۲ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۴۸
کد خبرنگار: 821
کد خبر: 83409799
۰ نفر
هویت عاملان انتحاری در فیلیپین ؛ خارجی اعلام شد

تهران- ایرنا- یکی از فرماندهان عالی رتبه ارتش فیلیپین اعلام کرد: هفت تروریست و عامل انتحاری در جنوب فیلیپین که در یکسال گذشته دستکم سه عملیات انتحاری را در مناطق شلوغ به اجرا گذاشتند ، خارجی هستند که به زودی تابعیت آنها اعلام می شود.

"ژنرال سیریلیتو سوبیانا" فرمانده نیروهای مسلح فیلیپین روز چهارشنبه در غرب میندانائو در گفت وگو با خبرنگاران گفت که تروریست های خارجی در گروههای تروریست محلی در غرب میندانائو جاسازی شده و گروههای تروریست داخلی را که با داعش اعلام همپیمانی کرده اند ، تحت آموزش های تروریستی از جمله عملیات انتحاری می کنند.

 وی بدون اشاره به اینکه این مربیان خارجی چگونه و چه زمانی وارد فیلیپین شده اند، افزود: اتباع خارجی مذکور درمیان شورشیان داخلی وابسته به گروه تروریستی ابوسیاف در مناطق باسیلان ، مگوئین دانائو و بانگسامورو پراکنده شده اند.

به گفته این فرمانده ارشد فیلیپین ملیت این تروریست های خارجی شناسایی شده و درعین حال 42 نفر دیگر از اتباع خارجی در فیلیپین در فهرست نظارت و ردیابی دائمی ارتش این کشور قرار دارند.

این مقام فیلیپینی گفت بزودی تابعیت تروریست های خارجی اعلام می شود که این موضوع با واکنش سفارت خانه های آنها در مانیل روبه رو خواهد شد اما این اقدام پس از تکمیل اطلاعات نهایی رسانه ای خواهد شد.

طبق این گزارش نوع وابستگی این افراد به گروههای تروریستی موضوعی است که نیروهای امنیتی فیلیپین هنوز بر روی آن کار می کنند، اما اطلاعاتی که تاکنون به دست آمده حاکی از آن است که اکثر آنها به گروه تروریستی داعش وابسته بوده و یا با آن ارتباط دارند.

تارنمای خبری فیلیپینی اینکوئرر دراین زمینه نوشت: ماه گذشته هفت نفر در حمله تروریستی بمب گذاری انتحاری درخارج از یک مرکز ایست- بازرسی نظامی در ایندانان منطقه سولو کشته شدند که یکی از دو نفر عاملان انتحاری  فیلیپینی و دیگری یک تروریست خارجی بود.

در کمتر از یکسال گذشته دستکم سه حمله انتحاری در جنوب فیلیپین در منطقه میندانائو، سولو و باسیلان  توسط تروریست ها انجام شده است.

درسال های اخیر به خصوص پس از حمله گروه مائوته وابسته به گروه تروریستی داعش به شهر مراوی در جنوب فیلیپین پرچم‌های سیاه داعش  دراین کشور خودنمایی کرد و  جنگ داخلی بخش از این کشور جنوب شرق آسیا را فراگرفت.

گروه تروریستی داعش در سال ۲۰۱۶ برای اولین‌بار جذب نیرو در جنوب فیلیپن را به صورت  آنلاین و از طریق شبکه های مجازی آغاز کرد.

یکسال بعد شبه نظامیان وابسته به داعش شهر ماراوی در میندائو را محاصره کرده و تحت کنترل گرفتند. تروریست ها حدود پنج ماه شهر مراوی را در کنترل داشتند و در درگیری ها میان نیروهای ارتش و آنها برای آزاد سازی شهر  بیش از یک هزار نفر کشته و افزون بر نیم میلیون نفر از خانه های خود آواره شدند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 3 =