۲ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۶:۰۳
کد خبرنگار: 1620
کد خبر: 83409988
۰ نفر

برچسب‌ها

طرح تامین آب ساوه از سد کوچری به بخش خصوصی واگذار می شود

ساوه - ایرنا - مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان مرکزی گفت: برنامه اخذ مجوز از سازمان برنامه و بودجه برای واگذاری طرح انتقال آب ساوه از سد کوچری به دلیل محدودیت های اعتباری دولت به بخش خصوصی در دست اقدام است.

به گزارش ایرنا، «مصطفی آمره ای» روز چهارشنبه در نشست شورای حفاظت از منابع آب ساوه افزود: تاکنون ۱۵ کیلومتر از این خط انتقال اجرا شده و عقد قرارداد تامین لوله برای ۲۵ کیلومتر دیگر نیز انجام شده که ۱۰ کیلومتر لوله تامین و مابقی در دست ساخت است.

وی افزود: با توجه به اینکه در شرایط فعلی برای تکمیل این خط انتقال آبی به اعتباری افزون بر ۶ میلیارد ریال اعتبار نیاز است و از آنجا که تزریق اعتبارات دولتی نیز جوابگوی اجرای مناسب طرح نیست، از این رو برنامه واگذاری به بخش خصوصی و بهره گیری از این ظرفیت در دستور کار است.

وی پیش بینی کرد که تا پایان امسال، ۲۵ کیلومتر از این خط انتقال انجام شود که بدین ترتیب حجم اجرا شده با احتساب ۱۵ کیلومتر قبلی به ۴۰ کیلومتر افزایش یابد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان مرکزی در مورد طرح هایی که قرار است به زودی (هفته دولت) در حوزه آب منطقه ای استان مرکزی بهره برداری شوند، گفت: ۲ طرح آبرسانی برای شهرهای جدید امیرکبیر و پروژه آبرسانی به ۴۲ روستای خمین از خط کوچری از مهمترین طرح های استان است.

وی در مورد بازسازی پل هفت دهنه واقع در مسیر جنوب غربی ساوه و سد الغدیر که در سیلاب فروردین امسال تخریب شد، گفت: قرار است با تامین اعتباری که انجام می شود نسبت به بازسازی این پل اقدام شود.

آمره ای افزود: در برنامه زمانی بازسازی این پل تلاش می شود تا قبل از سیلاب های امسال نسبت به تکمیل طرح اقدام شود.

وی، نصب کنتورهای حجمی بر روی چاه های شهرستان ساوه را از دیگر فعالیت های مورد نظر عنوان کرد و گفت: با توجه به مصوبه شورای عالی آب استان مرکزی، قرار است امسال همه چاه ها به کنتورهای هوشمند تجهیز شوند زیرا در مورد ذخایر زیر زمینی دشت های این شهرستان، نگرانی هایی وجود دارد.

به گفته مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان مرکزی، امسال سد الغدیر ساوه پس از ۲۶ سال با بارش های مناسب سرریز کرد که این مساله ضمن اینکه سبب تامین کامل آب شرب ساکنان شهر ساوه شده، فرصتی ایجاد کرد که به بخش کشاورزی نیز آبرسانی شود.

وی افزود: با پر شدن سد الغدیر به صاحبان چاه های دارای پروانه واقع در شبکه زهکشی ساوه نیز اعلام کردیم که در صورت تمایل می توانند موتورهای چاه را خاموش و از منابع این سد استفاده کنند تا سفره های زیرزمینی ترمیم شود.

آمره ای گفت: تداوم برنامه های سازگاری در سطح استان با نگاه صرفه جویی و مصرف بهینه هچنان در دستور کار است و برنامه های نصب کنتور بر چاه های کشاورزی، ساماندهی و ارائه مجوز با سطح برداشت محدود برای ۲ هزار و ۶۰۰ حلقه چاه بدون پروانه که یک هزار و ۶۰۰ حلقه از آنها شامل قانون تعیین تکلیف هستند، نیز در دست اقدام است.

وی ادامه داد: یک هزار حلقه از این چاه ها نیز باید مسدود شوند که تاکنون ۴۰۰ حلق از آنها مسدود و مابقی هم به مرور زمان پلمپ می شوند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان مرکزی همچین رفع تصرفات و بازسازی و لایروبی مسیل ها و رودخانه هایی که در سیلاب سال گذشته آسیب دیدند را از دیگر برنامه های اولویت دار و در دست اقدام این شرکت عنوان کرد.

وی گفت: ۹۲ درصد از منابع آب استان در بخش کشاورزی و مابقی در حوزه های صنعتی و خانگی مصرف می شود.

معاون استاندار مرکزی و فرماندار ساوه نیز گفت: اجرای کامل این طرح به اعتباری پنج میلیارد ریالی نیاز دارد و با توجه به محدودیت های منابع مالی دولت، وزارت نیرو قصد دارد از طریق فاینانس و با کمک بخش خصوصی نسبت به اجرای آن اقدام کند.

«علی میرزایی» افزود: برای اجرای فایناس این طرح در حال اخذ مجوز و پیگیری تخصیص اعتبارات از سازمان برنامه و بودجه کشور است تا پس از صدور مجوز اجرای آن با سرعت بیشتری صورت گیرد.

وی بر لزوم بازسازی هرچه سریع تر پل هفت دهنه تاکید کرد و گفت: جاده فرعی که اکنون تردد در آن جریان دارد، حادثه خیز است و برای جلوگیری از بروز هرگونه حادثه ناگوار باید همه دست اندرکاران در این زمینه اقدام عاجل کنند.

وی گفت: شرکت آب منطقه ای متولی احداث و بازسازی پل مذکور است اما مقرر شده که بعد از تکمیل، این سازه برای نگهداری به اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای ساوه واگذار شود.

میرزایی اظهار داشت: شرکت ماشین سازی اراک نیز قرار است به زودی کار طراحی و برآورد هزینه های بازسازی پل هفت دهنه را انجام دهد.

شهرستان ساوه با ۲۸۵ هزار نفر جمعیت دارای هشت هزار و ۸۸۵ کیلومتر مربع مساحت است که متوسط بارش سالانه آن حدود ۱۶۰ میلیمتر می باشد.

۶۵۳۹/‏۳۰۷۵

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =