۲ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۶:۰۳
کد خبرنگار: 757
کد خبر: 83409810
۰ نفر
قرقیزستان قوانین جدیدی برای کنترل مدارس دینی وضع می کند

تهران - ایرنا - قرقیزستان در چهارچوب تلاشها برای افزایش کنترل دولتی بر حوزه دینی ، قصد دارد قوانینی برای افزایش نظارت و کنترل بر مدارس و موسسات علوم دینی این کشور وضع کند .

به گزارش پایگاه خبری "موسسه گزارش جنگ و صلح" ، هر چند قرقیزستان یک جمهوری سکولار است اما اکثریت مردم این کشور مسلمان هستند و علاقه به مسائل مذهبی در دو دهه گذشته به سرعت رشد کرده است.

بنا بر اعلام کمیسیون دولتی امور مذهبی قرقیزستان ، این کشور در حال حاضر ۱۰۲ مدرسه دینی ثبت شده و ۹ موسسه عالی آموزش دینی دارد. تا فوریه ۲۰۱۷ در حدود ۶ هزار دانشجو یا طلبه در مدارس دینی این کشور تحصیل می کردند هر چند احتمالا شمار این دانشجویان بیشتر است زیرا همه مدرسه های دینی بطور رسمی ثبت نشده اند.

موسسه "بولان" بتازگی در گزارشی درباره فعالیت موسسات دینی ثبت نشده نوشت: این موسسات مطلقا هیچ شرایطی برای درس خواندن ندارند و با کمکهای خیریه و صدقات از مساجد کار می کنند و وضعیت بهداشتی آنها هم مناسب نیست.

قوانین جدید کمیسیون دولتی امور دینی قرقیزستان تمام موسسات دینی را ملزم می سازد که موضوعاتی مانند جامعه ، تاریخ ادیان و ادبیات قرقیزی را نیز در دروس خود وارد کنند. "گلناز ایسائفا" رئیس بخش پژوهش کمیسیون امور دینی قرقیزستان گفت: قوانین جدید مشخص می کند که چه کسانی می توانند تدریس کنند و همچنین شرایط محتوای دروس و شرایط کلاس و یونیفورم و الزامات فنی مدارس را تعیین می کند. وی افزود: بعلاوه ۱۰ موضوع شامل زبانهای قرقیزی و روسی ، جغرافی ، جامعه شناسی ، تاریخ جهان و فناوری اطلاعات در موسسات آموزشی عالی الزامی خواهد شد.

این اولین بار نیست که قرقیزستان برای کنترل دولتی بر آموزش دینی تلاش می کند. در سال ۲۰۱۳ نیز "غنی بیک عثمان علی اف" از نمایندگان مجلس پیش نویس طرحی را در این زمینه مطرح کرد که فرایند تصویب نهایی آن به پایان نرسید. عثمان علی اف از قوانین جدید حمایت می کند و می گوید که این قوانین باید با جدیت اجرا شوند.

از ۹ موسسه آموزش عالی دینی در قرقیزستان تنها یک موسسه با نام "دانشگاه اسلامی قرقیز" تا حدودی از وزارت آموزش مجوز دریافت کرده است. 

"الماس بیک اکماتالیف" (Almazbek Akmataliyev) استاد علوم فلسفی درباره افزایش مدارس دینی در قرقیزستان گفت: محدودیت دینی در زمان شوروی و حکومت حزب کمونیست ، ارتباط  و پیوند جامعه قرقیزستان با دین و ارزشهای اسلامی و ناتوانی دیکتاتوری کمونیستی در نابود کردن احساسات دینی در توسعه مدارس دینی تاثیر داشته است. وی خاطرنشان کرد که نبود قوانین دولتی در سالهای اولیه استقلال قرقیزستان و همچنین سرمایه گذاری و کمکهای مالی توسط برخی نهادهای مرتبط با کشورهای عربی در احداث مساجد این فرایند را تشدید کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =