احتمال عمدی بودن آتش سوزی‌های منابع طبیعی رستم و ممسنی وجود دارد

شیراز-ایرنا-در هفته جاری آتش به دامان عرصه‌های منابع طبیعی شهرستان‌های رستم و ممسنی در استان فارس افتاده که یکی از این آتش سوزی‌ها مهار و دیگری همچنان ادامه دارد ، مدیرکل منابع طبیعی این استان از احتمال عمدی بودن آتش‌سوزی‌های اخیر در این دو شهرستان خبر داده است.

سرپرست اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس روز چهارشنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا، ضمن هشدار به سودجویانی که با اهداف مختلف باعث بروز آتش سوزی در عرصه‌های منابع طبیعی می‌شوند، افزود: نیروهای انتظامی در حال بررسی و رصد مظنونین عامل آتش‌سوزی‌های اخیر در این دو شهرستان هستند و در صورت محرز شدن این مساله متخلفین دستگیر و تحویل مراجع قضائی خواهند شد.

شهرام منتصری از اطفا کامل آتش سوزی در منطقه دلی قائد شفیعی شهرستان رستم خبر داد و افزود: این آتش سوزی از صبح روز سه شنبه در مناطق کوهستانی دلی قائد شهرستان رستم آغاز شده بود که به دلیل حضور به موقع نیروهای امداد جنگل و مرتع و با تلاش بی‌وقفه و همراهی تشکل‌های مردمی، نیروهای سپاه و بسیج و هلال احمر و با هدایت مدیریت بحران استانداری حدود ساعت ٢٠ همان روز به طور کامل مهار شد و هم اینک نیروهای پایش جهت جلوگیری از بروز مجدد آتش در منطقه مستقر شده‌اند.

مدسرپرست اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان فارس در خصوص مجازات این افراد گفت: بر اساس ماده ٤٧ قانون حفاظت از جنگل‌ها و مراتع، هر کس به طور عمدی باعث ایجاد آتش سوزی در عرصه‌های منابع طبیعی شود علاوه بر پرداخت خسارت به حبس مجرد از سه تا ١٠ سال محکوم خواهد شد.

وی در پاسخ به خبرنگار ایرنا در خصوص وسعت آتش سوزی‌های عرصه‌های منابع طبیعی شهرستان رستم گفت: در حال حاضر وسعتی که در این آتش سوزی دچار خسارت شده مشخص نیست و بعد از پایش منطقه توسط کارشناسان این اداره‌کل مشخص و اطلاع رسانی خواهد شد.

منتصری: عملیات اطفا حریق در ارتفاعات ممسنی ادامه دارد

منتصری در خصوص آتش سوزی شهرستان ممسنی نیز گفت: تلاش برای مهار آتش سوزی در ارتفاعات شهرستان ممسنی که از نیمه شب یکشنبه آغاز شده بود همچنان ادامه دارد.

سرپرست اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس که در محل این آتش سوزی حضور دارد در ادامه گفتگوی تلفنی در خصوص وضعیت منطقه بیان کرد: متأسفانه آتش سوزی از ساعت ۲۲ شامگاه یکشنبه ابتدا در قسمت‌هایی از مناطق هرایرز و تنگ بوان آغاز شد و به علت وزش شدید بادهای گرم و سخت گذر بودن منطقه و عدم دسترسی به ارتفاعات، به سرعت بخش‌هایی از مناطق چشمه انجیر، آهن گاه و دشت گل این شهرستان را نیز درگیر کرد.

وی افزود: هماهنگی‌های لازم با مدیریت بحران استانداری جهت کمک و اعزام نیرو توسط بالگرد انجام و در حال حاضر با اعزام یک فروند بالگرد در این منطقه کار انتقال نیروها به ارتفاعات در حال انجام است.

منتصری در خصوص آخرین اقدامات انجام شده در خصوص هدایت نیروها و عملیات اطفا حریق در این منطقه اظهار داشت: در این عملیات مدیرکل مدیریت بحران استانداری فارس، نیروهای ادارات مختلف شهرستان، فرمانداری و بخشداری‌ها، نیروهای سپاه، بسیج، هلال احمر و مردم محلی به کمک نیروهای منابع طبیعی آمده و در منطقه حضور دارند و عملیات گسترده پایش آتش سوزی در ارتفاعات و نواحی اطراف منطقه با سرعت در حال انجام است.

وی ادامه داد: در حال حاضر آتش سوزی تحت کنترل قرار گرفته و در برخی از مناطق نیز تا حد قابل توجهی مهار شده است.

به گفته سرپرست اداره کل منابع طبیعی فارس اطلاعات دقیق علت وقوع آتش سوزی و خسارت‌های ناشی از آن توسط کارشناسان فنی حوزه منابع طبیعی بررسی و اعلام خواهد شد.

در ارتفاعات شهرستان ممسنی گونه‌های ارزشمند جنگلی و مرتعی شامل بلوط، بادام کوهی، بنه، کیکم، انواع گون و بسیاری گونه‌های با ارزش دارویی وجود دارد.

شهرستان رستم در فاصله ۱۶۴ کیلومتری شمال غرب شیراز واقع شده و شهرستان ممسنی نیز تا مرکز استان فارس ۱۴۸ کیلومتر فاصله دارد.

۹۸۷۳/‏۶۱۱۳

اخبار مرتبط