جایگاه آیین نماز جمعه خوب تبیین نشده است

بجنورد-ایرنا- مسئول نمایندگی شورای هماهنگی ائمه جمعه خراسان شمالی گفت: با گذشت چهل سال از برگزاری نخستین نماز جمعه در کشور، هنوز جایگاه این آیین عبادی و سیاسی در جامعه خوب تبیین نشده است.

حجت الاسلام نعمت الله آزموده روز چهارشنبه در نشست خبری اظهار داشت: مردم ما هنوز از برکات و فضائل نماز جمعه شناخت ندارند.

وی با بیان اینکه امسال و در چهل سالگی برگزاری نماز جمعه، کارنامه این آئین ارزیابی و نقاط ضعف و قوت شناسایی می‌شود افزود: هدف ما بازآفرینی هویت نماز جمعه در نسل جوان و ارتقای ظرفیت هدایت گری نماز جمعه است.

وی خاطرنشان کرد: یکی از آسیب‌های نماز جمعه، طولانی بودن خطبه‌ها است که بعضاً سبب ریزش شمار نمازگزاران جمعه می‌شود.

مسئول نمایندگی شورای هماهنگی ائمه جمعه خراسان شمالی گفت: اجرای برخی برنامه‌ها و سخنرانی‌ها در حاشیه نماز جمعه از دیگر آسیب‌هایی است که شناسایی شده و تلاش داریم تا مدیریت شود زیرا این برنامه‌ها، حاشیه‌ها را از متن پررنگ‌تر کرده است.

وی اظهار داشت: سخنرانی‌های بین دو نماز در آئین عبادی و سیاسی نماز جمعه یکی دیگر از آسیب‌ها است که البته اکنون حل شده است.

حجت الاسلام آزموده افزود: برای افزایش اقبال مردم به حضور در نماز جمعه، تلاش داریم تا ارتباط امور مردم با این آئین بیشتر شود و در این زمینه، برگزاری میزهای خدمت در مصلی‌ها و مکان‌های برگزاری نماز جمعه برنامه ریزی شده است و علاوه بر آن، راه اندازی مهدهای آدینه هم بستری شده تا دغدغه خانواده‌ها از نگهداری کودکان برای حضور در نماز جمعه برطرف شود.

وی در باره برنامه‌ها برای افزایش شمار پایگاه‌های برگزاری نماز جمعه در استان گفت: فعلاً بنا نداریم شمار پایگاه‌های برگزاری نماز جمعه در استان افزایش یابد، تلاش داریم تا کیفیت برنامه‌های آئین عبادی و سیاسی ارتقا یابد.

وی با بیان اینکه در این استان نماز جمعه در ۱۶ مرکز اقامه می‌شود و این ۱۶ پایگاه، رسانه‌ای بزرگ برای انتقال ارزش‌های دینی و اسلامی است گفت: در استان ۶ هزار تا ۱۲ هزار نفر از مردم در نماز جمعه شرکت می‌کنند.

مسئول نمایندگی شورای هماهنگی ائمه جمعه خراسان شمالی با اشاره به فعالیت ۳۴ امام جمعه موقت در استان گفت: ۱۶ پرونده برای انتخاب امام جمعه موقت تشکیل شده است.

حجت الاسلام آزموده اظهار داشت: امسال و به مناسبت بزرگداشت چهلمین سال برگزاری نماز جمعه، همایشی با موضوع بررسی نقش جوانان در مدیریت آسیب‌های اجتماعی در نسل نو با حضور معاون فرهنگی و پرورشی وزیر آموزش و پرورش برگزار می‌شود.

وی در باره پروژه‌های عمرانی و ساخت مصلی در شهرستان‌های مختلف استان گفت: در استان پنج مصلی در شهرهای اسفراین، سنخواست، گرمه، فاروج و راز در حال ساخت است که ساخت مصلی در سنخواست بیش از ۶۰ درصد و در فاروج بیش از ۵۰ درصد پیشرفت دارد اما مابقی مصلی‌ها پیشرفت کمی دارند.

وی با اشاره به اینکه رویکرد شورای سیاست گذاری ائمه جمعه، جوان گرایی و تحقق منویات رهبر انقلاب در بیانیه گام دوم انقلاب است گفت: میانگین سنی ائمه جمعه استان ۵۰ سال است که بر اساس سیاست‌های شورای سیاست گذاری ائمه جمعه کشور این رقم باید به زیر ۴۵ سال برسد.

مسئول نمایندگی شورای هماهنگی ائمه جمعه خراسان شمالی خاطرنشان کرد: دفتر ائمه جمعه محل رجوع مردم برای مشکلات مختلف از جمله اشتغال، مشاوره مسائل خانوادگی، حل اختلاف است و این نشان از جایگاه این آئین در جامعه دارد.
بر اساس این گزارش جوان‌ترین امام جمعه استان که به نوعی، جزو جوان‌ترین در کشور هم محسوب می‌شود امام جمعه سنخواست و پیرترین ائمه جمعه در غلامان است.

۷۱۸۵/‏‬ ۶۰۴۲

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =