اهداف بیانیه گام دوم رهبری با تقویت مبانی انقلابی محقق می شود

تهران- ایرنا- رئیس سازمان بسیج دانشجویی گفت: تحقق نظریه ها و اهدافی که در بیانیه گام دوم رهبر معظم انقلاب اعلام شده بدون تقویت مبانی مستحکم دینی و انقلابی در جوانان امکان پذیر نیست.

به گزارش روز چهارشنبه سازمان بسیج دانشجویی، «محمد جواد نیک روش» در اختتامیۀ چهارمین دورۀ معرفتی‌تشکیلاتی «اسلام ناب» ویژه برادران به نظریه های مختلف در بیانیه گام دوم رهبری همچون نظریه نظام انقلابی اشاره کرد و افزود: ما اگر به‌عنوان مخاطبان اصلی بیانیۀ گام دوم انقلاب اسلامی به‌دنبال تبیین و تحقق نظریۀ نظام انقلابی باشیم که از تعابیر بسیار عمیق و معنادار و بسط‌پذیر رهبر معظم انقلاب در بیانیه گام دوم بوده، طبیعی است که این مهم جز با مبانی مستحکم محقق نمی‌شود.

وی تصریح کرد: کسانی که این مبانی را داشته و تربیت شده باشند برای تحقق این مهم قطعاً باید تجربیاتی از جنس اسلام ناب و آنچه انتظار می‌رود در قالب کنش‌گری و نقش‌آفرینی در دانشگاه‌ها را کسب کنند.

رئیس سازمان بسیج دانشجویی یادآور شد: این تجربه باید توسط معرفت‌جویانی که در این دوره شرکت کردند، رقم بخورد تا این تجربه به یک زمینۀ جدی برای آن نظریۀ نظام انقلابی تبدیل شود.

نیک‌روش درباره تفاوت دورۀ اسلام ناب با دیگر دوره‌ها گفت: شاید مهم‌ترین تفاوت دورۀ «اسلام ناب» با سایر دوره‌های معرفتی و دوره‌های آموزشی و دوره‌های تربیتی که برگزار می‌شود، همین باشد که خودسازیِ دانشجویان با رویکرد تشکیلاتی در این طرح بسیار جدی است.

وی یادآور شد: تعداد قابل توجهی از دانشجویان که در سنگر بسیج‌دانشجویی در دانشگاه‌های مختلف کشور مشغول فعالیت هستند، توفیق بهره‌گیری از خرمن معارف اهل بیت(ع) نصیب‌شان شده است به این معنا در واقع آموزه‌های اسلام ناب، زمینه‌ای را برای تثبیت و تعمیق مبانی آرمان‌های فطری و جهانی انقلاب اسلامی فراهم می کند

رئیس سازمان بسیج دانشجویی دربارۀ گام دوم انقلاب اسلامی گفت: گام دوم بناست توسط جماعتی منتخب طی بشود. قطعاً پرچمِ شعارهایی که به‌تعبیر رهبر معظم انقلاب شعارهایی فطری و جهانی و لایتغیّر است، همان‌طور که در گام نخست به‌خوبی پاس داشته شد، در گام دوم هم باید بسیار بلند و برافراشته با شعارهایی مثل آزادی، عقلانیت، عزت، برابری و عدالت شود.

 نیک‌روش تصریح کرد: بدیهی است که این شعارها از مبانی سرچشمه می‌گیرد و آن مبانی به بهترین بیان در کتاب «طرح کلی اندیشۀ اسلامی» تبیین شده است.

وی تاکید کرد: دوره اسلام ناب تلاشی برای ارتقاء سطح باور های جوانان نخبه برای مدیریت کشور در چله دوم انقلاب است.

وی با یادآوری اینکه در یکی از حساس‌ترین برهه‌های حرکت تاریخی خود قرار داریم، تصریح کرد: معرفت‌جویان بعد از پایان این دوره که به سنگرهای خودشان در خط مقدم نبرد جنگ نرم یعنی دانشگاه‌ها برمی‌گردند، با بینشی ژرف‌تر و انگیزه‌هایی بیشتر و مهارت‌هایی قوی‌تر از گذشته و البته دانش و معرفتی بیش از پیش، زمینۀ تأثیرگذاری بیش از پیش در این مبارزۀ تاریخی را فراهم خواهند کرد.

خروجی اسلام ناب باید تشکیل هسته‌های مقاومتی باشد
رئیس سازمان بسیج دانشجویی دربارۀ ضرورت شکل‌گیری هسته‌های مقاومت نیز گفت: واقعیت این است که تلاش این جمع زمانی محقق می‌شود که هرکدام به‌تعبیر امام راحل یک هستۀ مقاومت شکل بدهند. خروجی اسلام ناب باید تشکیل هسته‌های مقاومتی باشد که بزرگ‌منادی اسلام ناب، معمار کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی (ره)، پرچم آن را بالا بردند و امروز حضرت آیت الله خامنه ای بهترین معلمش هستند. امام فرمودند: اگر ما دنبال حکومت بزرگ اسلامی هستیم، باید هسته‌های مقاومت را در سراسر جهان شکل بدهیم. الحمدلله این پرچم‌ها پرچم‌های کشورهای جهان اسلام در سالنو حضور برادرانی از کشورهای مختلف در قالب بخش بین‌الملل اسلام ناب، حاکی از شکل‌گیری این هسته‌های مقاومت است و زمینۀ تحقق آن مطلوب را فراهم کرده است.

نیک روش اولویت شکل‌گیری هسته‌های مقاومت را این‌گونه توصیف کرد: ما باید الگوی این هسته‌ها را اول در کشور به‌عنوان امّ‌القراء عملیاتی کنیم. در هر دانشگاه باید تعداد کثیری از این هسته‌های مقاومت شکل بگیرد.

وی ادامه داد: اگر این هسته‌ها توسط ادانشجویان که در این دوره شرکت کردید و مبانی اندیشه‌ای و نظری‌تان اتحاد پیدا کرده شکل بگیرد، زمینۀ ارتباط و اتصال شان و ایجاد یک شبکۀ فراگیر از هسته‌های مقاومت و نهایتاً یک جبهۀ متحد و مؤثر در حوزۀ اندیشه و فرهنگ و رسانه از شاگردان مقام معظم رهبری را شکل خواهد داد.

وی افزود: طرح اعتلای بسیج‌دانشجویی مبتنی بر شکل‌دهی و شبکه‌سازی همین هسته‌هاست که فرصت دیگری می‌طلبد. ان‌شاءالله در دوره‌های دیگری در نشست‌های تشکیلاتی اختصاصی که ویژۀ مسئولان بخش‌های مختلف بسیج‌دانشجویی، پایگاه‌های مستقل و حوزه‌ها در سراسر کشور است، به‌تفصیل ارائه خواهد شد.

دال مرکزی خروجی این هسته‌ها باید تمرکز روی حل مسائل کشور باشد

نیک‌روش با بیان اینکه برنامه اصلی این هسته‌ها باید تمرکز روی حل مسائل کشور باشد، افزود: هدف نهایی این هسته‌ها که می‌توانند در قالب‌های مختلف شکل بگیرند و هریک روی یک موضوع متمرکز شوند، حل یک مسئله از مسائل کشور است. اتصال این هسته‌ها قطعاً می‌تواند در کشور موج‌آفرین باشد.

وی دربارۀ مشکلات مسیر هسته‌های مقاومت و شبکۀ جوانان مؤمن انقلابی که پایه‌کار حل مسائل کشور هستند و ان‌شاءالله زمینه‌ساز تحقق نظریۀ نظام انقلابی و مقدمۀ ظهور امام عصر (علیه‌السلام) خواهند بود، گفت: البته این مسیر، مسیر آسانی نیست. مسیری است که قطعاً با موانعی مواجه است. حداقل این است که کسانی که منافع‌شان در به‌تعویق‌افتادنِ ظهور است، منافع‌شان در به‌تعویق‌افتادنِ تحقق نظریۀ نظام انقلابی است، در به‌تعویق‌افتادنِ تحقق تام‌وتمام ارزش‌ها و آرمان‌های انقلاب اسلامی است، مانع‌تراشی خواهند کرد. کسانی در این مسیر پای کار خواهند ایستاد که باور داشته باشند پیروزی نهایی از آن جبهه حق است.

دوره اسلام ناب به همت سازمان بسیج دانشجویی در مجتمع فرهنگی- آموزشی این سازمان در آبعلی برگزار شد.

در این دوره مسئولانی مانند سردار علی فدوی جانشین فرمانده کل سپاه، سردار محمد علی جعفری فرمانده قرارگاه فرهنگی و اجتماعی بقیة‌الله (عج)، عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان، علی فروغی رئیس شبکه سه سیما و... سخنرانی کردند.

در دوره اسلام ناب حدود ۷۰۰دانشجو از دانشگاه های مختلف همجون تهران، امیرکبیر، قم سیستان و بلوچستان حضور داشتند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha