه جامعه ایران است که به کار، اندیشیده، مسئولیت و تعهد مادران و زنان اعتماد دارند.

وی با بیان این موضوع که انتخاب وزیر زن از جمله مطالباتی است که بارها از کابینه اول بعد از انقلاب مطرح شد و با توجه به توانمندی زنان در آن برهه زمانی، بایست در کابینه قرار می گرفتند، تصریح کرد: این کار چهل سال است که همچنان مغفول مانده است بخصوص که یکی از وعده های آقای روحانی، استفاده از زنان در کابینه بود که عنوان کردند «می خواستم اما نشد.» ما هم به احترام تلاش های ایشان و در نظر گرفتن رفتارهای افراطیون با دولت، معترض این امر نشدیم.

این نماینده پیشین مجلس ادامه داد: خوشبختانه معاونت های امور زنان و خانواده ریاست جمهوری نهایت سعی و تلاش خود را بکار برد و در کنار مطالبه گری زنان، شاهد هستیم که در مدیریت های دولتی و میانه، منصب های بسیاری  به زنان سپرده شده است.با این وجود انتظار داریم که رئیس جمهوری در این سال های واپسین و در موقعیتی که در فضای سیاسی پیدا کرده است این کار را انجام دهد

راکعی با تاکید بر این که رئیس جمهوری این بار می تواند و باید نشان دهد که واقعا می خواهد این امر صورت گیرد، خاطرنشان کرد: الان اگر بخواهند می شود چرا که فضا بازتر شده است. روحانی الان می تواند به مردم بگوید که می خواستم اما نشد درواقع آخرین برگ برنده برای رئییس جمهوری است.

با وجود شواهد و قرائن موجود، باید برآورده شدن این مطالبه را به زمان واگذار کرد و شاهد بود که شایعات در مورد حضور وزیر زن در کابینه حسن روحانی به عنوان وزیر آموزش و پرورش چقدر به واقعیت نزدیک خواهد شد و آیا مجلس نیز به چنین موضوعی چراغ سبز نشان خواهد داد یا خیر؟

در این چهل سال که مرضیه وحید دستجردی، تنها زنی است که در جایگاه وزیر در کابینه دولت‌های پس از انقلاب اسلامی حاضر بوده است، حال باید نشست و منتظر تکرار تاریخ ماند به امید آن که با برآورده شدن این اندیشه تدبیرانه، فضای تفسیر«رجل سیاسی» هم تغییر کند و حضور زنان در جایگاه ریاست جمهوری هم مطرح شود.

گزارش از فاطمه دهقان نیری

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =