۲ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۵۱
کد خبرنگار: 1423
کد خبر: 83409967
۰ نفر

برچسب‌ها

ورود موج جدید ملخ های صحرایی به ایلام دور از انتظار نیست

ایلام - ایرنا - معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی ایلام با اشاره به اینکه عملیات نابودی و مهار ملخ های صحرایی در شهرستان های دهلران و آبدانان به اتمام رسیده است، گفت: ورود موج جدید ملخ های صحرایی به ایلام دور از انتظار نیست.

محمدعلی اقدسی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: 15 هزار هکتار از اراضی دهلران و آبدانان آلوده به آفت ملخ صحرایی بود که طی سه هفته گذشته با سم پاشی زمینی و هوایی قبل از رسیدن به مرحله تولید مثل، تهاجم و مهاجرت دسته جمعی پاکسازی شد.

وی با بیان اینکه 10 میلیارد ریال برای مهار ملخ های صحرایی هزینه شد، افزود: همچنین در این مدت 15 هزار و 500 لیتر سم خالص توسط 2 فروند هواپیمای سم پاش و تعداد زیادی سم پاش زمینی و نیز عملیات کانون کوبی برای نابودی ملخ های صحرایی استفاده شد.

اقدسی تاکید کرد: هرچند عملیات مهار ملخ ها در موج اول به اتمام رسیده اما در صورت مشاهده پوره های جدید یا حضور موج های بعدی از ملخ ها باز هم روند مبارزه با این آفت مهاجم ادامه خواهد یافت و نیز پایش مستمر و روزانه از مناطق مرزی و نقاط پاکسازی شده، ادامه دارد.

وی یادآور شد: ملخ های صحرایی 11 هزار و 500 هکتار از اراضی مرزی شهرستان دهلران و سه هزار و 500 هکتار از منطقه آبدانان را آلوده کردند و همچنین حضور این ملخ ها در 100 هکتار از اراضی کشاورزی گزارش شد که قبل از خسارت دهی عملیات نابودی آنها انجام گرفت.

وی با انتقاد از عدم همکاری دولت عراق در نابودی ملخ های صحرایی موجود در این کشور یا پایش مناطق درگیر اظهار داشت: تمام عملیات های پایش و نابودی در داخل استان ایلام صورت گرفت که با توجه به عدم همکاری کشور عراق احتمال ورود موج های بعدی ملخ صحرایی به استان ایلام دور از انتظار نیست.

به گزارش ایرنا، اولین نمونه‌های مشاهده شده از ورود ملخ مهاجم صحرایی به استان ایلام در ۲۶ خردادماه سال جاری مخابره و تأیید شد و هم اکنون کانون این ملخ‌ها به وسعت تخمینی پنج هزار هکتار از نوار مرزی فکه تا برتش و فرخ آباد دهلران است.

ملخ‌های صحرایی یا دریایی یک نوع گونه است و طول بدن این ملخ در نرها ۴۵ تا ۵۵ میلیمتر و در ماده‌ها ۵۷ میلیمتر و دارای جثه‌ای بزرگ‌تر از سایر ملخ‌های بومی است.

این ملخ‌ها دارای آرواره‌هایی قدرتمند هستند که در کمترین زمان ممکن مزارع، باغات، مراتع، جنگل‌ها و بوستان‌ها را از بین می‌برند و سیری ناپذیر هستند.

7172

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =