چابهار مثلث توسعه تجارت ایران، افغانستان و هندوستان است

چابهار- ایرنا- والی ولایت نیمروز جمهوری اسلامی افغانستان گفت: چابهار به عنوان یک نقطه راهبردی و جعرافیایی مناسب با ظرفیت تجاری، اقتصادی وبازرگانی مثلث توسعه تجارت و ترانزیت سه کشور ایران، افغانستان و هندوستان است.

سید ولی سلطان روز چهارشنبه در نشست شورای گفتگو دولت و بخش خصوصی در چابهار اظهار داشت: چابهار یک فرصت طلایی در زمینه توسعه تجارت در منطقه است و باید تمام زیرساخت‌های آن برای سرمایه گذاران آماده شود.

وی گفت: موانع موجودی که مانع توسعه و تجارت می‌شود سریعاً رفع تا منافع ملی طرفین تأمین و مردم کشورهای فوق بتوانند از این موضوع دارای منفعت شوند.

استاندار استان نیمروز افغانستان ادامه داد: چابهار موقعیت و فرصت بسیار خوبی برای ترانزیت کالاهای افعانستان به کشورهای مختلف است.

والی نیمروز بیان کرد: از مسولان ایران دعوت می‌کنیم برای توسعه روابط به افعانستان سفرهایی را داشته باشند.

چابهار مرکز ثقل سرمایه گذاری در منطقه است

استاندار سیستان وبلوچستان نیز در این نشست اظهار داشت: توافق نامه سه جانبه سران کشورهای ایران، افغانستان و هندوستان منابع اصلی توسعه تجارت و سرمایه گذاری پایدار در منطقه است.

احمدعلی موهبتی با اشاره به مفاد تفاهم سه جانبه بین ایران، افغانستان و هندوستان خواستار ارتباط بیشتر استان‌های کشورهای مورد نظر برای عملیاتی کردن حوزه‌های مختلف تجارت، سرمایه گذاری و تولید در منطقه شد.

وی چابهار را مرکز ثقل مثلث سرمایه گذاری جهت تحقق اهداف توسعه پایدار در منطقه دانست و خواستار مشارکت در اجرای طرح‌های ملی توسعه از سوی ولایت نیمروز افغانستان با استان سیستان و بلوچستان شد.

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: ۱۰ هکتار از اراضی بندر چابهار برای انجام سرمایه‌گذاری به فعالان اقتصادی و دولت جمهوری اسلامی افغانستان اختصاص می‌یابد.

وی تصریح کرد: بندر چابهار این ظرفیت و آمادگی را دارد تا پیکره‌ای تحت عنوان سرمایه‌گذاری فعالان اقتصادی جمهوری اسلامی افغانستان در این بندر تعریف کند تا اقدامات مناسب برای انجام سرمایه گذاری صورت پذیرد.

موهبتی آمادگی استان سیستان و بلوچستان برای ایجاد بندر خشک در ولایت نیمروز افغانستان را اعلام کرد و خواستار همکاری بیشتر میان ولایت نیمروز افغانستان با استانداری سیستان و بلوچستان شد.

منطقه آزاد چابهار ظرفیت ویژه برای تجار افغان
مدیرعامل منطقه آزاد چابهار نیز اظهار داشت: باید تمام درخواست‌های سرمایه گذاران اجرایی تا موجب توسعه شود و این منطقه به عنوان ظرفیت ویژه برای تجار افغان زمینه ساز توسعه روابط است.

عبدالرحیم کردی افزود: تاجر در ابتدا مسیر ارزان‌تر و با صرفه‌تر را برای انتقال بار خود انتخاب می کند و از طرفی باید سرمایه گذار مورد تکریم قرار گیرد تا در منطقه موردنظر حضور پیدا کند.

وی بیان کرد: دروازه چابهار برای افعانستان باز و تمام امکانات و زمینه‌ها در این منطقه فراهم است.
رئیس هیات مدیره منطقه آزاد چابهار تصریح کرد: امکان سرمایه گذاری برای توسعه تجارت فراهم است و باید منافع پایدار و پیوند افعانستان با ایران برقرار شود.

وی ادامه داد: منافع سرمایه گذار باید در نظر گرفته شود و منطقه آزادچابهار نیز برای سرمایه‌گذار فرصت و فضا را فراهم می کند تا آنان فایده ببرند.

مدیرعامل منطقه آزاد چابهار تصریح کرد: معدن و موادغذایی یک فرصت است برای توسعه روابط بایستی زمینه فرآوری موادمعدنی افغانستان فرآوری ایجاد شود و سپس به فروش برسد و نباید خام فروشی شود.

کردی بیان کرد: شهرک موادغذایی در منطقه ازاد چابهار طراحی شده است و منافع تجار را می‌تواند فراهم کند.

وی گفت: سرمایه گذاری مشترک ایران و افعانستان باید برنامه ریزی شود و در این زمینه بخش خصوصی و دستگاه دولتی باید در کنار برای هم افزایی یکدیگر تلاش کنند.

مدیر عامل منطقه آاد چابهار اظهار داشت: نوع کالا و گروه بندی کالا در محدودیت ارزی رعایت شده و کالاهایی که در ایران وجود دارد ممانعت شده است ولی در بخش ورود ماشین الات هیچ محدودیتی وجود ندارد.

وی افزود: تمام مشکلات تجار و بازرگانان مرتفع خواهد شد و امیدواریم مشکلی پیش روی سرمایه گذاران نباشد.

وی گفت: چابهار اکسیژن افغانستان است و جلسات و برنامه می‌تواند به رفع مشکلات کمک کند.

چابهار افعانستان را از طریق دریا به دنیا متصل می‌کند

دبیر اجرایی جامعه بازاریان و صنوف خدماتی و بازرس اتاق بازرگانی منطقه آزادچابهار نیز اظهار داشت: بندر چابهار می‌تواند بعنوان عاملی در از بین رفتن محدودیت و محصور بودن در خشکی کشور افغانستان محسوب و همچنین باعث افزایش احساس مودت و یگانگی فی‌مابین دو ملت دوست و برادر بویژه بعد از اشغال افغانستان از حدود نیم قرن پیش شود.

عباسعلی اکبری افزود: نقش بی بدیل بندر چابهار در این راه با وجود پتانسیل مضاعفی بنام منطقه آزاد می‌تواند پر رنگ تر شده و همکاری دائمی که متضمن تأمین منافع مادی و معنوی مشترک دو کشور باشد را محقق کند.

وی گفت: ایجاد صنایع تبدیلی و پردازشی برای محصولات کشاورزی و معدنی کشور افغانستان در محدوده منطقه با استفاده از مزایای مناطق آزاد (معافیت مالیاتی، معافیت گمرکی، معافیت قانون کار سرزمین اصلی، سهولت امکان اقامت و دریافت ویزا و سایر مزایا مانند واردات ماشین آلات با نرخ صفر، استفاده از مزایای موجود در کشور ایران مانند خدمات فنی ومهندسی، ارزان بودن نرخ سوخت و نیروی کار و غیره) توسط فعالین اقتصادی افغان بصورت ۱۰۰درصد سهام خودی یا با مشارکت سرمایه گذاران ایرانی باید انجام شود.

دبیر اجرایی جامعه بازاریان و صنوف خدماتی منطقه آزاد چابهار ایجاد صنایع تبدیلی و پردازشی برای محصولات مورد نیاز کشور افغانستان با استفاده از مزایای مناطق آزاد با واردات مواد اولیه از کشورهای مبدأ به این منطقه و انجام فرآیند لازم و ترانزیت محصولات نهایی به مقصد افغانستان با طرح‌های توجیهی و استفاده از خدمات فنی و مهندسی کشور ایران را خواستار شد.

وی گفت: راه اندازی شرکت‌های حمل و نقل بین المللی مشترک و ثبت آن در منطقه که با تقسیم وظایف در محدوده دو کشور می‌تواند باعث افزایش بهره وری شود و در این راه استفاده از مزیت امکان واردات کامیون‌های مورد نیاز با پلاک منطقه آزاد و مجوز تردد در سطح استان که تا زمان راه اندازی و بهره برداری از راه آهن چابهار، زاهدان به میلک از مزایای بالقوه محسوب می‌شود

وی تصریح کرد: با راهبری استانداری و همکاری دستگاه‌های مرتبط مانند سازمان پایانه‌های حمل و نقل، راهور، نیروی انتظامی، شرکت پخش فرآورده‌های نفتی، و اداره کل بنادر و دریانوردی به سر منزل مقصود خواهد رسید.

تجار افعانستان در چابهار سرمایه گذاری کنند

سادات رایزن بازرگانی سفارت جمهوری اسلامی افغانستان در ایران نیز گفت: قابلیت‌های بالقوه موجود در جمهوری اسلامی ایران بویژه بندر چابهار در سواحل دریای عمان می‌تواند یکی از بزرگترین راه توسعه صادرات کالای تولیدی کشور افغانستان باشد.

وی گفت: فعالان اقتصادی کشور افغانستان در چابهار سرمایه گذاری کنند تا موجب توسعه روابط اقتصادی و تجاری شود.

۳۰ واحد شیلاتی در شهرستان کنارک فعال است

فرماندار شهرستان کنارک گفت: به برکت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران ۳۰ واحد شیلاتی در این شهرستان فعال است.

حمیدالدین یوسفی اظهار داشت: سالیانه ۱۰۰ میلیون قوطی کنسرو در شهرستان تولید و روانه بازارهای داخلی و خارج از کشور می‌شود.

وی با اشاره به ظرفیت‌های شهرستان کنارک، بیان کرد: این شهرستان آمادگی دارد در حوزه شیلات نیازهای تجار و بازرگانان کشور افغانستان را تأمین کند.

وی افزود: اکنون بهترین دوره برای همکاری، تعامل و استفاده از ظرفیت‌های مشترک دو کشور ایران اسلامی و افغانستان است.

فرماندار کنارک ادامه داد: امنیت کشور افغانستان، امنیت ملی کشور ایران اسلامی است.

یوسفی با اشاره به اینکه منطقه آزاد چابهار یک ظرفیت و فرصت برای سرمایه گذاری است، خاطرنشان کرد: چابهار تنها متعلق به جمهوری اسلامی ایران نیست بلکه فرصتی است تا مناطق پیرامونی از این ظرفیت به بهترین شکل استفاده کنند.

شماری از تجار کشور افغانستان نیز در این جلسه ایجاد بندر خشک در ولایت نیمروز افغانستان و ارتباط آن با بندر چابهار را خواستار شدند و گفتند: با این اقدامات تجار می‌توانند گام مؤثر در توسعه صادرات برای جمهوری اسلامی افغانستان و ایران بردارند.

۳۰۴۳**۶۰۸۱

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =