۹۲۰ میلیارد ریال از طلب گندم‌کاران آذربایجان‌غربی پرداخت شد

ارومیه- ایرنا- معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی آذربایجان‌غربی گفت: با شروع فعالیت مراکز خرید گندم مازاد بر نیاز گندم‌کاران، تاکنون ۹۲۰ میلیارد ریال از مطالبه آنان پرداخت شده است.

اکبر کرامتی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: مجموع گندم خریداری شده خوراکی به صورت تضمینی ۱۷۱ هزار تن و گندم بذری نیز ۱۱ هزار تن است.

وی بیان کرد: گندم بذری در ۶ مرکز تولید و فراوری بذر گندم در بخش خصوصی و گندم خوراکی نیز در ۷۳ مرکز پیش بینی شده خریداری شده است.

کرامتی اظهار داشت: کل مطالبات گندم‌کاران استان تا روز یک تیرماه امسال ۲۸۹ میلیارد تومان است که ۳۱ درصد کل مبلغ به زارعان در یک مرحله پرداخت شده است.

وی اضافه کرد: برای حمایت از کشاورزان استان و ترغیب آنان در ازای تحویل هر کیلوگرم گندم به سیلوی دولتی، ۲۰ تومان هزینه حمل و نقل پرداخت می شود.

کرامتی با بیان اینکه ۴۵ درصد از محصول گندم مزارع استان برداشت شده است، اظهار داشت: امسال پیش بینی می‌شود ۷۰۰ هزار تن گندم در سطح آذربایجان‌غربی تولید و بیش از ۶۰۰ هزار تن گندم مازاد بر نیاز کشاورزان توسط مراکز خرید دولتی خریداری شود.
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی با بیان اینکه بیشترین میزان خرید تا کنون از مراکز خرید واقع در شهرستان های نقده، بوکان، مهاباد و ارومیه انجام شده است، بیان کرد: خرید تضمینی محصولات کشاورزی با توجه به وضعیت موجود بازار و سیاست های اتخاذ شده از سوی دولت همه ساله با هدف حمایت از کشاورزان و تولید کنندگان و جلوگیری از متضرر شدن فعالان این بخش انجام می‌شود.
وی گفت: مراکز خرید استان از ساعت هشت صبح تا ۲۰ عصر فعال است و خرید گندم از کشاورزان بر اساس اطلاعات موجود در سامانه بهره برداران انجام می‌شود.
کرامتی اضافه کرد: خروج گندم به خارج استان ممنوع بوده و در صورت صدور مجوز از شرکت غله و خدمات بازرگانی استان بلامانع است.

پیش بینی تولید گندم در آذربایجان غربی طی سال جاری بیش از ۷۰۰ هزار تن و میزان خرید ۶۰۰ هزار تن است.

۳۷۵ هزار هکتار از اراضی زراعی استان تحت کشت این محصول است.

۷۱۲۵/‌۲۰۹۳

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 3 =