از مهارت آموزی دانش آموزان تا مشاوره ۷۰پایگاه انتخاب رشته به داوطلبان کنکور۹۸

استان ها - ایرنا - مهارت آموزی دانش آموزان از برنامه توسعه عقب تر است، ممنوعیت ورود افراد شخصی به حریم سد زیرزرد رامهرمز، عذرخواهی فتاح بابت رفتار عوامل بنیاد در دانشکده خبر،گرانی مرغ و آنچه در جلسه تنظیم بازار تهران گذشت ،امسال ۶۰ میلیون مترمکعب پساب به دریاچه ارومیه سرازیر می‌شود ،توفان مسیر زاهدان - زابل را بست ،مشاوره ۷۰ پایگاه انتخاب رشته به داوطلبان کنکور ۹۸ در پایتخت در زمره مهمترین خبرهای ۲۴ ساعت گذشته خروجی سراسری استان‌های ایرنا به شمار می‌رود.

خروجی سراسری استان‌ها، ویترین اخبار مهم و ملی ۳۱ سایت استانی خبرگزاری جمهوری اسلامی است که روزانه حدود ۲۰۰ فرآورده خبری شامل خبر، گزارش، مصاحبه، یادداشت، گزارش تصویری و میزگرد در آن انتشار می‌یابد و چکیده مهمترین آنها هر روز در قالب «بسته خبری ۲۴» برای آگاهی و بهره برداری مخاطبان ارائه می‌شود:

مهارت آموزی دانش آموزان از برنامه توسعه عقب تر است

به گفته سرپرست وزارت آموزش و پرورش بر اساس قانون برنامه ششم توسعه باید ۵۰ درصد از دانش آموزان دوره متوسطه در سطح کشور دوره های مهارت آموزی را در هنرستان ها فراگیرند اما اکنون این نسبت ۳۴.۶ درصد و حدود ۱۶ درصد عقب تر از برنامه است.

سید جواد حسینی در نشست شورای آموزش  پرورش خراسان رضوی  افزود: هم اینک ۹۵۰ هزار دانش آموز مقطع متوسطه در ۲۰۰ رشته فنی و حرفه ای و کاردانش هنرستان های کشور مشغول تحصیل هستند.

وی ارائه آموزشهای مهارتی را یکی از اهداف سند تحول بنیادین آموزش و پرورش ذکر و بیان کرد: آموزش های نظری حافظه محور و آموزش صفر با رویکرد رسیدن به ایستگاه کنکور یا آزمون کبیر راهبرد خط مشی تاریخی حوزه آموزش و پرورش در کشور بوده و این موضوع باعث کاهش مهارت آموزی در بین دانش آموزان شده است.

 ساقط کردن پهپاد آمریکایی پیام توان علمی ایران بود

 رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس کشور معتقداست ساقط کردن پهپاد آمریکایی بیشتر از اینکه قدرت موشکی ما را به نمایش بگذارد، توان علمی ملت ایران را به رخ قدرت‌های جهانی کشید.

 سردار بهمن کارگر  در نشست شورای هماهنگی حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس مازندران در ساری افزود: ساقط کردن پهپاد آمریکایی از سوی پدافند ساخت بومی تمام قدرت های جهان را مبهوت کرد و امروز همه می دانند توان علمی ما بیش از آن است که دشمنان تصور می کردند.

وی گفت: اینکه امروز پیشرفته ترین پهپاد جهان را با سامانه ساخت داخل رهیابی و منهدم می کنیم نشان از این دارد که هیچکس نباید توان علمی و نبوغ متخصصان داخلی ما را دستکم بگیرد و غافل شود .

ممنوعیت ورود افراد شخصی به حریم سد زیرزرد رامهرمز

فرماندار شهرستان رامهرمز با بیان اینکه شنا کردن افراد شخصی در حریم سد و کانال زیرزرد در گذشته، باعث مرگ ۹ نفر شده است، گفت: شورای تامین شهرستان رامهرمز مصوب کرد که از این پس برای جلوگیری از حوادث این چنینی، ورود افراد شخصی به حریم تاسیسات این سد ممنوع شود.

موسوی ممبینی  در حاشیه بازدید از روند مسدود کردن مسیر ورودی برای افراد شخصی به حریم این سد بیان کرد: پیش از این از شهروندان رامهرمزی خواسته شده بود که از نزدیک شدن به کانال و حریم سد و شنا کردن در آن خودداری کنند.

وی ادامه داد: علاوه بر این با نصب علایم هشدار دهنده ، خطرات احتمالی شنا کردن به افرادی که در محدوده تاسیسات سد شنا می کنند یادآوری شده، اما متاسفانه برخی شهروندان به این موضوع بی توجهی نشان دادند.

عذرخواهی فتاح بابت رفتار عوامل بنیاد در دانشکده خبر

 رئیس بنیاد مستضعفان کشور بابت رفتار عوامل بنیاد در دانشکده خبر ایرنا عذرخواهی کرد.

سید پرویز فتاح در حاشیه بیستمین نشست سالانه اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه های سراسر کشور در پردیس کرج دانشگاه خوارزمی در خصوص وضعیت دانشکده خبر گفت: ضمن احترام به مجموعه دانشکده خبر،  دانشجویان و ایرنا ، قصد جسارت نبوده و اگر اشکالی و ایرادی به عوامل ما از نظر رفتاری برمی گردد من همین جا عذرخواهی می کنم .

فتاح در عین حال افزود که " خیلی روشن می گویم که این ها ماموریت داشتند که بروند یک تلنگری بزنند؛ چون دیدیم این ها جوان و ساده هستند و چیزی ندارند که از دست بدهند که ما برویم ولی تلنگر را به همه زدیم؛ به اون هایی که گرفتند."

وی با اشاره به مذاکرات انجام شده با رئیس دانشکده خبر و مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی ، افزود:  با تفاهم بحث های مربوط به دانشکده خبر انجام و موضوع منصفانه و منطقی بدون ابهام حل خواهد شد.

۱۱ تماشاچی صحنه تصادف مصدوم شدند

رئیس مرکز اورژانس ۱۱۵ شهرستان ساوه گفت: ۱۱ نفر از افرادی که مشغول تماشای صحنه واژگونی یک خودرو در اتوبان ساوه - همدان بودند، با برخورد یک دستگاه پراید مصدوم شدند.

 «احمد علی امینی» اظهار داشت: در ساعت ۲:۱۰  چهارشنبه شانزدهم مرداد ماه خبری مبنی بر واژگونی یکدستگاه سواری ام وی ام در محور اتوبان ساوه - همدان به مرکز پیام اورژانس ۱۱۵ ساوه اطلاع رسانی شد، که سریعا کد عملیاتی پایگاه اورژانس ۱۱۵ شهر غرق آباد به محل اعزام شد .

وی گفت: با تماس های مکرر شهروندان با مرکز فرماندهی عملیات اورژانس ۱۱۵ ساوه اعلام شد وقتی رانندگان خودروهای عبوری برای کمک رسانی به راننده خودرو ام وی ام در صحنه حادثه حضور پیدا کرده بودند، راننده یک دستگاه خودرو سواری پراید به علت عدم توجه به جلو با برخورد با ازدحام کنندگان باعث مصدوم شدن ۱۱ نفر شد که در بین مصدومین یک دختر بچه نونهال هم بوده است.

گرانی مرغ و آنچه در جلسه تنظیم بازار تهران گذشت

 معاون استاندار تهران با دلالان مرغ اتمام حجت کرد و اگرچه گفت که با پایان مهلت قرارداد توزیع مرغ پایتخت از آنان گرفته می‌شود اما همزمان هم به مشکلی که آن را فرهنگی خواند اشاره و گلایه کرد:‌ مردم هنگام افزایش قیمت یک کالا خریدهایشان را هم افزایش می‌دهند، در صورتی که سزای گرانفروش نخریدن است.

 بیست و دومین جلسه کارگروه تنظیم بازار استان تهران در حالی در استانداری برگزار شد که موضوع افزایش قیمت مرغ بخش مهمی از این جلسه را به خود اختصاص داد.

قیمت مرغ که مصوب آن ۱۲ هزار و ۹۰۰ تومان اعلام شده در برخی نقاط پایتخت از ۱۵ هزار تومان هم فراتر رفته و این درحالی است که نوک پیکان انتقادها همچنان از یکسو به سمت دلالان نشانه رفته و از سوی دیگر بعضی متولیان می‌گویند که کاهش جوجه ریزی و به دنبال آن کاهش عرضه، سبب این افزایش قیمت شده است.

امسال ۶۰ میلیون مترمکعب پساب به دریاچه ارومیه سرازیر می‌شود

 معاون مهندسی و توسعه شرکت آب و فاضلاب شهری آذربایجان‌غربی گفت: طی سال جاری حدود ۶۰ میلیون مترمکعب پساب تصفیه شده از طریق تصفیه‌خانه‌های این استان به دریاچه ارومیه سرازیر می‌شود.

مقداد اسکندرپور افزود: در حال حاضر پساب تصفیه‌خانه‌های فاضلاب ارومیه، گلمان (ارومیه)، بوکان، سلماس، مهاباد، نقده و میاندوآب به دریاچه ارومیه رها می‌شود.

وی اضافه کرد: شرکت آب و فاضلاب شهری آذربایجان غربی در راستای کمک به احیا و تامین بخشی از آب مورد نیاز دریاچه ارومیه بر اساس وظایفی که در سال ۱۳۹۴ از سوی ستاد احیای دریاچه ارومیه بر عهده این شرکت گذاشته شد، بخشی از پساب تولیدی را به صورت تصفیه شده به سمت دریاچه سرازیر می کند.

وی بیان کرد: بر این اساس تا سال ۱۴۰۰ حدود ۱۰۵ میلیون مترمکعب از پساب تصفیه شده به سمت دریاچه ارومیه رها خواهد شد.

توفان مسیر زاهدان - زابل را بست

سرهنگ کشواد بهروزی زاده فرمانده پلیس راه شمال سیستان و بلوچستان بابیان اینکه توفان شدید و گرد و خاک مسیر زاهدان - زابل را براثر کاهش شدید دید افقی ناشی از توفان شن بست گفت:تلاش نیروهای راهداری و پلیس راه برای بازگشایی این مسیر همچنان ادامه دارد.

همچنین به گفته مدیرکل فرودگاه‌های سیستان و بلوچستان پرواز صبح روز /چهارشنبه/ تهران- زابل و زابل- تهران نیز به دلیل کاهش دید ناشی از توفان گرد و خاک در منطقه سیستان لغو شد.

حسن اعرابی مقدم اظهار داشت: پرواز هواپیمای شرکت ماهان قرار بود بعد از ترک فرودگاه مهرآباد ساعت ۹ و ۱۰ دقیقه امروز وارد فرودگاه زابل شود و سپس به مقصد تهران حرکت کند ولی با توجه به کاهش شدید دید افقی ناشی از توفان گرد و خاک در منطقه سیستان پرواز این مسیر لغو شد.

همچنین با توجه به تغییر الگوی وزش بادهای ۱۲۰ روزه سیستان و بلوچستان، سرعت وزش باد در شرق، شمال و شمال غرب استان کرمان نیز  افزایش می یابد و به طور متناوب تا اوایل هفته آینده ادامه خواهد داشت.

کارشناس مرکز پیش بینی هواشناسی استان کرمان گفته است که افزایش غلظت غبار و کاهش دید افقی در بسیاری از مناطق به ویژه شمال و شرق استان کرمان از پیامدهای این سیستم است.
 

مشاوره ۷۰ پایگاه انتخاب رشته به داوطلبان کنکور ۹۸ در پایتخت

معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش شهر تهران با اشاره به فعالیت ۷۰ پایگاه انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۸ گفت: در این پایگاه ها به داوطلبان مشاوره داده می شود تا متناسب با استعداد و تیپ شخصیتی خود، آگاهانه انتخاب رشته کنند.

عبدالرسول کریمی اظهارداشت: این پایگاه ها در مناطق ۱۹ گانه آموزش و پرورش شهر تهران فعالیت می کنند و خانواده ها و دانش آموزان می توانند با مراجعه به سایت اداره کل به نشانی http://tehran.medu.ir از این پایگاه ها مطلع شوند.

وی با اشاره به خدمت رسانی بیش از ۱۵۰ مشاور و عوامل اجرایی در پایگاه های انتخاب رشته کنکور گفت: مشاوران آمادگی کامل دارند و آخرین اطلاعات را از طریق سازمان سنجش کسب کردند و خانواده ها و دانش آموزان به محض اعلام نتایج و صدور کارنامه برای بهره مندی از خدمات مشاوره می توانند از ساعت ۸ تا ۱۷ به این پایگاه ها مراجعه کنند.

کریمی، هزینه های پایگاه های انتخاب رشته کنکور در مناطق یک تا ۱۴ را ۱۵۰ هزار تومان و در مناطق ۱۵ تا ۱۹ را ۱۳۰ هزار تومان اعلام کرد و افزود: تخفیف های ویژه ای هم برای خانواده شهدا، جانبازان، ایثارگران و فرهنگیان در نظر گرفته شده است.

ترافیک سنگین در جاده کرج - چالوس

 پلیس راه البرز وضعیت ترافیک را در جاده کرج - چالوس سنگین اعلام کرد.

این ترافیک در خط جنوبی محور کرج  - چالوس از ابتدای محور تا محدوده سد کرج سنگین و بقیه محور نیمه سنگین و پرحجم است.

ترافیک در خط جنوبی آزاد راه  کرج – قزوین از محدوده  ترمینال شهیدکلانتری تا پل فردیس نیمه سنگین گزارش شده است.

برداشت نخستین برنج ارگانیگ مازندران

نخستین برنج ارگانیک مازندران  همزمان با روز «ملی برنج ارگانیک »با حضور مسئولان کشوری و استانی در زمینی به مساحت ۱۰ هکتار در سایت مرکز تحقیقات این محصول در روستای بایکلاء شهرستان نکاء در شرق مازندران برداشت شد.

در این مزرعه برنجی که زیر نظر مرکز تحقیقات برنج ارگانیک  قرار دارد ، ارقام  برنج طارم محلی و هاشمی به صورت ارگانیگ کشت و پرورش یافت.

برنج ارگانیک برنجی است که در زمان تولید ، کاشت و داشت بدون استفاده از سموم شیمیایی آفت کش تولید می شود و مانند دیگر غذا های ارگانیک تمام مراحل رشد آن با سیستم طبیعی هماهنگ است. در تولید این نوع محصول از سموم دفع آفات گیاهی نظیر قارچ کش ها و علف هرز کش ها استفاده نمی شود.

رئیس سازمان جهادکشاورزی مازندران در حاشیه مراسم برداشت برنج ارگانیک به خبرنگار ایرنا گفت که پس از ۸ سال نتایج یافته ها و تحقیقات استان در حوزه تولید برنج ارگانیک در مرکز تحقیقات این محصول در این خطه شمال کشور به بار نشست.
عزیزالله شهیدی فر پیام تولید برنج ارگانیک در مازندران را به نتیجه رسیدن تلاش کشاورزان پیشرو برنجکار در کنار محققان و مروجان دانست و ابراز امیدواری کرد تا یافته های تحقیقاتی در حوزه کشاورزی بتواند کاربردی تر شود.

کمک 1100میلیارد تومانی به شهرداری ها و دهیارهای کشور

 مدیرکل دفتر برنامه ریزی و بودجه سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور گفت: قرار است تا پایان امسال سه هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان به شهرداری ها، دهیاری ها و کلان شهرهای کشور کمک شود و تاکنون نیز حدود یک هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان پرداخت شده است.

علی‌اکبر اسدی در حاشیه دوره آموزشی تبیین دستورالعمل بودجه سال ۹۹ شهرداری های کردستان  اظهار داشت: امسال با حمایت مجلس و کمک های وزارت کشور، حدود سه هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان اعتبار عوارض سوخت دریافت شده و امیدواریم تا پایان سال جاری این رقم به نهادهای ذکر شده کمک شود.

وی با اشاره به اینکه در بحث اوراق مشارکت نیز سال گذشته پنج هزار میلیارد تومان برای کمک به شهرداری ها پیش بینی شده بود، افزود: رقم پیش بینی شده کمک های اوراق مشارکت برای امسال در حوزه توسعه اتوبوسرانی، بازآفرینی و قطار شهری هشت هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان است.

مدیرکل دفتر برنامه ریزی و بودجه سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور یادآور شد: این کمک ها در بحث توسعه اتوبوسرانی، شامل شهرهای بالای ۱۰۰ هزار نفر جمعیت می شود که امیدواریم شاهد توسعه این بخش از خدمات شهرداری ها باشیم.

گزارش‌های خبری استان‌ها

شیراز و انتظار برای گرفتن نشان جهانی صنایع‌دستی

نخستین گام عملی ملی برای ثبت شیراز بعنوان شهر جهانی صنایع دستی برداشته و این شهر وارد فهرست شهرهای ملی صنایع دستی ایران شد و حال اهالی این کلانشهر و فعالان فرهنگی منتظر دریافت نشان جهانی آن هستند.

ثبت شیراز بعنوان شهر جهانی صنایع دستی نیازمند ثبت ملی این شهر با این عنوان بود که این مهم محقق شد و این مورد مزایایی برای فعالان این حوزه به لحاظ جلب توجه گردشگران و همچنین مسئولان به این شهر دارد.

شهر جهانی صنایع دستی برند باارزشی است که سومین آن در جهان و دومین آن برای ایران در یک قدمی شیراز قرار دارد و کارشناسان معتقدند که دستیابی به آن نیازمند تلاشی همه جانبه از سوی دستگاه‌های مختلف،مدیریت شهری و بخش خصوصی است.

پیش از این هشت شهر و ۱۰ روستای ایران در شورای جهانی صنایع دستی ثبت شده اند و اکنون پرونده شیراز به عنوان دومین شهر جهانی صنایع دستی ایران و سومین آن در جهان در حال بررسی است.

وجود شهر و روستاهای متعدد ثبت شده موجب می شود کشور ما در جایگاه نخست جهان از این لحاظ قرار گیرد،جایگاهی که نشان از ظرفیت بالای ایران در این حوزه دارد و می توان با اتکا به آن بخش زیادی از مشکلات کشور را خصوصا در حوزه ارز آوری در شرایط تحریمی کنونی رفع کرد.

افزایش ظرفیت اجتماعی با بالندگی سازمان‌های مردم‌نهاد

سازمان های مردم نهاد و تشکل های غیردولتی، نیروی محرکه و پشتوانه دولت در رفع کاستی ها، هم افزایی ها و مواقع بحران بوده و همراهی این تشکل ها می تواند ظرفیت های بزرگی را برای توسعه همه جانبه، تحقق عدالت اجتماعی و حقوق شهروندی در کشور به وجود آورد.

به گزارش ایرنا، حمایت از سازمان های مردم نهاد و بسترسازی برای توسعه و ترویج فعالیت های آنان موجب رشد فرهنگ همکاری و تعامل بین مردم و همچنین افزایش ضریب اطمینان در مواقع ضروری می شود.

بر این اساس تخصص های مختلف ناب مردمی در این گونه موارد مورد بهره برداری همگانی قرار می گیرد و در این راستا دولت با وقوف به این واقعیت در سال های اخیر دست تشکل های غیردولتی را به خوبی گرفته و زمینه فعالیت آنها را در تمام زمینه ها فراهم آورده است.

کارشناسان با اشاره به ضرورت کوچک شدن دولت، یکی از بهترین راه های اجتناب از فربه شدن دولت را تقویت تشکل های مردم نهاد می دانند.

ورود نخستین قطار گردشگری به شهر جهانی انگور

 ورود نخستین قطار گردشگری به شهر جهانی انگور سرآغاز گشایش دروازه های گردشگری به دومین شهر پر جمعیت استان همدان است که به واسطه برگزاری سومین جشنواره ملایر، شهر ملی منبت مهیا شده است.

ملایر این روزها در تکاپوی برگزاری سومین جشنواره ملی مبل و منبت است و از هم اکنون فرش قرمز خود را زیر پای مسافران و گردشگران داخل و خارج از کشور گسترده است، جشنواره ای که آوازه اش از رسانه ملی به گوش هموطنان رسیده و مهیای ثبت افتخاری دیگر در برگ زرین هنر صنایع دستی خود است.

معاون استاندار همدان و فرماندار ویژه ملایر در تلاش برای برگزاری جشنواره ای در شان و شوکت شهر ملی منبت است، بی عیب و نقص بودن جشنواره و برخورد مناسب با مسافران و گردشگران را در صدر تمام اقدامات می داند.

با توجه به برخورداری ملایر از شبکه ریلی، قدرت الله ولدی ورود ۲ قطار گردشگری را فرصت مناسبی در برگزاری مطلوب جشنواره عنوان و افزود: در ایام ۱۰ روز برگزاری جشنواره ۲ سفر با قطار پیش بینی شده است که گردشگران برای بازدید از شهر ملی منبت و خرید وارد این شهرستان شوند.

وی ادامه داد: هدف ما این است که ۲۵۰ گردشگر از طریق قطار گردشگری در مدت زمان برگزاری جشنواره وارد شهرستان شوند و علاوه بر بازدید از کارگاه ها و نمایشگاه های مبل و منبت، از دیگر جاذبه های طبیعی، توریستی و گردشگری این شهر نیز بازدید کنند.

پدافند دولت در حوضه‌های آبخیزداری

 آبخیزداری و آبخوان‌داری از راهکارهای مفید برای حفاظت از آب و خاک به شمار می‌رود و دولت تدبیر و امید نسبت به این مقوله در جای جای ایران اسلامی و به ویژه آذربایجان‌غربی و حوضه آبریز دریاچه ارومیه توجه ویژه دارد.

پدافند غیرعامل در مقابل بحران احتمالی آب که تحت عنوان «آبخیزداری» در دهه‌های گذشته مورد بی‌مهری قرار گرفته بود، طی سال‌های اخیر به عنوان راهکار طلایی برای تامین بخش قابل توجهی از آب مورد نیاز بخش کشاورزی این استان در دستور کار قرار گرفته است تا ضمن مدیریت منابع حوضه‌های آبخیز، حال و روز دریاچه ارومیه نیز روز به روز بهتر شود. 

زیرا طبق گفته کارشناسان سهم طرح‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری در ذخیره‌سازی آب غیرقابل انکار است و مفهوم آن را می توان در بخش مدیریت منابع طبیعی، کشاورزی، اقتصادی و انسانی بدون ایجاد اثرات منفی در منابع آب و خاک مورد تجزیه و تحلیل قرار داد. 

صاحب‌نظران این بخش تاکید دارند که با اجرای هر هکتار آبخیزداری می‌توان ۵۰۰ مترمکعب آب جدید تولید کرد؛ ضمن آنکه اجرای هر هکتار عملیات آبخیزداری از ۶.۵ تن فرسایش خاک و رسوب جلوگیری می‌کند.

آذربایجان‌غربی یکی از استان‌های موفق در اجرای طرح‌های آبخیزداری کشور طی سال‌های اخیر محسوب می‌شود و با اجرای این طرح‌ها در زمان‌بندی تعیین شده از وقوع سیل در بسیاری از نقاط سیل‌خیز استان جلوگیری و بحران‌ها به ویژه در اوایل سال جاری مدیریت شد.

با توجه به حساسیت موضوع، سال گذشته بیش از ۱۴۰ طرح آبخیزداری در این استان به بهره برداری رسید و امسال نیز ۴۲۰ میلیارد ریال از محل صندوق توسعه ملی به این بخش اختصاص یافته‌ است.

خام‌فروشی آفت محصولات کشاورزی مازندران

 خام فروشی محصولات کشاورزی در مازندران باعث کاهش عایدی تولیدکنندگان شده که می طلبد به منظور کسب درآمد و ایجاد انگیزه بیشتر برای فعالان این عرصه، با تکمیل چرخه تولید تا مصرف در راستای ایجاد ارزش افزوده گام برداشت.

مازندران با دارا بودن ۲۲۰ هزار هکتار شالیزار و ۱۲۰ هزار هکتار باغ و تولید حدود ۸ میلیون تن انواع محصولات کشاورزی، قطب مهم عرصه کشاورزی کشور محسوب می شود و بزرگترین تولید کننده ۱۷محصول کشاورزی کشور مانند برنج، مرکبات، گل و گیاه، کیوی، گوشت سفید، آبزی پروری و نهال زیتون است .

غرب استان نیز با وجود تغییر کاربری های صورت گرفته در سنوات گذشته جهت فروش زمین ها برای ایجاد شهرک های مسکونی ، همچنان در تولید برخی اقلام کشاورزی همچون مرکبات ، کیوی ، ماهیان سردآبی و گل و گیاه حرفی برای گفتن دارد .

با وجود تولیدات با کیفیت و مرغوب ، نبود صنایع تبدیلی مدرن و پیشرفته در منطقه موجب شده تا درآمد حاصل از فروش این محصولات بسیار پایین باشد و فعالان این عرصه انگیزه لازم را برای ادامه فعالیت نداشته باشند.

هم اکنون از پنج کارخانه تولید کنسانتره مرکبات در غرب مازندران تنها سه کارخانه افشره ، نوش و ان سی سی با پایین ترین ظرفیت مشغول به کار هستند و پاسخگوی تولیدات این بخش نیستند.

1352/

 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =