۲ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۳۰
کد خبرنگار: 1102
کد خبر: 83409782
۰ نفر

برچسب‌ها

دنیای هوادار: «تاج» سرباز وطن یا خادم فیفا؟!

کرج - ایرنا - روزنامه های دنیای هوادار، پیام آشنا و پیام سپیدار روز چهارشنبه یادداشت هایی در حوزه های ورزشی، فرهنگی و منتشر کردند.

روزنامه دنیای هوادار در شماره ۲۷۱ با انتشار یادداشتی با عنوان «تاج؛ سرباز وطن یا خادم فیفا؟!» به قلم مجید سعیدی نوشت: مهدی تاج، جانباز و ایثارگر دفاع مقدس است، به همین بهانه قانون بازنشستگی را دور زد.

هم با این بهانه و هم به بهانه مستنثی بودن فدراسیون فوتبال از قوانین دولتی! تاج که هر گونه دخالت دولت را مغایر قوانین فیفا بر می‌شمارد و به همین دلیل بارها وزارت ورزش و مجلس شورای اسالمی را تحت فشار قرار داده است.

اکنون نیز در خصوص الزام فیفا به حضور بانوان در ورزشگاه‌ها، توپ را به زمین دولت شوت کرده و هرگونه تصمیم گیری ر ا به دولت واگذار کرده است! این اقدام تاج از ابعاد گوناگون قابل تأمل است.

مهم‌ترین نکته، تصمیم گیری از سوی دولت است که هرچند چنین تصمیمی- که قبال درباره آن گفته‌ام- از حوزه دولت نیزخارج است (!) اما اینکه تاج آن را به فیفا اعلام می‌کند، بیانگر آنست که دولت تصمیم گیرنده است و تصمیم گیری دولت هم یعنی دخالت!

سوال این است وقتی تغییر رئیس فدراسیون فوتبال از سوی دولت یا مجلس (!) دخالت محسوب می‌شود و به تعبیر آقایان محرومیت متوجه فوتبال کشور می‌گردد، درباره اعلام چنین صراحتی به فیفا چه قضاوتی باید داشت؟ آیا نباید نپرسید «تاج» سرباز وطن است یا خادم فیفا؟

منکر ظرفیت ورزشگاه‌ها و پتانسیل حضور خانم‌ها و مصائب فرهنگی و خط قرمزهای نظام و مسائل حقوق شهروندی و حقوق و بشر و مسائلی از این دست نیستم اما می گویم مساله به این شفافی و روشنی، چرا باید از سوی تاج به ظاهر مبتدیانه مطرح شود؟

هدف تاج از تحت فشار قراردادن دولت و تحریک فیفا چیست؟ چرا به فیفا اعالم نمی‌کند حق دخالت در سیاست‌های نظام را ندارد؟ او سرباز وطن است یا خدمتکار فیفا؟

روزنامه منطقه‌ای دنیای هوادار که دفتر مرکزی آن در استان البرز واقع است، به صاحب امتیازی و مدیر مسئولی مهرداد تیموری در زمینه اقتصادی و ورزشی منتشر می‌شود.

همچنین روزنامه پیام سپیدار در سرمقاله شماره ۱۲۳۰ با عنوان «فقر فرهنگی و مشکلات آن» به قلم محمد جعفری نوشت: ما ایرانیان از فقر و مشکلاتی که در جامعه با آن مواجه هستیم به شدت رنج می‌بریم.

و اگر پای صحبت هر ایرانی بنشینیم، مشاهده می‌کنیم که از زمین و زمان شاکی و در تکاپو و جست‌وجوی مسیری هموار برای مشکل خود هستند تا از آن خلاص شوند و جالب این است که برخی راه‌حل مشکل خود را درآمد بیشتر می‌دانند و می‌پندارند اگر درآمد زیادی داشته باشیم همه مشکلات حل خواهد شد.

اما گاهی اوقات مشکلاتی که پیش روی زندگیمان قرار می‌گیرد، از فقر مادی و درآمدی نیست، بلکه از فقر فکری، فرهنگی و رفتاری است که در عذاب آن غرق شده‌ایم و کاری هم در این خصوص انجام نمی‌دهیم، چرا که تصور می‌کنیم مشکلات تنها با پول حل می‌شود.

هرکسی که توانایی علمی و عقلی بهینه‌سازی شرایط محیطی خود را در بعد فردی و اجتماعی نداشته باشد، دچار فقر فرهنگی است و تا زمانی که قوه عاقله و خرد او تقویت نشود توان تأثیرگذاری بر محیط پیرامونی خود را نخواهد داشت.

بنابراین می‌توان گفت پایه و اساس حل مشکلات جامعه در سایر ابعاد، برطرف کردن فقر فرهنگی در جامعه است. که فرهنگ‌سازان و دانشوران جامعه باید آن را در اولویت برنامه‌های خود قرار دهند و سعی و تلاش خود را به آن معطوف دارند.

از منظر بسیاری از رهبران و مسئولین جوامع اگرچه رایج‌ترین نوع فقر، در بعد اقتصادی آن مطرح است به گونه‌ای که با شنیدن واژه فقر، سریعاً این عرصه به ذهن متبادر می‌شود، اما بعد دیگر فقر یعنی فقر فرهنگی بسیار عمیق‌تر و ریشه‌دارتر از فقر اقتصادی است به گونه‌ای که ریشه بسیاری از فقر اقتصادی افراد جامعه را شامل می‌شود.

از این جهت از بین بردن فقر فرهنگی باید در اولویت فعالیت‌های افراد، جامعه و مسئولین برای برون رفت از مشکلات فقر اقتصادی در جامعه قرار گیرد. بخش بزرگی از رفاه و خوشبختی حاصل توسعه یافتگی است.

اما توسعه یافتگی زمان‌بر است اما بعضی از کارها وجود دارد که اگر همین الان شروع کنیم نتیجه آن را دو ساعت و یا دو نسل بعد شاهد خواهیم بود و چه خوب است که برای بالا بردن سطح فرهنگ، رفتار، گفتار و تفکر خود از همین حالا آغاز کنیم و همه مشکلات را به پای درآمد کم و یا موارد دیگر نیاندازیم.

روزنامه پیام سپیدار که دفتر مرکزی آن در ساوجبلاغ واقع شده، به صاحب امتیازی شرکت انتشاراتی تبلیغاتی گسترش رسانه سپیدار و مدیر مسئولی مهدی جعفری در گستره منطقه‌ای البرز، تهران و قزوین منتشر و توزیع می‌شود.

از مجموع ۲۱۸ رسانه دارای مجوز که دفتر مرکزی آنها در استان البرز واقع شده، ۱۴۵ رسانه شامل هفت روزنامه، ۳۲ هفته نامه، ۱۹ دوهفته نامه، ۴۵ ماهنامه، هشت دوماهنامه، ۲۹ فصلنامه و پنج دوفصلنامه به صورت چاپی منتشر می‌شوند.

این استان دارای ۵۹ پایگاه خبری الکترونیک - برخط است و ۲ هفته نامه، پنج ماهنامه، ۶ فصلنامه و یک دوفصلنامه الکترونیک - غیربرخط نیز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوز فعالیت دریافت کرده‌اند.

۷۵۳۲/ 6155

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =